Romney atkaklumas padėjo įveikti ilgą kelią iki suvažiavimo

JAV respublikonų į prezidento postą siūlomas Mittas Romney (Mitas Romnis), pagarsėjęs gerai apgalvotais verslo ir politikos sprendimais, visada gebėdavo žvelgti toli į ateitį, o jo oficialus iškėlimas ateinantį ketvirtadienį per partijos nacionalinį suvažiavimą vainikuos penkerius metus planuotas pastangas grumtis dėl teisės užimti Baltuosius rūmus.

65 metų politikas ruošėsi šiai akimirkai nuo 2007 metų sausio, kai atsistatydino ir Masačusetso gubernatoriaus posto. Po 14 mėnesių jį ištiko nesėkmė, kai Respublikonų partijos kandidatu buvo iškeltas jo varžovas Johnas McCainas (Džonas Makeinas).

Tačiau ši patirtis suteikė daug politinių pamokų M.Romney 2012 metų kampanijai, kurioje jis įveikė konservatyvių pažiūrų varžovus, atlaikė puolimą dėl kai kurių prieštaringai vertinamų pareiškimų ir savo priešininkų neigiamų reklamų bangą, taip pat įveikė respublikonų elektorato branduolinį sudarančių rinkėjų abejones.

Tačiau kai kurių abejonių dar lieka dėl M.Romney finansinių reikalų, jo sunkumų mezgant ryšius su paprastais amerikiečiais, patirties stygiaus užsienio politikoje ir prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) kritinio pranašumo tarp Amerikos moterų.

Kita vertus, šiemet M.Romney yra kur kas apdairesnis ir susikaupęs kandidatas, sako ekspertai.„Galbūt jis iš prigimties ilgų distancijų bėgikas, kuris nukreipia žvilgsnį į tolumoje esantį tikslą“, - konservatyvios pakraipos vyriausybių tyrimo centro "Heritage Foundation) viceprezidentas Mike'as Francas (Maikas Frankas) sakė naujienų agentūrai AFP.

Tačiau prezidento rinkimų kampanija yra ne maratonas, o veikiau „daugiakovė, kur reikalingi įvairūs įgūdžiai įvairiems iššūkiams“, - pažymėjo M.Francas.Iššūkių M.Romney nestigo - pradedant nuo anksčiau šiais metais vykusių pirminių respublikonų rinkimų atskirose valstijose.Sausio 3 dieną M.Romney mažyčiu skirtumu pralaimėjo Ajovoje savo varžovui Rickui Santorumui - itin konservatyvių pažiūrų buvusiam Pensilvanijos senatoriui, o vėliau Pietų Karolinoje jį įveikė buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas (Niutas Gingričas).Vėliau, ruošdamasis pirminiams rinkimams Floridoje, M.Romney sutelkė jėgas, paleisdamas neigiamų reklamos pranešimų bangą prieš N.Gingrichą.

Daugelio nuomone, būtent tuo metu M.Romney pasiekė persilaužimą, siekdamas savo svarbiausio tikslo.„Romney parodė ištvermę ir drausmę per debatus (Floridoje), ir nemanau, kad nuo to taško buvo išties galima abejoti jo iškėlimu“, - sakė Midlberio koledžo politologijos profesorius Mattas Dickinsonas (Metas Dikinsonas).

Tačiau ne viskas klostėsi sklandžiai: M.Romney pralaimėjo R.Santorumui trijose valstijose iš eilės, o daugelis abejojo, ar buvęs Masačusetso gubernatorius sugebės palenkti į savo pusę pagrindinį partijos elektoratą.Jis taip pat atrodė atitrūkęs nuo tikrovės per kelis incidentus, ypač kai pareiškė, jog jam „nerūpi“ neturtingi žmonės ir kad jo žmona vairuoja „porą kadilakų“.

Tokios pastabos atrodė nelabai tinkamos kandidatui, kuris nuolat atkreipdavo dėmesį, kad nedarbas Amerikoje siekia 8,3 proc., ir sakydavo, kad B.Obamos ekonomikos programa niekam tikusi.

Tačiau M.Romney savo manevrais sugebėjo įveikti labiau konservatyvius varžovus ir iki gegužės užsitikrino partijos nominaciją, kuri ketvirtadienį bus oficialiai paskelbta per Respublikonų nacionalinį suvažiavimą.

Ajovos valstybinio universiteto profesorius Steffenas Schmidtas (Štefenas Šmitas) sakė, kad M.Romney, suvokdamas būtinybę laimėti nepriklausomų rinkėjų balsus, pasirinko pragmatišką politinių „strateginių poslinkių“ taktiką. Vaizdavęs save konservatyvių krikščioniškų pažiūrų kandidatu per pirminius rinkimus, M.Romney dabar mažai kalba apie visuomenei opias problemas, tokias kaip abortai.

Jis neseniai pažymėjo jog nesipriešina nėštumo nutraukimui išžaginimų atvejais.Dabar šis respublikonas labiau siekia įtikinti rinkėjus, kad savo gabumus versle, padariusius jį multimilijonieriumi, sugebės paversti Amerikos ūkio gaivinimo planu.

„Kas keisčiausia, kad jis visa tai atlaikė, kad buvo iškeltas labai konservatyvios GOP (“Grand Old Party„ - “Didžioji senoji partija„, respublikonai)... ir tikriausiai pritrauks daug respublikonų, kuriems jis nelabai patinka“, - mano M.Schmidtas, pridūręs, kad daugelis konservatorių „galvoja, kad jis veidmainys, keičiantis savo nuomonę priklausomai nuo aplinkybių“.

Tuo tarpu prezidentas privertė M.Romney užimti gynybos pozicijas savo neigiamomis politinėmis reklamomis, kuriose kritikuojamas respublikono darbas privačių investicijų bendrovėje „Bain Capital“, ilgiau nei dvejus metus trukusį delsimą atskleisti duomenis apie savo sumokėtus mokesčius, mįslingas sąskaitas užsienyje ir planus užtikrinti mokesčių lengvatų milijonieriams.M.Romney įvaizdį dar labiau pablogino jo ne itin sėkminga kelionė po užsienį, kuri tik pabrėžė jo patirties stygių tarptautinėje arenoje.

Tačiau B.Obama nejučia įteikė dovaną savo varžovui.„Jeigu turite verslą, jį sukūrėte ne jūs“, - prezidentas pareiškė liepą, kalbėdamas apie verslininkus ir jų gaunamą pagalbą iš vyriausybės finansuojamos infrastruktūros.M.Romney pasinaudojo šiuo komentaru, nukreipdamas dėmesį nuo įtarimų dėl jo paties veiklos ir sutelkdamas puolimą prieš B.Obamos propaguojamą didelės vyriausybės filosofiją.

Liepos pabaigoje M.Romney atskleidė, kad jo kampanijos partneriu taps Paulas Ryanas (Polas Rajenas) - įtakingas Atstovų Rūmų biudžeto komiteto pirmininkas, pasisakantis už lėšų paskirstymo reformas ir federalinių išlaidų mažinimą.

Apžvalgininkai gyrė šį pasirinkimą, sakydami, jog jis užtikrins, kad debatų centre atsidurs svarbios idėjos, taip pat įneš ideologinio aiškumo į M.Romney kampaniją.

Vėliausi M.Romney rinkimų kampanijos renginiai buvo didžiausi per jo karjerą, ir nors B.Obama pagal populiarumą pirmauja daugelyje apklausų, respublikonas jį vejasi, akcentuodamas nesėkmingas prezidento ekonominės politikos priemones.„Amerikai gali sektis labiau nei sekasi dabar“, - M.Romney sekmadienį rašė dienraščio „Tampa Bay Times“ nuomonių skiltyje.

„Nuosmukis nėra mūsų likimas. XXI šimtmetis gali būti ir bus Amerikos šimtmečiu. Tačiau kad tai pasiektume, turime pakeisti kursą“, - pažymėjo jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių