Prognozės dėl JAV recesijos - pesimistinės

Prasidėjusi JAV ekonomikos recesija bus ilgiausia per pastarąjį pusšimtį metų. Taip tvirtina naujienų agentūra "Bloomberg".

Krizė prasidėjo jau 2007 m.

Agentūra rašo, kad JAV ekonomikos smukimas prasidėjo jau 2007 m. gruodį, kada bendra išmokamų atlyginimų suma pasiekė savo viršūnę.

Tai, kad ir kitų metų pradžia bus labai bloga, patvirtina ir šių metų ketvirto ketvirčio finansiniai rezultatai, remdamasis "Bloomberg" skelbia Lietuvos nacionalinis transliuotojas.

Neseniai pateikti tyrimų duomenys leidžia teigti, kad JAV buvo pirmoji pasaulio šalis, kurios ekonomikoje įvyko kontrakcija – pajamų mažėjimas.

Didžiausia recesija nuo 1945 m.

Nors euro zonos ir Japonijos ekonomikos į recesiją įklimpo pusmečiu vėliau, galima teigti, kad dabartinė recesija yra pirmoji tokio masto recesija pasaulyje po Antrojo pasaulinio karo.

Nuo 1945 m. didžiausios ekonominės krizės truko 16 mėnesių, t.y. nuo 1975 m. kovo ir nuo 1982 m. lapkričio. Vadinamoji Didžioji depresija truko 43 mėnesius, nuo 1929 m. rugpjūčio iki 1933 m. kovo.

„Esami skaičiavimai leistų prognozuoti, kad ši finansų krizė bus kiek panaši į Didžiąją depresiją. Dėl aukštų energijos kainų manėme, kad tokio ilgo ekonomikos nuosmukio pavyks išvengti, tačiau finansų sektoriuje vis labiau įsigalintis akcijų krachas viską daug labiau komplikuoja“, – naujienų agentūrai „Bloomberg“ teigė ekonomistas Norbertas Ore`as.

Jamesas Poterba, Masačusetso technologijos instituto ekonomikos profesorius, teigė, kad JAV per paskutinius metus patyrė daug nepaprastų įvykių: pradedant nekilnojamojo turto, po to kreditų ir baigiant finansų rinkų krizėmis. Tokia, jo manymu, „krizių kolekcija“ yra labai reta, todėl būtų nenuostabu, jei recesija užsitęstų.

Kontrakcija Amerikos pramonės sektoriuje taip pat didžiausia per pastaruosius 26-erius metus. Pastebima, kad tiek Kinijos, tiek Jungtinės Karalystės, tiek euro zonos ar Rusijos pramonės sektorius taip pat patiria didžiulį nuosmukį.

Gelbėjimo priemonės dar neaiškios

1,2 mln. darbo vietų netekimas vien šiais metais bus svarbiausias recesijos veiksnys. Prognozuojama, kad metų pabaigoje nedarbo lygis JAV pasieks rekordines 1993 m. aukštumas – 6,8 proc. Ekonomistai prognozuoja, kad nedarbo lygis, geriausiu atveju, šalyje turėtų nenustoti kilti iki 2009 m. vidurio.

Lawrence`as Summersas, išrinktojo prezidento Baracko Obamos ekonomikos patarėjas, pripažįsta, kad ekonomikos situacija vis prastėja ir reiks imtis tam tikrų jos gelbėjimo priemonių.

„Pastarieji duomenys leidžia teigti, kad ekonomikos nuosmukio tempai vis didėja. Todėl B.Obama, kai tik pradės eiti pareigas, pateiks ekonomikos atgaivinimo strategiją“, – sakė jis.

Neseniai JAV Federalinio rezervo vadovas Benas S.Bernanke pareiškė, kad ekonomika „kurį laiką bus silpna“ ir kad jos gaivinimo priemonės gali būti ne visai nekonvencinės, pavyzdžiui, pirkti finansų ministerijos garantijas (skolų finansavimo instrumentus) ir taip spustelėti ekonomikos augimą.

Ekonomistai prognozuoja, kad recesija JAV truks bent iki 2009 m. vasaros. Jie pastebi, kad net ir ekonomikai atsigaunant, recesija dar kurį laiką bus patiriama, o nedarbo lygis ir toliau turėtų šiek tiek didėti.


Šiame straipsnyje: prognozėJAVrecesija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių