Rinkimai Mianmare nebus visiškai laisvi ir sąžiningi

Mianmaro kovos už demokratiją lyderė Aung San Suu Kyi (Aung San Su Či) penktadienį pareiškė, kad ateinantį savaitgalį vyksiantys papildomi rinkimai į laisvas parlamento vietas nebus visiškai demokratiški, nes jiems ruošiantis buvo užfiksuota pažeidimų.

„Nemanau, kad galime juos laikyti išties laisvais ir sąžiningais rinkimais, jeigu atsižvelgsime į tai, kas čia vyko pastaruosius kelis mėnesius“, - prieš sekmadienį vyksiantį balsavimą spaudos konferencijoje sakė Nobelio taikos premijos laureatė.

Užfiksuoti pažeidimai „iš tiesų peržengia tai, kas būtų priimtina per demokratinius rinkimus“, pridūrė ji.

„Tačiau esame pasiryžę judėti į priekį, nes to nori mūsų žmonės“, - aiškino Aung San Suu Kyi.

Nacionalinės lygos už demokratiją (NLD) lyderė nurodė, kad šie rinkimai didina visuomenės politinį sąmoningumą šalyje, kuri anksčiau buvo vadinama Birma.

„Visiškai nesigailime, kad dalyvaujame“, - pridūrė ji.

Daugelis prognozuoja, kad Aung San Suu Kyi, kuri dešimtmečius šaliai vadovavusių generolų beveik visą laiką pastaruosius 22 metus buvo laikoma namų arešto sąlygomis arba kalėjime, bus išrinkta į parlamentą, kuriame daugumą turi kariškiai ir jų politiniai sąjungininkai.

NLD skundėsi dėl valdžios „nesąžiningo elgesio“ prieš sekmadienio rinkimus.

Partija nurodė, kad viename kaime žmonės buvo verčiami dalyvauti valdančiosios Profsąjungų solidarumo ir vystymosi partijos (USDP) susitikime.

Tuo tarpu Kauhmu rinkimų apylinkėje netoli Jangono, kurioje balotiruojasi Aung San Suu Kyi, rinkimų sąrašuose buvo rasta šimtai mirusių asmenų vardų, o daugiau nei 1 300 balso teisę turinčių piliečių į juos nebuvo įtraukti.

NLD taip pat skundėsi dėl to, kad jai nebuvo leista naudotis kampanijos mitingams tinkamomis vietomis.

Tai pirmas kartas, kai Aung San Suu Kyi siekia vietos parlamente, ir kampanijos metu jos pasiklausyti susirinkdavo didžiulės minios.

Ekspertai mano, jog režimas nori, kad ji gautų vietą parlamente. Tokiu būdu režimas galėtų pagerinti savo įvaizdį reformų srityje ir paskatinti Vakarus atšaukti savo sankcijas.

Tačiau Aung San Suu Kyi sakė, jog neplanuoja sutikti dirbti armijos remiamoje vyriausybėje, jei toks pasiūlymas jai būtų pateiktas, nes tokiu atveju pagal konstituciją ji turėtų atsisakyti savo vietos parlamente.

„Neketinu palikti parlamento, į kurį taip sunkiai stengiausi patekti“, - sakė ji, tačiau užsiminė, kad galbūt norėtų vaidinti kokį nors ne ministro vaidmenį.

NLD didžiule persvara laimėjo 1990 metais įvykusius rinkimus, tačiau jai niekada nebuvo leista valdyti.

2010 metų rinkimus, per kuriuos į valdžią iškilo politiniai armijos įgaliotiniai, temdė skundai dėl klastojimo ir bauginimo, taip pat - draudimo dalyvauti Aung San Suu Kyi, kuri tik kelios dienos po jų buvo paleista iš ne vienus metus taikyto namų arešto.

Mianmaro prezidentas Thein Seinas (Tein Seinas) neseniai pripažino, kad sudarinėjant rinkėjų sąrašus buvo padaryta „nereikalingų klaidų“, tačiau sakė, jog pareigūnai stengiasi užtikrinti, kad papildomi rinkimai būtų laisvi ir skaidrūs.

Kitaip nei per 2010 metais vykusius rinkimus, vyriausybė šįkart kviečia užsienio stebėtojus ir žurnalistus stebėti balsavimo, kuris laikomas svarbiu režimo vykdomų reformų išbandymu.

45 vietų, dėl kurių bus varžomasi sekmadienį, nepakanka, kad būtų galima kelti grėsmę didžiulei valdančiosios partijos persvarai parlamente, tačiau Aung San Suu Kyi šiuos rinkimus pavadino „žingsniu pirmojo demokratijos žingsnio link“.

Ji pridūrė: „Mūsų nuomonė tokia: kai tik pateksime į parlamentą, galėsime dirbti dėl tikros demokratizacijos“.


Šiame straipsnyje: Mianmarisrinkimaiopozicija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Henrikas

Henrikas portretas
Vadinasi, tai irgi demokratinė šalis, kaip ir Lietuva.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių