Rusija ramina Europą - nafta bus

Rusijos energetikos ministerija pranešė, kad susitarimas su Ukraina dėl naftos tranzito per šalį gali būti pasirašytas iki šių metų pabaigos.

Pavyko suderinti

"Iš esmės mums pavyko suderinti sutarties detales, bendrovių pozicijos suartėjo ir iš principo buvo suformuluoti įsipareigojimai dėl ilgalaikio tiekimo Europos vartotojams", - pareiškė energetikos ministerijos spaudos atstovė Jelena Jesipova. Anksčiau buvo pranešama, jog dėl naujo Rusijos ir Ukrainos konflikto naftos tiekimai į kai kurias Europos šalis gali nutrūkti. "Susitarimai leis užtikrinti naftos tiekimo stabilumą ir per Naujuosius metus nebus jokių nemalonių siurprizų", - sakė atstovė.

Pirmadienį buvo pranešta, jog Rusijos energetikos ministerija nusiuntė į Europos Komisiją laišką, kuriame perspėjo apie galimą naftos tiekimo sutrikimą. Ministerija nurodė, jog kuriam laikui gali nutrūkti naftos tiekimas naftotiekiu „Družba“ į Vengriją, Čekiją ir Slovakiją.

Ministerijos abejones kilo po Ukrainos įgaliotinio energetinio saugumo klausimams Bogdano Sokolovskio pareiškimo, jog Ukraina ketina padidinti tranzito per šalį kainą. Jokių skaičių jis nepaminėjo, bet sakė, kad naujos sąlygos nėra priimtinos.

Sutartis bus įvykdyta

Sunerimusį ES suskubo nuraminti ir Rusijos premjeras Vladimiras Putinas. Jo nuomone, pasirašyti įsipareigojimai su Ukraina bus įvykdyti.

Jis pažymėjo, jog Rusija būtent todėl diversifikuoja tiekimus, kad išvengtų tranzito rizikos. "Mes pasirengę tiekti, turime sutartis, bet jeigu kažkuri iš tranzito šalių piktnaudžiauja, ką čia padarysi?", - sakė jis.

Jo nuomone, tranzitinės šalys gali piktnaudžiauti savo padėtimi, siekdamos gauti išimtis vidaus kainomis, taip pat kurdamos pilkąją rinką perpardavimui. "Mes turime naftos tiekimo sutartis. Manau, kad sutartys bus įvykdytos", - sakė ministras pirmininkas.

Atsargų pakanka

Briuselį suskubo raminti ir Kijevas. Ukrainos energetikos ministerija taip pat pranešė, jog visi klausimai faktiškai sureguliuoti. Nacionalinė akcinė bendrovė Ukrainos „Naftogas“ savo ruožtu pranešė, jog iš Ukrainos pusės Europos vartotojams jokios grėsmės nėra. Bendrovės atstovai spaudai pranešė, jog Rusijos „Transneft“ ir Ukrainos „Naftogaz“ ekspertai jau pradėjo konsultacijas ir netrukus naujoji papildoma sutartis dėl naftos tiekimo bus pasirašyta. Įmonių specialistai derina tranzito apimtis ir kitas sąlygas, nes ankstesnių įsipareigojimų galiojimas baigsis 2009 m. gruodžio 31 d.

ES vadovybei artimas šaltinis taip pat sakė, jog nerimui priežasčių nėra. "Naftos atsargos šalyse, kurias galėtų paveikti naftos tiekimo iš Rusijos sutrikimai, yra pakankami. Šiuo metu nėra jokios priežasties nerimui nei vartotojams, nei įmonėms", - sakė jis agentūrai „Reuters“.

Aptarė scenarijus

Europos Komisijos atstovas Markas Englishas visgi neatmetė, jog gali būti sušaukta anksčiau sukurta Europos Komisijos grupė Rusijos dujų tiekimo problemas spręsti. Tačiau to dar jokie kiti pareigūnai nepatvirtino.

Reagavo ir šalių, kurios gali likti be naftos, šalių vadovybės. Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico sušaukė neeilinį šalies Saugumo Tarybos posėdį, kuriame buvo aptarti galimi problemos sprendimai.

„Družba“ naftotiekio pietine atšaka nafta tiekiama Vengrijai, Čekijai ir Slovakijai. Šiaurės atšaka driekiasi per Baltarusiją ir skirta naftos tiekimui į Lenkiją ir Vokietiją. Iš viso šiuo naftotiekiu tiekiama beveik pusė visos eksportuojamos Rusijos naftos.

Nafta ir dujos

Gruodžio 25 d. "Gazprom" vadovas Aleksejus Mileris pareiškė, kad Ukraina turi rimtų problemų dėl mokėjimo už Rusijos dujas. Jo nuomone, tai patvirtina, kad Ukraina mažina Rusijos dujų pirkimą. Tačiau Ukrainos premjerė Julija Tymošenko sakė, jog tai tikslinga vyriausybės politika. O anksčiau, kalbėdama per tarptautinį ukrainiečių kongresą, ji pareiškė, jog Ukraina po 5-rių metų pamirš apie energetinę priklausomybę.

Rusijos ir gretimų valstybių naftos ir dujų "karai" pastaruoju laiku vykdavo prieš Naujųjų metų šventes. Gali būti, kad artėjanti 2010 m. sausio 1-oji nebus išimtis.

Siekianti išvengti tokių atvejų Europa mėgina sumažinti energetinę priklausomybę nuo Rusijos. Tačiau tai padaryti kol kas nepavyksta.

Dar vienas pavojus

Neaiškiai atrodo ir Rusijos žaliavos tranzito per Baltarusiją perspektyva. Visiškas tiekimo nutraukimas šiuo naftotiekiu būtų dar skausmingesnis Europos vartotojams nei per Ukrainą: "Družbos" šiaurine atšaka teka keturis kartus daugiau naftos.

Rusijos vicepremjeras Igoris Sečinas anksčiau nurodė, kad susitarimas dėl naftos tekimo į Baltarusiją be muitų, kuris baigia galioti 2010 m. sausio 1 d., gali būti atnaujintas šią savaitę, bet pridūrė, jog priešingu atveju nuo sausio 1 d. Rusija pradės imti viso dydžio muito mokesčius. Rinkos dalyviai mano, kad atsakydama į tai Baltarusija gali sustabdyti žaliavos tranzitą.

2008 m. žaliavos tranzitas "Družbos" Baltarusijos ruožu į tolimojo užsienio šalis sudarė 58,4 mln. tonų.

 

 

 

 

 

 


Šiame straipsnyje: naftotiekissutrikimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių