Rumunijos šnipą rusams išdavė jo informatorius

Rusijoje sulaikytas informatorius, kuris teikė informaciją šnipinėjimu apkaltintam ir iš Rusijos išsiųstam Rumunijos diplomatui.

Reikalavo per daug

Laikraštis "Moskovskij Komsomolec" rašė, kad informatorius – neįvardijamas rusų karininkas – pats įskundė šnipą savo šalies kontržvalgybai.

Pasak Rusijos žiniasklaidos, Rumunijos žvalgyba pradėjo su juo bendradarbiauti dar prieš keletą metų, norėdama gauti karo duomenų, o taip pat informacijos apie Maskvos poziciją dėl Moldovos ir Padnestrės konflikto.

Iš pradžių su informatoriumi dirbo buvęs Rumunijos ambasados Maskvoje pirmasis sekretorius Dinu Pistolia. Jie susirašinėdavo elektroniniu paštu šifruota kalba. Rusas informaciją perduodavo įrašęs į duomenų laikmenas, jas palikdavo prekybos centrų saugojimo kamerose.

Kai D.Pistolia nutraukė veiklą, jo vietą užėmė kitas Rumunijos diplomatas Gabrielis Greku. Pastarasis buvo atkaklesnis, reikalavo valstybinių paslapčių. Informatorius atsisakė ir kreipėsi į kontržvalgybą.

Rytų dvikovos meistras

Rusijos specialiosios tarnybos pirmadienį suėmė G.Greku, kai jis atėjo gauti slaptos informacijos. Sulaikymo operacijoje dalyvavo du Federalinės saugumo tarnybos (FST) specialiosios paskirties būrio kovotojai. Specialiosios tarnybos baiminosi, kad Rytų dvikovos meistras G.Greku gali pasipriešinti.

Rusijos žiniasklaida gavo vaizdo įrašą, kuriame nežinomas asmuo deda juodą paketą į saugojimo kamerą. Netrukus jį išsiima G.Greku, o po poros minučių vyrą suima specialiųjų tarnybų pareigūnai. Pranešama, kad jis su savimi turėjo šnipinėjimo įrangos.

Diplomatui buvo liepta per dvi paras palikti šalį. Bukareštas pareiškė protestą ir apkaltino Rusijos institucijas šiurkščiai pažeidus diplomatinį protokolą. Antradienį Rumunija nurodė išvykti iš šalies vienam to paties rango Rusijos diplomatui.

Padidėjusi įtampa

FST duomenimis, G.Greku domėjosi Rusijos dalinių dislokavimu Padnestrėje, padėtimi šiame regione, informacija apie aukščiausius jo pareigūnus.

Rusijos ekspertai teigia, kad diplomatas informaciją rinko ne tiek pačiai Rumunijai, kiek kitoms Šiaurės Atlanto aljanso šalims.

Įtampa tarp Rusijos ir Rumunijos, kuri yra NATO narė, padidėjo, kai Bukareštas paskelbė leisiantis dislokuoti savo teritorijoje tris raketų gaudytuvų baterijas, kurios bus JAV planuojamo priešraketinės gynybos skydo Europoje dalis.

Vasarį Rusija pareiškė turinti "rimtų klausimų dėl tikrosios JAV raketų sistemos paskirties". Maskva pridūrė, kad Bukareštas ir Vašingtonas teikia nepakankamai informacijos šiuo klausimu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių