Rusijoje ieškomi „tautos keršytojai“, puldinėjantys milicininkus (papildyta)

Rusijos Tolimuosiuose Rytuose jau savaitę rutuliuojasi tikras trileris. Milicija medžioja „partizanus“, kurie puldinėja ir žudo teisėsaugos pareigūnus.

Paskelbė karą milicijai

Kolonos armijos šarvuotųjų transporterių drauge su kelių inspektoriais budi federaliniame kelyje Vladivostokas-Chabarovskas, dangų skrodžia sraigtasparniai, o Vladivostoko milicininkai mokosi atremti milicijos skyriaus užpuolimą ir patruliuoja gatvėse bei sankryžose apsirengę neperšaunamomis liemenėmis. Sustiprinta vaikų poilsio stovyklų krašto centriniuose rajonuose apsauga. Kariškiams ir pareigūnams leista šaudyti be perspėjimo.

Visą šį sąmyšį sukėlė ginkluota gauja, paskelbusi karą teisėsaugai. Per pastarąsias savaites Primorės krašte pareigūnai buvo puolami mažiausiai tris kartus. Gegužės 27 d. Rakitnojės kaime milicininkas buvo nužudytas darbo kabinete. Nusikaltėliai apiplėšė skyrių, pagrobė uniformų ir specialių priemonių.

Po dviejų dienų Jakovlevo rajone nusikaltėliai apšaudė patrulinį automobilį. Vienas pareigūnas buvo sužiestas į kaklą ir veidą.

Naktį į birželio aštuntąją buvo apšaudytas dar vienas milicijos automobilis, sužeisti du pareigūnai.

Kariškiai ir skinhedai

Vladivostoko teisėsauga neabejoja, kad visus šiuos nusikaltimus įvykdė viena gauja, kuriai priklauso buvę kariškiai ir radikalūs nacionalistai, ginkluoti Kalašnikovo automatais, medžiokliniais šautuvais ir pistoletais, turintys kariškių ir milicijos uniformas bei radijo stotelę.

Teisėsauga kol kas nustatė penkių gaujos narių tapatybę: 18-mečio Romano Savčenkos, 32 metų Romano Muromcevo, 19-mečio Aleksandro Sladkicho, 22 metų Andrejaus Suchogrado ir 20-mečio Aleksandro Kovtuno. Tačiau neatmetama galimybė, kad gaujai priklauso daugiau žmonių.

Vietos žiniasklaida, remdamasi milicijos duomenimis, paskelbė penkių ieškomųjų aprašymą ir nuotraukas.

Oficialūs šaltiniai šykščiai informuoja apie gaujos medžioklę Primorėje. Neoficialiais duomenimis, jauniausias gaujos narys R.Savčenka jau suimtas. Vakar Rusijos žiniasklaida pranešė apie dar vieno įtariamojo areštą, bet šios informacijos niekas oficialiai nepatvirtino.

Kovotojai prieš blogį

Milicijos duomenimis, gaujai vadovauja Čečėnijos kare dalyvavęs desantininkas R.Muromcevas. Jam talkina dar vienas buvęs kariškis, specialiųjų pajėgų dezertyras A.Sladkichas. A.Suchogradą ir R.Savčenką teisėsaugininkai sieja su skinhedų grupuotėmis. Pirmasis, teisėsaugos duomenimis, ne kartą puldinėjo kitataučius.

Gaujos motyvai nėra iki galo aiškus. R.Muromcevas viename nacionalistinio pobūdžio tinklalapyje paskelbė atsišaukimą, kuriame nurodė: „Stojome į kovą prieš blogį, kuris pavergė mūsų šalį.“

Apžvalgininkai atkreipė dėmesį, kad Tolimuosiuose Rytuose jau seniai brendo konfliktas tarp gyventojų ir milicijos. Įtampa pradėjo augti dar 2008 m. gruodį, kai Specialios paskirties milicijos būriai (OMON) Vladivostoke jėga išvaikė demonstrantus, protestavusius prieš muitų importuojamiems japoniškiems automobiliams didinimą. Be to, Primorės krašto gyventojai vis dažniau skundžiasi, kad kelių milicija nepagrįstai kabinėjasi prie vairuotojų.

Prašo nežudyti sūnaus

Kelių ieškomų „tautos keršytojų“ tėvai Rusijos žiniasklaidai sakė, kad jų atžalos anksčiau jau turėjo problemų su teisėsauga. Vladimiras Savčenka pasakojo, kad jo 18-metis sūnus buvo apkaltintas vagyste ir sumuštas milicininkų. Vyras kreipėsi į teisėsaugą, prašydamas nežudyti ieškomų gaujos narių, suimti juos gyvus ir išsiaiškinti, kas pastūmėjo juos tokiems veiksmams.

„Jeigu juos bukai sunaikins, tuomet aš nežinau… Arba man stogas nuvažiuos, arba pats griebsiuosi ginklo. O ginklų pas mus taigoje pakanka, ačiū Dievui“, – sakė V.Savčenka, prieš penkerius metus jau netekęs vieno sūnaus.

Ieškomojo tėvas išdėstė savo versiją: „Aš suprantu taip: juos nori sunaikinti, kad niekas nesužinotų tiesos, kodėl tai įvyko. O tiesa paprasta: Rusijos milicijos savivaliavimas, ypač mūsų rajone. Jie žengė tokį žingsnį, kad atkreiptų visuomenės dėmesį, kad nutrauktų šį savivaliavimą.“

Visuomenė palaiko keršytojus

Atkreipti visuomenės dėmesį „tautos keršytojams“ pavyko. Internete diskusijų dalyviai aktyviai aptarinėja „partizanus“ ir spėlioja jų motyvus.

Interneto pokalbių svetainėse atsirado daug vadinamosios Muromcevo gaujos rėmėjų. Kai kurie žmonės rašo, kad nori padėti „partizanams“, ir savo poziciją paaiškina taip: „Filme Rembo ir blogąjį šerifą tu visuomet palaikai Rembo.“

Teisėsaugininkus stebina tokia visuomenės reakcija. Vladivostoko milicijos atstovas Michailas Konstantinovas laikraščiui „Komsomolskaja Pravda“ sakė: „Žmonės putodami įrodinėja, kad milicininkus galima žudyti, o nusikaltėliai esą yra šaunuoliai. Tai siaubas kažkoks!“

Tačiau „tautos keršytojų“ užtarėjų atsirado ir Primorės krašto parlamente. Deputatas Vladimiras Bespalovas pareiškė, kad pastarųjų savaičių įvykius pakurstė korupcija teisėsaugos institucijose.

Politikas priminė, kad praėjusių metų rugsėjį Vladivostoko milicininkai mirtinai sumušė tris žmonės. 2008 m. rugsėjį prie pat krašto administracijos pastato milicininkai atėmė iš išgėrusio docento 10 tūkst. rublių (910 litų), kuriuos pastarasis sutaupė motinos kapo tvarkymui. Įtūžęs mokslininkas grižo su šautuvu ir šovė į vieną skriaudikų.

Korupcija Rusijos teisėsaugoje

Apie „sunkiai sergančią“ Rusijos teisėsaugos sistemą neapsikentę prabyla ir patys pareigūnai. Praėjusių metų lapkritį milicininkas Aleksejus Dymovskis interneto portale „Youtube“ patalpino kreipimąsi į premjerą Vladimirą Putiną ir papasakojo apie aukštų milicijos pareigūnų korupciją.

A.Dymovskis kaltino savo viršininkus, kad jie verčia jį dirbti savaitgaliais, tirti išgalvotus nusikaltimus ir sodinti į kalėjimą nekaltus žmones, taip pat neleidžia jam siekti kompensacijos dėl sužeidimo.

„Noriu parodyti jums milicininkų visoje Rusijoje gyvenimą iš vidaus ... Nemokšiškumas, neišsiauklėjimas, pramuštgalviškumas, kai pareigūnai miršta dėl savo bukapročių viršininkų“, – prieš kamerą kalbėjo milicininkas.

Šių metų pradžioje žiniasklaidoje pasirodė ir OMON pareigūnų skundas dėl to, kad vadovai, pavertę būrį pinigų kalimo mašina, verčia juos saugoti verslininkus, nusikaltėlius ir prostitutes.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių