Rusijos dujų eksporto monopolininkei „Gazprom“ gresia sunkūs laikai

Anksčiau neįveikiamai atrodžiusiai Rusijos dujų milžinei „Gazprom“ gresia sunkūs laikai - bendrovės pelnas mažėja, Europos Sąjunga (ES) pradėjo tyrimą dėl įtariamo piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi, o jos dujų vamzdynais pagrįsta strategija galimai pasirodys esanti nevykusi.

Nuo sausio iki kovo „Gazprom“ grynasis pelnas sumažėjo 23,5 proc., o vėliau bendrovė įsivėlė į diplomatinį karą su Europos Komisija, dėl kurio Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo priverstas įsikišti asmeniškai, gindamas monopolininkę nuo tyrimo.

Didžiausia pasaulyje dujų eksportuotoja taip pat sukėlė vietos veikėjų įtūžį, atsisakydama pirkti jų dujas, nors kyla abejonių, ar toks žingsnis atitinka galiojančių sutarčių sąlygas, o didžiausią „Gazprom“ jūrinės dujų gavybos projektą teko atmesti dėl klientų stygiaus.

„Pirmą kartą nuo 1998 metų „Gazprom" patiria rimtų finansinių rūpesčių“, - pastebėjo bankas „VTB Capital“, turėdamas omenyje metus, kai Rusiją ištiko iki šiol didžiausia ekonomikos krizė po Sovietų Sąjungos subyrėjimo.

„Rusija ilgą laiką pernelyg išnaudojo “Gazprom„, ir tai buvo vykdoma įvairiais būdais, įskaitant pastangas siekti kai kurių tikslų užsienio politikoje..., užkamšyti biudžetą ir įdarbinti valstybės pareigūnus“, - sakoma specialiame pranešime banko klientams.

„Gazprom“ buvo įkurta Sovietų Sąjungos gyvavimo pabaigoje, pertvarkius jos Dujų pramonės ministeriją.

Dabartinį pavidalą bendrovė įgijo 1993 metais, geležiniu kumščiu vadovaujant tuomečiam premjerui Viktorui Černomyrdinui.

Ši bendrovė beveik iškart buvo praminta „valstybe valstybėje“ - ji buvo tokia didelė ir įtakinga, kad pati formavo savo užsienio politiką, atsikračiusi mokesčių mokėtojų kontrolės.

Šiuo metu „Gazprom“ aprūpina gamtinėmis dujomis kas ketvirtą namų ūkį Europoje ir yra įdarbinusi 400 tūkst. žmonių Rusijos regionuose, kuriuose dažnai pavaduoja vyriausybę tokiose srityse kaip sveikatos apsauga ir švietimas.

Būtent dėl jos dydžio ir gremėzdiškumo Rusijos federalinės antimonopolinės tarnybos vadovas Igoris Artemjevas šią savaitę pavadino „Gazprom“ itin neveiksminga bendrove, kuri turi pakankamai pinigų ir turi tiesiog susitvarkyti savo namuose.

Bendrovės akcijų vertė retai kada smarkiai smukdavo, nes investuotojai laiko „Gazprom“ specifiniu rusišku dariniu, nepaklūstančiu esminėms rinkos taisyklėms.
„TAI ATRODO KAIP POKŠTAS“

Tačiau „Gazprom“ Achilo kulnas - nesugebėjimas suvokti skalūnų dujų gavybos ir suskystintų dujų gamybos svarbos. Šie veiksniai sukėlė pasiūlos perteklių Šiaurės Amerikoje ir paklojo pamatus pasaulinei dujų rinkai.

Šiuo metu „Gazprom“ tiesia du naujus didžiulius vamzdynus į Europą, kurie kainuos apie 30 mlrd. JAV dolerių.

Analitikai abejoja, ar ES šalims, sutelkusioms dėmesį energetikos išteklių diversifikavimą, prireiks šių dujotiekių artimiausiais metais.

„Kai kiti gamintojai stato dujų skystinimo įmones, atsiriekdamos dalį “Gazprom„ rinkos mažėjančios paklausos Europoje sąlygomis..., “Gazprom„ atkakliai tiesia naujus vamzdynus. Į Europą, - rašo Rusijos verslo savaitraštis “Kommersant Vlast„. - Tai atrodo tarsi pokštas.“

Duomenys rodo, kad per pastaruosius penkerius metus beveik 10 proc. „Gazprom“ vidaus rinkos paveržė privatūs varžovai, tokie kaip „Novatek“ - bendrovė, kurios vienas iš savininkų yra senas V.Putino bendražygis ir kuri sparčiai plečia veiklą užsienyje.

Padėtis tik pablogės, jeigu vyriausybė atims iš „Gazprom“ išskirtines teises valdyti tarptautinius dujotiekius ir leis ambicingiems konkurentams, tokiems kaip „Rosneft“, tiekti vis didesnius dujų kiekius ES šalims.

Kai kurie netgi neįžvelgia privalumų sprendime nutraukti 40 mlrd. dolerių projektą, siekiant pradėti eksploatuoti Štokmano dujų telkinį Arkties vandenyne, nes jis tapo neperspektyvus dėl JAV suskystintų gamtinių dujų pasiūlos.

„Teigiamo poveikio galime tikėtis tik tuo atveju, jeigu “Gazprom„ peržiūrės savo ilgalaikes investicijas ir pakoreguos jas pagal pasaulinę dujų paklausą“, - komentavo investicinė bendrovė „Otkritie Financial Corporation“.

Tačiau didžiausią susirūpinimą „Gazprom“ kelia ES nuostata, kad ši bendrovė yra monopolininkė ir privalo atsisakyti dalies savo vamzdynų ir perdirbimo įmonių Europoje, skatinant regioninę prekybą.


Šiame straipsnyje: GazpromDujoskainos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Jo

Jo portretas
Brežnevas duonyę valgė už naftą, o Putinas valgė dujas. Rusijoje milžiniškos statybos, ruošimasis Olmpiadai .Be to Putinas be vyriausybės žinios neledia Gazpromui derėtis.Čia tik laiko klausimas, ypač jeigu bus Europoje nešalta žiema.

Artėja chuntos vamzdiec

Artėja chuntos vamzdiec portretas
maskoliai seniai jau nebeturi lengvai išgaunamų dujų ir naftos šaltinių. Ir praeitą ir užpraeitą žiemą ruskyne dėl dujų trukumo buvo didelių problemų, buvo stabdomi fabrikai, nes iš turkmėnijos perkamos dujos pirmiausia tiekiamos Europai ir europinei Rusijos daliai, o vidurio rusija lieka be nieko. Į savo dujų išgavimą ir naujus telkinius ruskynas neinvestuoja jau nžn kiek metų, o esami telkiniai baigiami išnaudoti

nu

nu portretas
nu nzn, kol jie tures dujas niekas niekaip ju neisgazdins, kazkoks propogandinis straipsnis. pirkau nama 2003 m, sildaus dujomis. kai pirkau kubas duju kainavo 0.56lt, dabar kainuoja 2.17lt. pasikeiciau visa sildymo sistema, nu sunaudoju maziau jei skaiciuot kubais, o jei skaiciuot pinigais tai gazpromui su lietuviskais tarpininkais sumoku gerokai daugiau.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • V. Putinas informavo D. Trumpą apie savo derybas su Sirijos lyderiu
  V. Putinas informavo D. Trumpą apie savo derybas su Sirijos lyderiu

  JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) antradienį telefonu kalbėjosi su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, kuris informavo apie savo derybas su Sirijos lyderiu Basharu al Assadu (Bašaru Asadu), pranešė Baltieji rūmai. ...

 • R. Mugabe atsistatydino iš prezidento posto
  R. Mugabe atsistatydino iš prezidento posto

  Zimbabvės prezidentas Robertas Mugabe (Robertas Mugabė) antradienį atsistatydino, pranešė įstatymų leidėjams parlamento pirmininkas Jacobas Mudenda (Džeikobass Mudenda); taip baigiasi 37 metus trukęs jo valdymas, pasižymėjęs brutalumu ir eko...

 • Lenkija bando įtraukti ES į žaidimą prieš Ukrainą?
  Lenkija bando įtraukti ES į žaidimą prieš Ukrainą?

  Varšuva savo veiksmais – draudimu į šalį įvažiuoti Valstybinės tarpžinybinės karo ir politinių represijų aukų atminimo įamžinimo komisijos sekretoriui Sviatoslavui Šeremetai – bando įtraukti Europos Sąjungą į ...

  6
 • Lenkijoje prieš Kūčias masiškai auginami karpiai
  Lenkijoje prieš Kūčias masiškai auginami karpiai

  Patiekalai iš silkės ir karpių – būtini Kūčių stalo skanėstai kaimyninėje Lenkijoje. Likus maždaug mėnesiui iki šventės trejus metus dideliuose tvenkiniuose auginami karpiai gaudomi ir perkeliami į mažus. Kad žuvis būtų skan...

 • Lenkija laikosi ES teismo draudimo vykdyti kirtimus Beloveže
  Lenkija laikosi ES teismo draudimo vykdyti kirtimus Beloveže

  Lenkijos aplinkos ministras Janas Szyszko (Janas Šyška) antradienį pareiškė, kad Varšuva „100 procentų“ laikosi jos veiksmus ribojančios ES nutarties, uždraudusios kirtimus viename paskutinių Europos reliktinių ly...

 • Sužou – Kinijos miestas „iš paveiksliuko“
  Sužou – Kinijos miestas „iš paveiksliuko“

  Pindžian – taip vadinasi viena iš dviejų žymiųjų Sužou istorinio senamiesčio gatvių. Manoma, kad šiai vietai – pustrečio tūkstančio metų, o pats Sužou gyvuoja 3,5 trūkstančio metų ir tituluojamas vienu iš seniau...

 • Dvi svarbias ES agentūras po „Brexit“ priims Amsterdamas ir Paryžius
  Dvi svarbias ES agentūras po „Brexit“ priims Amsterdamas ir Paryžius

  Amsterdamas ir Paryžius pirmadienį per įtemptą balsavimą, kuris galiausiai turėjo baigtis burtų traukimu, laimėjo teisę priimti dvi svarbias Europos Sąjungos agentūras, dėl „Brexit“ išsikraustysiančias iš Londono. ...

 • Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai
  Sočyje susitiko Rusijos ir Sirijos prezidentai

  Po susitikimo su Sirijos lyderiu Basharu al Assadu (Bašaru Asadu) Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas sakė, kad jo šalies armija „Siriją išgelbėjo kaip valstybę“, Sirijos režimo pajėgoms laimint prieš sukilėliu...

  1
 • Tiksinti bomba: separatistai nerimsta ir Balkanuose
  Tiksinti bomba: separatistai nerimsta ir Balkanuose

  Bosnijos serbų lyderis Miloradas Dodikas nori, kad Serbų Respublika trauktųsi iš Bosnijos ir Hercegovinos, taip sulaužydama trišalį valdžios pasidalijimo susitarimą, užtikrinusį jos stabilumą nuo 1995-aisiais pasiektos taikos sutarties,...

 • Lapkričio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Lapkričio 21-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Lapkričio 21-oji, antradienis, 47 savaitė. ...

Daugiau straipsnių