Radikalizmo kelias įtariamą žudiką nuvedė iš Tulūzos į Kandaharą

Keturių žydų ir trijų musulmonų karių nužudymu pietvakarių Prancūzijoje įtariamo Mohamedo Merah radikalizmo kelias jungia Tulūzą su Afganistano miestu Kandaharu.

Alžyrietiškas šaknis turintis 24 metų Prancūzijos pilietis, kuris trečiadienį buvo užspeistas elitinių policijos specialiųjų pajėgų RAID būrio viename bute Tulūzos priemiestyje, tvirtina palaikęs ryšius su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ ir norėjęs atkeršyti už palestiniečių vaikų mirtis, sakė vidaus reikalų ministras Claudea's Gueant’as.

M.Merah jau kelerius metus buvo sekamas Prancūzijos vidaus žvalgybos po jo įtartinos kelionės į Afganistaną. Tačiau jaunuolis gyveno įprastą gyvenimą, žaidė futbolą ir lankydavosi naktiniuose klubuose, pasakojo jo draugai ir kaimynai, kurie nenumanė, kad M.Mera yra buvęs Afganistane.

C.Gueant’as sakė žurnalistams, kad M.Merah buvo pakliuvęs į policijos akiratį dėl kelių smulkių nusižengimų, kai kada susijusių su smurtu, „bet nebuvo jokių įrodymų, kad jis planuoja tokius nusikalstamus veiksmus“.

Policijos psichologams mėginant jį įkalbėti pasiduoti taikiai, N.Merah atrodė toks pats šaltakraujiškas ir ryžtingas, kaip ir mopedu važinėjęs užpuolikas, nufilmuotas apsaugos kamerų per pirmadienį įvykdytą ataką Tulūzoje veikiančioje žydų mokykloje „Ozer Hatorah“.

„Kalbėdamas su RAID derybininkais jis daug paaiškino apie savo kelią, - nurodė C.Gueant’as. - Jo radikalizacija vyko vienoje salafitų ideologinėje grupuotėje ir matomai sutvirtėjo per dvi jo keliones į Afganistaną ir Pakistaną.“

Kaip rašo dienraštis „Le Monde“, M.Merah buvo apmokytas kartu su Pakistano talibų kovotojais genčių regione abiejų šalių pasienyje, o vėliau buvo pasiųstas į pietvakarių Afganistaną kautis su NATO pajėgomis, palaikančiomis Kabulo vyriausybę.

Prancūzijos kariai taip pat dalyvauja NATO misijoje, o tai galimai paaiškina, kodėl pirmosiomis užpuoliko aukomis tapo oro desantininkai, nušauti per išpuolius Tulūzoje kovo 11 dieną ir netoliese esančiame Montobano miestelyje kovo 15 dieną.

Prancūzijos žvalgybos šaltiniai sakė, jog išpuoliuose prieš Vakarų šalių pajėgas Afganistane yra dalyvavę apie 30 kovotojų iš Prancūzijos, apmokytų Talibano.

Pasak C.Gueant’o, salafitų grupuotė, kuriai priklausė N.Merah, niekada neturėjo oficialaus pavadinimo ir nerodė jokių ženklų, kad galėtų pereiti prie nusikalstamos veiklos. Policija tebesiaiškina, ar užpuolikas veikė vienas, ar kaip kurios nors grupuotės narys.

M.Merah gyvenimo istorija būdinga šimtams antros arba trečios kartos Prancūzijos imigrantų iš Šiaurės Afrikos, per pastaruosius du dešimtmečius apsilankiusių Afganistane arba Pakistane, kad prisidėtų prie islamistų kovotojų grupuočių, mano saugumo pareigūnai.

Daugelio jų pažiūras ekstremizmo link pastūmėjo Izraelio ir palestiniečių konfliktas, šio šimtmečio pradžioje išprovokavęs virtinę išpuolių prieš žydų taikinius Prancūzijoje, įskaitant sinagogų padegimus. Antisemitinių išpuolių buvo sumažėję pernai, rodo žydų bendruomenės skelbiama statistika.

Grįžęs į Tulūzą, M.Merah gyveno niekaip neišsiskirdamas iš daugelio žmonių.

46 metų Cedricas Lambert’as, gyvenantis tame pačiame name aukščiau esančiame bute, pasakojo, kad M.Merah buvo draugiškas ir prieš dešimt mėnesių padėjo jam užnešti laiptais sunkią sofą.

„Jis buvo visiškai normalus“, - teigė kaimynas.

Keturi 24 metų jaunuoliai, taip pat turintys etninių šaknų Šiaurės Afrikoje ir sakęsi, kad yra M.Merah draugai, trečiadienį mėgino patekti į jo namą ir įtikinti jį pasiduoti, tačiau buvo sustabdyti policijos.

Jie sakė naujienų agentūros „Reuters“ žurnalistui, kas niekada nesikalbėdavę su M.Merah apie religiją ir nenumanę, kad jis buvo Afganistane.

Vienas jo draugas, vardu Kamalis, dirbantis finansų patarėjų Pašto banke, sakė pažinojęs N.Merah nuo mokyklos laikų ir kartu su juo lankęs futbolo treniruotes, kai vėl susitiko prieš dvejus metus.

„Jis yra labai uždaras žmogus. Jis ne iš tų, kurie visiems giriasi: “Pažvelkit į mano naują merginą; pažiūrėkit, koks aš šaunus.„ Jis labai mandagus ir visada gerai elgdavosi, - pasakojo Kamalis. - Jis niekada nekalbėdavo apie islamą, tačiau melsdavosi. Tačiau mes visi meldžiamės po penkis kartus per dieną. Čia nieko keista.“

Kitas marokietiškas šaknis turintis draugas, prisistatęs išgalvotu Danny Demo slapyvardžiu, teigė, kad M.Merah mėgino užsirašyti į Prancūzijos armiją, tačiau nebuvo priimtas. Jis sakė dar praeitą savaitę matęs M.Merah viename naktiniame klube Tulūzos centre.

M.Merah nevartojo alkoholio, „bet nemanau, kad jis religingesnis negu aš. Manau, kad jam tiesiog galvoje pasimaišė“, sakė Danny Demas.

Kitas bendraamžis, atsisakęs atskleisti savo vardą, pasakojo, kad mokėsi kartu su M.Merah pradinėje mokykloje ir kad nuo to laiko jie buvo draugai.

„Jam patinka futbolas ir motociklai, kaip ir bet kuriam kitam jo amžiaus vaikinui, - sakė jaunuolis, vilkėjęs mėlynus Prancūzijos futbolo nacionalinės rinktinės marškinėlius. - Net nežinojau, kad jis melsdavosi.“

Prancūzijos policija nurodė nuo 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro išpuolių prieš Jungtines Valstijas suėmusi 914 įtariamų islamistų kovotojų, iš kurių 224 buvo nuteisti kalėti; taip pat buvo sužlugdytos kelios planuotos atakos.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių