Rusija baiminasi naujų išpuolių

Maskvos gyventojai ir miesto svečiai bando atsigauti po tragedijos, ištikusios Rusijos sostinę pirmadienio rytą. Žmonės būgštauja, kad išpuoliai netrukus gali pasikartoti.

„Tai tiesiog žvėrys“

Paniurę keleivių veidai, slegianti tyla ir gyvos gėlės, nešamos į tragedijos vietas - Maskvos metro stotis „Lubianka“ ir „Kultūros parkas“. Maskviečiai ir miesto svečiai antradienį pagerbė teroro išpuolių aukų atminimą. Medikams ligoninėse nepavyko išgelbėti dar kelių žmonių gyvybės, žuvusiųjų skaičius išaugo iki 39. Jiems buvo nuo 18-os iki 40-ies metų.

Nacionalinio gedulo dieną Maskvoje iki pusės nuleistos vėliavos, atšaukti pramoginiai renginiai. Radijo ir televizijos stotys irgi atsisakė pramoginių laidų.

„Važiuoti metro baisu, lėktuvu skristi baisu, elektriniu traukiniu važiuoti irgi baisu, - prisipažino viena keleivė. - Bet turime įveikti šią baimę.“

Pirmadienio vakare į Lubiankos metro stotį, kur nugriaudėjo pirmas sprogimas, eskalatoriumi nusileido Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas ir tragedijos vietoje padėjo puokštę raudonų rožių.

„Tai tiesiog žvėrys, - apie išpuolių organizatorius kalbėjo šalies vadovas. - Aš neturiu jokių abejonių: mes juos rasime ir visus sunaikinsime.“

Toliau tvyro įtampa

Antradienį Maskvos gyventojai suprato, kad po dviejų išpuolių metro stotyse terorizmo pavojus nė kiek neatslūgo. Netoli Savelovo stoties gelbėtojams teko evakuoti vieno namo gyventojus, nes po policijos automobiliu, stovėjusiu šalia namo, buvo rastas į sprogmenį panašus prietaisas: talpa su nežinomu skysčiu ir pritvirtintais laidais bei laikrodžiu.

Pirmadienį Maskvos milicija sulaikė tris vyrus su sprogmenimis ir moterį, kuri, kaip įtariama, skambino į miliciją ir pranešė apie naujus planuojamus išpuolius sostinės metropolitene. Tą pačią dieną milicija sulaukė dar kelių melagingų skambučių.

Panašių pranešimų gauta ir išpuolių išvakarėse. Sekmadienį į miliciją paskambinusi moteris pasakojo, kad važiuodama metro girdėjo čečėnų grupės pokalbį apie rengiamus sprogdinimus Maskvos metropolitene. Pareigūnai su šunimis patikrino moters nurodytą Konkovo stotį, bet nieko įtartino nerado.

Ankstyvą pirmadienio rytą prieš sprogimus milicininkai metro stotyse tikrino kai kurių kaukazietiškos išvaizdos moterų dokumentus, kelias jų nuvežė į nuovadas.

Šie faktai pakurstė įtarimus, kad teisėsauga turėjo informacijos apie ruošiamus išpuolius, bet nesugebėjo užkirsti jiems kelio.

Rusijos žiniasklaida antradienį pranešė, kad dar dviejose Maskvos metro stotyse buvo rasti ir nukenksminti sprogmenys. Tačiau oficialios institucijos šios informacijos kol kas nepatvirtino.

Kiti savižudžiai laukia savo eiles?

Rusijos teisėsauga neatmeta naujų išpuolių galimybės. Laikraštis „Komersant“ rašė, kad kovo pradžioje likviduotas Šiaurės Kaukazo kovotojų lyderis Saidas Buriatskis parengė maždaug 30 savižudžių sprogdintojų. Teisėsaugos žiniomis, jie buvo mokomi Turkijoje, o po to grįžo į Kaukazą, kur juos instruktavo pats S.Buriatskis.

Devyni iš minėtų savižudžių jau atliko išpuolius, kiti vis dar ieškomi. Neatmetama galimybė, kad kai kurie jų galėjo būti nusiųsti į Maskvą, kad atkeršytų už savo lyderio žūtį.

Šaltiniai Federalinėje saugumo tarnyboje laikraščiui „Komersant“ sakė, kad jeigu išpuolius Maskvos metro surengė minėtos grupuotės nariai, tai gali būti tik pradžia. Juolab Kaukazo kovotojų lyderis Doku Umarovas, vadovavęs S.Buriatskiui, jau ilgą laiką žadą išplėsti karą per visą Rusiją.

P.Kosolapovo darbas?

Rusijos žiniasklaida kelia ir kitokių versijų. Pasak laikraščio „Moskovskij komsomolec“, pirmadienio išpuolių autorius galėjo būti garsus teroristas Pavelas Kosolapovas.

Leidinio apžvalgininkai pastebėjo, kad pirmadienio sprogimai panašūs į 2004 m. išpuolį Maskvos metro traukinyje. Tuomet sprogus galingam užtaisui žuvo 41 žmogus, maždaug 250 buvo sužeisti.

Tyrėjai nustatė, kad susisprogdinusio mirtininko kuratoriumi buvo P.Kosolapovas, kuriam teisėsauga priskiria sprogimus Voronežo autobusų stotelėse ir Samaros turguje, Pamaskvės dujotiekio ir elektros linijų sprogdinimą ir kitus teroro aktus.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių