Rinkimų „superantradienis“: M.Romney sieks įtvirtinti savo pozicijas

Baltuosius rūmus siekiantis užimti respublikonas Mittas Romney sieks įtvirtinti pozicijas per „superantradienio“ balsavimą, kurio metu pirminiai rinkimai vyks daugelyje valstijų, ir taip suduoti triuškinamą smūgį savo varžovui Rickui Santorumui.

Rinkėjai dešimtyje valstijų pareikš savo valią antradienį, o ši diena gali būti lemiama permainingoje kovoje dėl teisės mesti iššūkį prezidentui demokratui Barackui Obamai per lapkričio 6 dieną vyksiančius visuotinius rinkimus.

„Superantradienį“ visų akys krypsta į permainingai balsuojantį Ohają, priklausantį išvystytos pramonės JAV regionui, vadinamajai Rūdžių juostai, kuris yra itin svarbus B.Obamos kovoje dėl perrinkimo. Pergalė šioje valstijoje taip pat būtų labai reikšminga M.Romney, kuris pažymėjo, kad rinkimai Ohajuje yra „mūšis dėl Amerikos sielos“.

„Jeigu atliksite savo darbą rytoj, mes šį reikalą laimėsimą“, - buvęs Masačusetso gubernatorius sakė savo šalininkams per susitikimą Zeinsvilio mieste.

Tuo tarpu uolus katalikas R.Santorumas, griežtai nusistatęs prieš abortus ir gėjų santuokas, vadino save tikruoju konservatoriumi, suprantančiu darbininkų klasės rinkėjus ir galinčiu įveikti B.Obamą kovoje dėl Vidurio Vakarų valstijų.

Tačiau nauja Kvinipiakų universiteto apklausa rodo, kad už M.Romney, anksčiau vadovavusį liberaliajam Masačusetsui, per pirminius rinkimus Ohajuje gali balsuoti 34 proc., o už buvusį Pensilvanijos senatorių R.Santorumą - 31 proc. potencialių respublikonų rinkėjų.

Esant vos trijų punktų skirtumui, šios kovos baigtis išlieka neaiški, tačiau Kvinipiakų universiteto Viešosios nuomonės tyrimo institutas nurodė, kad pastarojo meto tendencijos aiškiai palankesnės M.Romney, kuris prieš savaitę atsiliko nuo R.Santorumo 29 proc. prieš 36 procentus.

„Kaip ir Floridoje bei Mičigane, M.Romney panaikino nemenką deficitą, buvusį prieš savaitę, prieš pirminius rinkimus, kad perimtų iniciatyvą per paskutines 24 valandas“, - nurodė šio instituto direktoriaus pavaduotojas Peteris Brownas.

M.Romney, iškovojęs penkias pergales iš eilės Meine, Mičigane, Arizonoje, Vajominge ir Vašingtono valstijoje, užsitikrino svarų palaikymą prieš „superantradienį“ - už jį pasisakė Atstovų Rūmų respublikonų daugumos lyderis Ericas Cantoras.

E.Cantoras tapo pirmuoju palankumą M.Romney išreiškusiu aukšto rango respublikonu Kongreso lyderiu. Šis žingsnis tapo dar vienu ženklu, kad partija pageidauja kuo greitesnės įnirtingos pirminių rinkimų kampanijos pabaigos.

Milijonierius M.Romney, susikrovęs kapitalą būdamas rizikos verslininkas, kol kas yra užsitikrinęs jį palaikančių respublikonų nacionalinio suvažiavimo delegatų persvarą, tačiau R.Santorumas ir buvęs Atstovų Rūmų pirmininkas Newtas Gingrichas neleidžia jam atsikvėpti kovoje dėl partijos kandidato titulo.

M.Romney yra laimėjęs pirminius rinkimus aštuoniose valstijose, įskaitant pergalę Vajominge itin menku balsų skirtumu.

R.Santorumo užantyje - trys pergalės, o galbūt keturios, jeigu būtų atsižvelgta į balsavimą Misūryje, kuris daugelio pagal svarbą prilyginamas grožio konkursui.

N.Gingrichas yra laimėjęs Pietų Karolinoje, o Kongreso narys iš Teksaso Ronas Paulas iki šiol visur pralaimėdavo, nors jis dar tikisi gerai pasirodyti antradienį Aliaskoje, Aidahe ir Šiaurės Dakotoje, kur balsuojama per rinkėjų sueigas.

Sudėtingame Respublikonų partijos kandidato į prezidentus atrankos procese kiekviena valstija siunčia savo delegatus į nacionalinį suvažiavimą. Kai kurių valstijų delegatai balsuoja proporcingai pagal pirminių rinkimų rezultatus arba visiškai nebūna įpareigoti į juos atsižvelgti.

Šis procesas baigiamas, jeigu vienam kandidatui pavyksta surinkti 1 144 delegatų balsus, atveriančius kelią į pergalę.

Per pirmadienį vykusius tris rinkimų kampanijos renginius Ohajuje M.Romney sutelkė dėmesį į ekonomikos problemas, vaizduodamas save lyderiu, kuris galėtų padėti „susigrąžinti amerikietiškąją svajonę“, o B. Obamą - kaip prezidentą, kuris per plačiai užsimojo ir nesugebėjo užtikrinti ekonomikos atsigavimo.

„Kad nugalėtume Baracką Obamą, turime kalbėti, kaip kurti geras darbo vietas ir mažinti vyriausybę - būtent taip ir darau. Ką aš išmanau, tai ekonomiką. Visą gyvenimą praleidau realioje ekonomikoje“, - tvirtino jis.

Antradienį spręsis, kuriuose kandidatus palaikys daugiau nei 400 delegatų - apie 40 proc. reikalingų užsitikrinti paskyrimą partijos kandidatu.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių