Rinkimai Ukrainoje: Kijevas nusidažė mėlynai (papildyta 15.57 val.)

Po sekmadienį įvykusių prezidento rinkimų Kijevo gyventojai vėl renkasi į demonstraciją. Tik skirtingai nei 2004-aisiais, šiandien Ukrainoje karaliauja mėlyna spalva. Pergalę švenčia opozicinės Regionų partijos šalininkai.

Gins tautos pasirinkimą

Prie Centrinės rinkimų komisijos (CRK) pastato Kijeve pirmadienį susirinko keli tūkstančiai opozicijos lyderio Viktoro Janukovyčiaus šalininkų. Aikštėje įrengta scena, lauko virtuvė, pastatytos palapinės, iškeltos valstybės vėliavos ir plakatai su užrašais: „Ukraina - sąžiningi rinkimai!“, „Apginsime Ukrainos tautos pasirinkimą!“, „Apginsime CRK!“.

Į sceną lipantys liaudies deputatai tikina, kad 2004 m. pabaigos įvykiai Ukrainoje nepasikartos. Tą patį žurnalistams sakė ir V.Janukovyčius, nepraleidęs progos lengvai pašiepti savo konkurentę.

„Nieko nėra amžino. Netgi Copperfieldas jau nebekoncertuoja. O Julija Tymošenko dar ne Copperfieldas. Aš net neįsivaizduoju, kaip ji galėtų išeiti į Maidaną“, - sakė rinkimų favoritas.

Pakartoti 2004 m. pabaigos įvykius premjerei neleidžia ir įstatymai. Teismas uždraudė bet kokias akcijas Kijevo Nepriklausomybės aikštėje.

Lyderis akivaizdus

CRK pirmadienį paskelbė, kad prezidento rinkimai įvyko. Suskaičiavus 95 proc. balsų, V.Janukovyčius išlaiko lyderio poziciją. Už jį balsavo 35,4 proc. rinkėjų. Pagrindinę jo oponentę, ministrę pirmininkę J.Tymošenko palaikė 25 proc. ukrainiečių. Dabartinis prezidentas ir Oranžinės revoliucijos šauklys Viktoras Juščenka vos perkopė 5 proc. ribą.

Kadangi nei vienam kandidatui nepavyko surinkti 50 proc. balsų, vasario 7 d. įvyks antras rinkimų turas, kuriame varžysis du didžiausią paramą gavę politikai.

CRK pirmininkas Volodymyras Šapovalas pažymėjo, kad bendras rinkimų vaizdas yra aiškus ir nėra čia ką komentuoti. Tačiau jis pridūrė, kad CRK dirbo labai sudėtingomis sąlygomis.

"Darbą apsunkino tai, kad ši kampanija vyko aktyviai dalyvaujant, kone spaudžiant, kone su dalimi isteriškumo", - pareiškė jis ir pridūrė, kad kai kurios problemos buvo netikros, dirbtinės.

V.Juščenka sudeda ginklus

Prezidento V.Juščenkos štabas pripažino, kad pirmas rinkimų turas vyko demokratiškai ir sąžiningai.

„Nežymūs pažeidimai, kurie buvo užfiksuoti, balsavimo rezultatams įtakos neturėjo. Rinkimai įvyko“, - sakė V.Juščenkos štabo pirmininko pavaduotojas Romanas Besmertnas.

Pasak jo, rinkimų štabas netrukus nutrauks veiklą, o proprezidentinė partija „Mūsų Ukraina“ trečiadienį susirinks spręsti tolimesnių planų. Partija svarstys, ar palaikyti vieną iš antro rinkimų turo dalyvių, ar nepalaikyti nė vieno.

J.Tymošenko kovos iki galo

Po pirmo turo antroje vietoje likusios J.Tymošenko rinkimų štabe tvyro visai kitokios nuotaikos. Kovingai nusiteikusi kandidatė sekmadienį vakare, užsidarius rinkimų apylinkėms, pasakė įkvėpiančią kalbą ir paragino tautiečius susivienyti prieš V.Janukovyčių.

J.Tymošenko bloko atstovai Regionų partijai pažėrė kaltinimų rinkiminėmis manipuliacijomis. Tačiau Vakarų stebėtojai balsavimo procesą įvertino teigiamai.

„Neturiu jokio pagrindo manyti, kad per prezidento rinkimų buvo organizuojamos manipuliacijos, - Vokietijos radijui sakė Europos Parlamento stebėtoja Rebecca Harms. - Kaip pati mačiau, balsavimas vyko sąžiningai ir skaidriai. Kijeve rinkimai buvo organizuoti labai gerai.“

Tokią pat nuomonę pareiškė ir Lenkijos stebėtojai. „Galime paliudyti, kad Europos reikalavimų Ukrainoje buvo laikomasi. Kaip piliečiai, jūs išlaikėte egzaminą puikiai“, - per spaudos konferenciją Kijeve pareiškė Lenkijos Seimo deputatas Mariuszas Kaminskis.

Tačiau, jo nuomone, balsavimas namuose gali turėti įtakos rezultatams. Pasak jo, rinkimų stebėjimo patirtis rodo, kad šioje srityje klastojimo atvejų būna daugiau.

Vyks užkulisinės derybos

Antrame rinkimų ture didelę reikšmę turės už likusius kandidatus balsavusių žmonių pasirinkimas, teigia analitikai. Viena svarbiausių figūrų yra buvęs Nacionalinio banko vadovas ir partijos „Stipri Ukraina“ steigėjas bei lyderis Serhijus Tihipka, pirmame ture surinkęs 13 proc. balsų.

Pats kandidatas pareiškė, kad nemainys paramos vienam iš favoritų nei į premjero kėdę, nei į aukso kalnus. Jis tikisi, kad neblogas rezultatas prezidento rinkimuose yra geras startas prieš savivaldos rinkimus, kurie įvyks šių metų gegužę. Savo rinkėjus politikas paragino patiems apsispręsti, už ką balsuoti vasario 7-ąją.

V.Janukovyčiui bei J.Tymošenko labai svarbūs bus ir buvusio Aukščiausiosios Rados pirmininko Arsenijaus Jaceniuko rėmėjų balsai. Pastarasis surinko beveik 7 proc. balsų ir liko ketvirtoje vietoje. Analitikai mano, kad pagrindiniai kandidatai bandys įtraukti A.Jaceniuką į užkulisines derybas.

Po rinkimų - gedulas

Ukrainos porinkimines aistras pirmadienį primalšino skaudi nelaimė. Premjerei J.Tymošenko teko trumpam pamiršti politines batalijas ir skubėti į Luhanską, kur sprogimas ligoninėje nusinešė trijų žmonių gyvybes.

Dėl saugumo taisyklių pažeidimo 7-os miesto ligoninės reanimacijos skyriuje sprogo deguonies balionas, įgriuvo keli pastato aukštai. Gelbėtojai teigia, kad aukų skaičius gali didėti, nes po griuvėsiais dar yra žmonių.

„Nukentėjusių yra labai daug. Tikslaus skaičiaus kol kas niekas negali nurodyti. Įvykio vietoje dirba greitoji pagalba“, - pranešė Nepaprastųjų situacijų ministerija.


Šiame straipsnyje: Ukrainos prezidento rinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių