Rusijos kapitalas skverbiasi į Abchaziją

Į Abchaziją, nuo Gruzijos atsiskirti siekiantį regioną, Rusija skverbiasi ne tik politiškai, bet ir ekonomiškai. Britų nacionalinio transliuotojo BBC žurnalistas Tomas Esslemontas savo akimis įsitikino, kaip rusiškas kapitalas pradeda leisti šaknis separatistinėje respublikoje.

Plaukia Rusijos investicijos

Iš pirmo žvilgsnio keturi ekskavatoriai, matomi nuo tilto per Kodorio upę, nieko nenustebintų. Bet iš tikrųjų jie demonstruoja ilgalaikius Rusijos planus daug investuoti į Abchaziją.

Šių mašinų kasamas žvyras bus vežamas į Sočį, kur vyksta sparčios statybos, ruošiantis 2014 m. žiemos olimpinėms žaidynėms.

Iki šiol tai yra didžiausia Rusijos investicija į Abchaziją. Tačiau Maskvos planai tuo neapsiriboja.

Rusija po karo su Gruzija praėjusiais metais pripažino Abchazijos nepriklausomybę ir yra svarbiausia jos rėmėja. Pagal tarptautinę teisę Abchazija yra Gruzijos dalis, todėl bet kokios investicijos apeinant Tbilisį yra ne tik neteisėtos, bet ir labai rizikingos. Tačiau rusų verslininkų tai nestabdo. Įmonės ir nekilnojamasis turtas yra registruojami vietinių žmonių vardu, todėl įvertinti Rusijos kapitalo mastus Abchazijoje nėra lengva.

Kiti investuotojai bijo

Sostinėje Suchumyje galima pamatyti didžiulius plakatus su Abchazijos ir Rusijos prezidentais Sergejumi Bagapšu ir Dmitrijumi Medvedevu. Ant jo dviem kalbomis užrašyta: „Taika! Laisvė! Nepriklausomybė!“ Taip pat į akis krenta atstatyta ir papuošta Juodosios jūros pakrantė, daugybė restoranų ir mažų viešbučių. Vargu ar visam tam pinigų turėtų pati respublika, jau 16 metų gyvenanti karo arba trapių paliaubų sąlygomis. Dauguma šių objektų buvo pastatyti arba atnaujinti padedant Rusijai.

Abchazijos finansų ministrė Kristina Ozgan džiaugiasi šiomis permainomis ir kviečia investuotojus iš visų šalių. „Abchazija nesirenka, kuras investicijas priimti, o kurias ne. Mes sveikiname bet kokias investicijas. Bet kol kas kitų šalių verslininkai nenori dirbti pas mus, neturėdami garantijų. Rusija yra vienintelė išimtis“, – paaiškino ji.

Ministrė negalėjo pateikti tikslių skaičių, bet sakė, kad Rusijos investicijos į Abchaziją praėjusiais metais viršijo 100 mln. dolerių.

„Rusijos dėka jaučiamės ekonomiškai saugūs“, – didžiąją kaimynę gyrė K.Ozgan.

Vietos verslininkai išstumiami

Tačiau didelį entuziazmą demonstruoja ne visi. Sergejus Šaragovas, vieno Suchumio restorano savininkas, nerimauja dėl vietinių verslininkų.

„Sočio Olimpiada ženkliai padidino nekilnojamojo turto kainas ir pas mus. Dėl to daugelis vietos verslininkų buvo išstumti, nes jie nepajėgia konkuruoti su užsieniečiais, – sakė jis. – Mes neturėtume sieti savo ekonomikos vien su Olimpiada.“
S.Šaragovo restorane su baltomis kėdėmis ir spindinčiais šviestuvais lankytojų beveik nesimato. Tačiau verslininkas tikisi, kad jų greitai atsiras. „Viskas čia tik prasideda“, – optimistiškai į ateitį žiūri vyras.

Žmonės stengiasi pamiršti karą

Vaikščiojant gražia jūros pakrante nesunku patikėti, kad kažkada ją vėl užplūs poilsiautojai. Senų, bokšteliais papuoštų namų balkonuose auga vynuogės, ant medžių kabo mandarinai. Žmonės, kurių atmintyje giliai įsišaknijo karo išgyvenimai, džiaugiasi galimybe šiek tiek atsipalaiduoti ir pasinerti į pramogas.

Netoli jūros kranto neseniai duris atvėrė boulingo centras, irgi įsteigtas už rusiškus pinigus. Galbūt kam nors atrodo, kad jis niekam nereikalingas, kai aplink klesti nepriteklius ir stūkso griuvėsiai. Tačiau įstaigos vadybininkas Dauras Ešba mano kitaip.

„Aišku, po karo (1992-1993 m. – red. past.) buvo sunku, bet tai seni įvykiai, apie kuriuos laikas pamiršti, – tvirtino vyras. – Turime pradėti naują gyvenimą, linksmintis ir būti laimingi. Turime kasdien juoktis ir žaisti.“

Jaunimas didžiuojasi savo kraštu

Boulingo centre jauni abchazai džiaugiasi įvairiaspalviais rutuliais ir naujutėlaite įranga. 21 metų Ana Jalijan pirmą kartą paėmė į rankas boulingo rutulį.

„Gimiau šiame mieste ir norių, kad apie jį sužinotų visas pasaulis, – džiaugiasi mergina. – Kaip matote, viskas tik prasideda. Mes atidarėme pirmą boulingo centrą. Tikiu, kad tokios vietos padarys Suchumį geresne vieta gyventi.“

Prie pokalbio prisijungė šiek tiek vyresnis vaikinas, atsisakęs prisistatyti. „Aišku, politika yra visur. Bet man tai yra žmogiškų santykių klausimas. Man patinka, kad čia ateina rusai. Jie turi gerą širdį.“

Jo žodžiuose juntamas pasididžiavimas dėl to, kad Abchazija pradeda atsigauti. Nors Gruzija ir Vakarų pasaulis ignoruoja respublikos nepriklausomybės paskelbimą, bet tautinės tapatybės jausmas čia matomas plika akimi.


Šiame straipsnyje: AbchazijaRusija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių