Rusija prieš Baltarusiją: bręsta naujas pieno karas

Po Rusijos bendrovės "Uralkalij" vadovo arešto Minske Maskva įspėjo apie galimas problemas dėl baltarusiško pieno eksporto ir sumažino naftos tiekimą kaimynei.

Neatitinka standartų

Pretenzijų iš Baltarusijos importuojamam pienui pareiškė Rusijos vartotojų teisių gynimo tarnybos "Rospotrebnadzor" vadovas Genadijus Oniščenka. Anot jo, maždaug 30 proc. baltarusiškos pieno produkcijos neatitinka kokybės ir saugumo standartų.

"Vien Maskvos srityje buvo ištirta 240 baltarusiškos pieno produkcijos mėginių. Iš jų 72 mėginiai, arba 30 proc., neatitiko kokybės ir saugumo standartų, – antradienį pareiškė G.Oniščenka. – Šie faktai byloja apie Baltarusijoje susilpnėjusią maisto produktų kokybės kontrolę."

2009 m. "Rospotrebnadzor" dėl neteisingos dokumentacijos jau buvo sustabdęs pieno produktų tiekimą iš Baltarusijos. Šią istoriją žurnalistai praminė pieno karu, o dabar svarstoma, kad bręsta antrasis. Tiesa, G.Oniščenka neužsiminė, Rusija svarsto riboti ar stabdyti pieno produktų importą iš Baltarusijos.

Gresia 10 metų

G.Oniščenkos pareiškimas nuskambėjo po Rusijos trąšų gamybos milžinės "Uralkalij" vadovo Vladislavo Baumgertnerio arešto Minske. Jis buvo suimtas pirmadienį, kai jau ruošėsi išvykti atgal į Maskvą po susitikimo su Baltarusijos ministru pirmininku. Jis buvo areštuotas praėjus trims savaitėms po to, kai "Uralkalij" nutraukė ryšius su partnere Baltarusijoje "Belaruskalij" ir išprovokavo kalio trąšų gamybos įmonių akcijų vertės nuosmukį pasaulio rinkose.

Baltarusijos prokuratūra pradėjo tyrimą dėl įgaliojimų viršijimo siekiant savanaudiškų tikslų ir stambios žalos valstybės bei visuomenės interesams. Šią žalą prokurorai vertina 100 mln. dolerių.

V.Baumgertneris suimtas dviem mėnesiams, jam gresia 10 metų kalėjimo bausmė. Įtariamajam paskirtas baltarusis advokatas, o Rusijos advokatai galės tik jį konsultuoti, nes pagal Baltarusijos įstatymus užsienio piliečiai neturi teisės šalyje verstis advokato praktika.

Dar keturi aukšti "Uralkalij" vadovai buvo įtraukti į nacionalinį ir Interpolo labiausiai ieškomų asmenų sąrašą.

Maskva susirūpinusi

Maskva pareiškė susirūpinimą dėl Baltarusijos teisėsaugos veiksmų.

"Kai kas nors Baltarusijos vyriausybės kvietimu atvyksta derybų ir įvyksta susitikimas su vyriausybės vadovu, atrodo nepriimtina tą pačią dieną suimti šį žmogų pakeliui namo", – komentavo Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Grigorijus Karasinas.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija atkirto, kad teisėsauga veikia pagal įstatymus ir paragino kaimynus reaguoti be emocijų.

"Areštas buvo konkretaus asmens veiksmų teisinio įvertinimo padarinys. Tam yra pakankamas pagrindas ir argumentuota teisinė kvalifikacija. Kalbama apie reikšmingą ekonominę žalą Baltarusijos Respublikos interesams", – teigiama ministerijos pranešime.

Prisuko čiaupą

Šią savaitę Maskva pateikė Minskui dar vieną staigmeną. Rusijos naftos bendrovė "Transneft" netikėtai pareiškė, kad naftotiekį Baltarusijos kryptimi būtina skubiai remontuoti, todėl Baltarusija naftos iš Rusijos rugsėjį gaus 400 tūkst. tonų mažiau.

"Transneft" viceprezidento Michailo Barkovo žodžiais, į Baltarusiją nutiestas naftotiekis susidėvėjo, todėl, nesiėmus skubių atitinkamų priemonių, gali kilti rimtų problemų.

M.Barkovas nesiryžo prognozuoti, ar pavyks šį naftotiekį suremontuoti per vieną mėnesį.

Rusija yra vienintelė žaliavos tiekėja Baltarusijos naftos perdirbimo gamykloms.

BNS, BBC, "Deutsche Welle" inf.

Atsisakė saldainių

Prekybos karu pakvipo taip pat Rusijos ir Ukrainos santykiuose. Liepos pabaigoje "Rospotrebnadzor" pateikė priekaištų Ukrainos konditerijos gamintojo "Roshen" produkcijai ir uždraudė ją importuoti. Rugsėjo pabaigoje Rusijos muitinė sustiprino beveik visų įvežamų ukrainietiškų prekių kontrolę ir taip pridarė nemenkų nuostolių ukrainiečių tiekėjams. Po savaitės kontrolė buvo sušvelninta, bet Maskva įspėjo, kad imsis panašių priemonių tokiu atveju, jeigu Ukraina sudarys prekybos sutartį su ES. Šią sutartį ketinama pasirašyti šiemet lapkritį per Rytų partnerystės vadovų susitikimą Vilniuje. Rusija norėtų matyti Ukrainą savo suformuotoje Muitų sąjungoje su Baltarusija ir Kazachstanu. Maskva ne kartą yra sakiusi, kad "draugauti dviem frontais" Kijevui nepavyks.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių