Rio de Žaneiro olimpiados organizatorių laukia milžiniški iššūkiai

Londone sekmadienį užgesintas olimpinis deglas daugeliui reiškė sėkmingai atliktą užduotį, tačiau 2016 metų olimpiados šeimininkas Rio de Žaneiras dabar pradės ketverius metus truksiančius karštligiškus pasiruošimus ir lenktynes su laiku, siekiant paruošti šį nerūpestingumu garsėjantį paplūdimių miestą pasaulinei sporto šventei.

Užduoti organizuoti olimpines žaidynes tampa dideliu iššūkiu kiekvienai valstybei, tačiau panašu, kad Brazilijai šia galimybė rūpi labiau nei daugeliui kitų šalių.

Pastarąjį dešimtmetį Brazilija išgyveno ekonomikos pakilimą ir išstūmė Didžiąją Britaniją iš šeštosios pozicijos tarp didžiausių pasaulio ekonomikų. Brazilai laiko olimpiadą savo didžiuoju pasirodymu pasaulinėje scenoje ir veiksniu, sustiprinančiu pretenzijas į supervalstybės statusą.

Tačiau apžvalgininkai pastebi, kad veiksmingumas ir punktualumas niekada nebuvo šios šalies stipriausi bruožai, o daugelis prognozuoja duobėtą kelią, Rio de Žaneirui skubant statyti keturis pagrindinius olimpinius centrus ir pradedant milžinišką infrastruktūros pertvarkymą.

Rio de Žaneiras taip pat yra vienas iš 12 Brazilijos miestų, kuriame vyks 2014 metų Pasaulio futbolo čempionato rungtynės."Galime tikėtis... (numatytų) kainų viršijimo ir skubėjimo prastumti projektus.

Kariokų (Rio de Žaneiro gyventojų) pragyvenimo išlaidos padidės, jų gatvės bus užkimštos, o jų viešosios erdvės pertvarkytos", - mano Rio de Žaneiro valstijoje esančiame Niterojaus mieste įsikūrusio Fluminensės federalinio universiteto architektūros ir miestų planavimo doktarantūros studijų profesorius amerikietis Christopheris Gaffney.

„Brazilai neabejotinai surengs puikų vakarėlį, bet pagirios truks ištisą kartą“, - teigia Ch.Gaffney,kurio tyrimų sritis yra pasiruošimai Pasaulio futbolo čempionatui ir olimpinėms žaidynėms.Kaip nurodo Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK), iki 2016 metų olimpiados Rio de Žaneire planuojama užbaigti daugiau nei 230 projektų, o pirmieji bandomieji sporto renginiai naujose olimpinėse arenose turėtų įvykti nuo 2015 metų vidurio iki 2016 metų pradžios.

Iš šių projektų daugiau nei 65 jau užbaigti arba yra baigiamosiose stadijose.Dėl šios priežasties daug projektų turės būti įgyvendinami vienu metu ateinančius ketverius metu, ir net 2016 metų olimpiados organizatoriai pripažįsta, kad tai atlikti bus sunku."Laikas yra priešininkas, tačiau laikas taip pat yra mūsų pusėje, - Rio de Žaneiro olimpiados organizacinio komiteto generalinis direktorius Leonardo Gryneris sakė žurnalistams penktadienį per spaudos konferenciją Londone. - Kai kada mus išpils šaltas prakaitas, tačiau tai normalu. Mes nevėluojame ir dirbame pagal tvarkaraštį.

"Rio de Žaneiro olimpiados organizatoriai šias žaidynes laiko posūkio tašku miesto istorijoje, galbūt padėsiančiu padėti tašką lėtame nuosmukyje, kuris miestą buvo apėmęs nuo 1960 metų, kai šalies sostinė buvo perkelta į Brazilijos miestą.

Kalbėdamas per spaudos konferenciją Rio de Žaneiro meras Eduardo Paesas pažadėjo, kad šis renginys suteiks „milžinišką palikimą“.

Miesto, valstijose ir vietos valdžia investuoja beveik 12 mlrd. JAV dolerių į didžiulius infrastruktūros projektus, kurie turėtų padėti įlieti gyvybės į apleistus Rio de Žaneiro rajonus ir išspręsti įsisenėjusias susisiekimo problemas šiame 6 mln. gyventojų turinčiame didmiestyje. Be sporto kompleksų, Rio de Žaneire planuojama nutiesti naują metropoliteno liniją, pertvarkyti oro uostą, pagerinti kelius ir modernizuoti uostą.

Tačiau daugelis šių projektų vertinami prieštaringai - kai kurie dar net nepradėjus jų įgyvendinti.Žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ ir Jungtinės Tautos paragino atkreipti dėmesį į įtariamus žmogaus teisių pažeidimus, siejamus su šeimų iškeldinimu iš teritorijų, kuriose bus statomi olimpiados ir futbolo čempionato objektai.12 miestų, kuriuose vyks futbolo čempionato mačai, pavojus iškilo apie 170 tūkst. žmonių būstui, o kai kurie gyventojai buvo iškeldinti, Pasaulio čempionato ir olimpiados liaudies komitetų koalicija - organizacija, ginanti lūšnynų, kuriuos paveiks šie projektai, gyventojų interesus.

Rio de Žaneiro valdžia teigia, kad iškeldinimai vykdomi teisėtai, tačiau gyventojų užtarėjai argumentuoja, kad miesto sukurtas kompensacijos mechanizmas yra visiškai nepakankamas. 2010 metais vieno iškeldinamo namo gyventojams buvo mokama vidutiniškai 16 tūkst. JAV dolerių, o aktyvistai teigia, kad už tokią sumą iškeldinamieji tikrai negali įsigyti būsto kur nors kitur šiame mieste, kuris yra viena iš karščiausių nekilnojamojo turto rinkų pasaulyje.

Aktyvistai taip pat priešinasi planuojamai metropoliteno sistemos plėtrai. Pasak jų, pasirinktas naujosios linijos maršrutas atitinka ne tiek visuomenės poreikius, kiek svarbių ryšių turinčių lobistų pageidavimus.„Viešojo susisiekimo srityje šių žaidynių palikimas bus nulinis“, - sakė inžinierius Licinio Machado Rogerio, priklausantis nevyriausybinei organizacijai „Metropolitenas, kurio reikia Rio“, siūlančiai alternatyvų požeminių traukinių maršrutą, kurį palaiko daugelis miestų planuotojų, architektų ir mokslininkų.

„Visi mato šį projektą ir kasosi pakaušius, nes šis sprendimas aiškiai klaidingas“, - pridūrė jis.Ginčus kursto netgi olimpinio stadiono pavadinimas. Stadionas, kuriame vyks lengvosios atletikos ir bėgimo rungtys, yra pavadintas susikompromitavusio buvusio Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) vadovo Joao Havelange vardu.Praeitą mėnesį paskelbti Šveicarijos teismo protokolai rodo, kad J.Havelange gavo milijonus dolerių kyšių per Pasaulio futbolo čempionato skandalą praeito amžiaus 10-ame dešimtmetyje.

Jis sumokėjo Šveicarijos teismui apie 550 tūkst. JAV dolerių, kad būtų nutrauktas baudžiamasis tyrimas dėl įtariamo lėšų išeikvojimo.Sprendimas dėl galimo stadiono pavadinimo pakeitimo priklauso nuo Rio de Žaneiro valdžios, tačiau pareigūnai tvirtino, kad liks ankstesnis pavadinimas.Be šių skandalų, kitus olimpinius projektus persekioja techninės klaidos.

„Pasiruošimai dar tik prasidėjo, bet mes jau matėme pavyzdžių, kai kildavo neįtikėtinų problemų, kai jų aiškiai būdavo įmanoma išvengti“, - rašoma neseniai savaitraščio „Veja“ išspausdintame straipsnyje.Jo pirmajame puslapyje vaizduojamas Brazilijos sportininkas, nešantis taip aukštai iškeltą olimpinį deglą, kad užsidegė iškelta žaidynių vėliava su penkių žiedų emblema.Jojimo rungčių varžyboms organizatoriai pasirinko į šiaurę nuo Rio de Žaneiro esantį karinį kompleksą, kuriame, kaip manoma, yra likę daugybė per mokymus naudotų nesprogusių užtaisų, kuriems pašalinti prireiks 3-6 mėnesių.

Olimpinis baseinas, pastatytas 2007 metų Amerikos šalių žaidynėms, buvo pripažintas netinkamu olimpiadai, todėl jam prireiks brangios renovacijos, kad galėtų vykti vandensvydžio ir šuolių į vandenį varžybos.Garsus Marakanos futbolo stadionas, pertvarkytas prieš Amerikos šalių žaidynes, turės būti vėl renovuotas prieš Pasaulio čempionatą.

„Viskas, kas buvo pastatyta Amerikos šalių žaidynėms, yra pasenę, praėjus vos penkeriems metams, o Rio de Žaneiro olimpiados organizatoriai patys pripažįsta, kad šios žaidynės nepaliko nieko, išskyrus milžiniškos masto renginių organizavimo patirtį, - teigė miestų planavimo profesorius Ch.Gaffney. - Šį kartą vadovauja tie patys žmonės; pinigų daugiau, o kontrolės mažiau. Taigi, kodėl kas nors turėtų vykti kitaip?“Organizatoriai pripažino, kad viešbučių stygius Rio de Žaneire buvo pagrindinis trūkumas, kai šis miestas 2009 metais pasisiūlė surengti olimpiadą, varžydamasis su Madridu, Tokiju ir Čikaga. Šiemet Londono olimpinį parką aplankė daugiau nei 2 mln. svečių, tačiau šiuo metu Rio de Žaneiro viešbučiai turi tik apie 33 tūkst. vietų, įskaitant „meilės“ motelius, kurių apstu nutriušusiuose miesto rajonuose.

Per neseniai Rio de Žaneire vykusią Jungtinių Tautų konferenciją meras E.Paesas buvo priverstas paskelbti tris nedarbo dienas, uždaryti mokyklas ir paraginti gyventojus išnuomoti kambarių konferencijos dalyviams.

Olimpiados organizatoriai pažadėjo 12 tūkst. žmonių apgyvendinti kruiziniuose laivuose, kurie stovės žadamame atnaujint miesto uoste, o dosnios skatinamosios programos turi pritraukti privačių investicijų į naujus viešbučius.Turtingiausias Brazilijos žmogus Eike Batista dabar stato arba atnaujina du viešbučius.Ateinančiais metais organizatoriai nuspręs, ar reikės pastatyti daugiau gyvenamųjų kompleksų turistams, kurie, pasak Ch.Gaffney, po olimpiados bus paversti prabangiais apartamentais.

Britanijos architektūros ir dizaino žurnalo „Blueprint“ redaktorius Johnny Tuckeris pareiškė, kad brazilai jau vėluoja pradėti pasiruošimus olimpiadai, lyginant su padėtimi Londone prieš ketverius metus, tačiau pridūrė per daug nesijaudinantis dėl Rio de Žaneiro perspektyvų.

„Manau, bendra nuomonė tokia, jog jie gerokai vėluoja, tačiau galiausiai viskas bus atlikta, - jis sakė duodamas interviu telefonu. - Brazilijoje darbo tradicijos kitokios negu Jungtinėje Karalystėje.“Nors išlieka daugybė problemų, organizatoriai išlieka atkakliais optimistais.Jų atstovai buvo atvykę į Londoną pasisemti britiškos patirties ir sakė, kad tikisi išspręsti dvi pagrindines šių metų olimpiados problemas - dėl tuščių vietų stadionuose ir susisiekimo.Rio de Žaneire gyvenantis Joaoas Carlosas de Figueireiro sakė, kad nepaisant neabejotinai prasidėsiančios „sumaišties“, jis tikisi, kad visas problemas galiausiai pavyks išspręsti.„Organizacijos atžvilgiu neabejotinai esama dalykų, prie kurių turime padirbėti“, - sakė 56 metų barmenas, dirbantis kavinėje, kurios televizorius rodė Brazilijos moterų tinklinio rinktinės susitikimą finale su JAV komanda.

„Tačiau esame įgudę paskutinę minutę ištraukti triušį iš skrybėlės, ir esu tikras, jog būtent tai padarysime. Bent jau tikiuosi“, - pridūrė jis.


Šiame straipsnyje: Rio de ŽaneirasOlimpiada

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių