Rusijos architektai kyla į ideologinį karą

Kovo mėnesį Lietuvoje lankėsi grupė architektų iš Sankt- Peterburgo (Rusija). Šia proga naudodamiesi, Lietuvos architektų rūmai kalbino Peterburgo architektų ir inžinierių gildijos prezidentą Vladleną Liaudanskį apie šiandienes rusų architektų aktualijas, problemas ir siekius.

Pokalbyje paaiškėjo, kad tiek Lietuvos, tiek Rusijos architektų veiklos problemos – panašios. Pasak Vl. Liaudanskio, Rusijos Federacijos teisės aktuose yra įtvirtinta nuostata dėl architektų (ir kitų projektuotojų) profesinės savireguliacijos, kuria turėtų remtis visa architektų veikla. Deja, kol kas Rusijoje egzistuoja savireguliacija, kuri numato tik juridinių asmenų sertifikavimą. Pagal įstatymus yra numatyta architektų prievolė teikti kokybiškas paslaugas, tačiau egzistuojantis modelis neleidžia paversti tai realybe. Pasak pašnekovo, savireguliacijos esmė ir yra užtikrinti paslaugų kokybę, tam būtina įvesti tiek architektų profesinį standartą, tiek konstruktorių, inžinierių profesinį standartą.

Tad Peterburgo architektai vykdo gigantišką darbą, kuris neretai prilygsta ideologiniam karui, siekdami pakeisti savireguliacijos modelį, įteisinti fizinių asmenų sertifikavimą, įvesti minimalių kainų ribas, nes būtent architektūrinio projektavimo etape užkoduojamas būsimo objekto saugumas, nekalbant apie jo architektūrinę kokybę. Pašnekovo teigimu, egzistuoja kainų slenkstis, kurį peržengus projektavimas jau kelia grėsmę būsimo objekto kokybei. Lygiai toks pat ydingas yra būdas pirkti projektavimo paslaugas remiantis kaina: „Mes pasisakome už tarptautinės praktikos patvirtintą būdą – architektūrinius konkursus, nes jie iš esmės užtikrina architektūrinę kokybę“, – teigia Vl. Liaudanskis.

Kalbant apie pareigybes, anot pašnekovo, Rusijoje užsilikęs dar sovietinių laikų modelis: projekto vyriausiasis architektas ir projekto vyriausiasis inžinierius, kurio reikia atsisakyti, nes ši sistema veiksminga, tik jei valstybė pati aktyviai reguliuoja projektavimo sektorių, yra pagrindinis užsakovas. Peterburgiečių architektų parengtame profesiniame standarte siūlomas naujas terminas: architektas, kuris ir reikštų specialisto kvalifikaciją. „Lygiai, kaip nėra tokios kvalifikacijos – projektuotojas, o yra vandentiekio inžinierius, elektrikas ir pan., taip turi būti ir architektas. Tai ir turi būti įrašyta kvalifikacijos atestate: Architektas“, - mano Gildijos prezidentas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių