Prasidėjo kova dėl ES prezidento posto

Nuo pat pirmos dienos, kai prabilta apie šias pareigas, pagrindiniu kandidatu užimti postą buvo laikomas buvęs britų premjeras Tony Blairas. Šis kandidatas ir dabar aktyviai remiamas, ne tik Didžiosios Britanijos, bet ir kai kurie kitų ES valstybių.

„Geras pasirinkimas“

Liuksemburge susirinkus ES užsienio reikalų ministrams, Didžioji Britanija oficialiai pradėjo kampaniją už T.Blairo paskyrimą į Bendrijos prezidento postą. Apie tai pranešė laikraštis „The Guardian“.

Britų užsienio reikalų sekretorius Davidas Milibandas sakė, kad ES reikia "tvirto balso". Tai jis pareiškė stiprėjant Belgijos ir Liuksemburgo nepritarimui T.Blairo kandidatūrai. "T.Blairas būtų geras pasirinkimas. Jis yra įtikinamai kalbantis advokatas, tikras europietis ir tikras koalicijų kūrėjas", - sakė D.Milibandas.

Kalbos apie kandidatus į prezidento postą paaštrėjo, po to, kai tapo aišku, jog Lisabonos sutartis, kurioje numatyta įsteigti šį postą, tikrai įsigalios. Ją dar turi pasirašyti Čekijos prezidentas Vaclavas Klausas.

Pradės agituoti

Britų dienraštis "The Guardian", remdamasis neįvardytais šaltiniais, taip pat pranešė, kad G.Browno vyriausiojo patarėjo Europos klausimais Johno Cunliffe'o ir Britanijos nuolatinio atstovo Bendrijoje Kimo Darrocho buvo paprašyta užkulisiuose agituoti už T.Blairo kandidatūrą. Britų užsienio reikalų ministerija šiuos pranešimus pavadino "spėlione".

Laikraštis taip pat citavo aukštus šaltinius britų vyriausybėje, kurie įspėjo, kad T.Blairas turi pradėti aktyvią kampaniją už savo paskyrimą į ES prezidento postą. Priešingu atveju. Laikraščio teigimu, šios pareigos atiteks kuriam nors kitam kandidatui.

T.Blairas, kuris britų vyriausybei vadovavo 1997-2007 m., dar oficialiai nepaskelbė, jog kandidatuoja į ES prezidento postą.

Ir už, ir prieš

Kai kurios šalys jau palaiko T.Blairo kandidatūrą, tačiau yra ir pasisakančių prieš. T.Blairą netikėtai palaikė Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernard'as Kouchneras. Jis pareiškė, jog džiaugtųsi matydamas T.Blairą, vadovaujantį Europos Vadovų Tarybai.

Informaciją paskelbęs Prancūzijos laikraštis "Echo" taip pat primenė, jog šalies prezidentas Nicolas Sarkozy anksčiau skeptiškai vertino buvusio britų vyriausybės vadovo kandidatūrą. N.Sarkozy sakė, kad T.Blairo paskyrimas į tokį aukštą postą ES gali tapti "problema", nes jis atstovauja šaliai, neįeinančiai į euro zoną. Be to, T.Blairo kandidatūrai nepritaria Belgija, Nyderlandai ir Liuksemburgas. Laikraščio teigimu, jo aktyviai remti neketina ir Vokietija.

Švedijos komisarė Margot Wallström savo ruožtu pareiškė, kad atėjo metas į naujas vadovaujančias pareigas paskirti moterį. "Manau, tai turėtų būti moteris, - sakė M.Wallstrom, Europos Komisijoje atsakinga už institucinius klausimus. - Demokratijos požiūriu neprotinga ignoruoti 52,6 proc. Bendrijos moterų"

Palaikytų Latviją

Lietuvos užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas išliko diplomatiškas. Jis sakė, kad Europai reikia "dinamiško naujo veido su stipriomis strateginėmis vizijomis..., kuris galėtų atstovauti visoms 27 valstybėms narėms".

Tačiau ministras, pavadinęs T.Blairą "puikiu kandidatu", nurodė, kad Lietuva rimtai svarstytų galimybę paremti buvusios Latvijos vadovė Vairos Vykės-Freibergos kandidatūrą į pirmojo ES prezidento postą.

Latvijos užsienio reikalų ministras Maris Riekstinis anksčiau yra sakęs, kad jis neatmeta galimybės, jog Latvija galėtų iškelti savo kandidatūrą.

Kiti kandidatai

JEANAS-CLAUDE'AS JUNCKERIS

Ilgiausiai Bendrijoje premjero pareigas einantis politikas neslepia ambicijų užimti naują postą. Karštai Europos projektu tikintis Liuksemburgo vyriausybės vadovas šiuo metu pirmininkauja 16-os euro zonos valstybių finansų ministrus vienijančiai Eurogrupei.

Tačiau J.-C.Junckeris sulaukė nemažai priekaištų dėl ne itin sėkmingo vadovavimo pastangoms įveikti ekonomikos ir finansų krizę, o jo šalyje galiojantys bankų paslapties įstatymai nepatinka įtakingoms ES valstybėms Prancūzijai ir Vokietijai.

Be to, 54 metų Liuksemburgo premjeras neseniai turėjo sveikatos problemų.

JANAS PETERIS BALKENENDE

Jei bus atmesta T.Blairo kandidatūra, Bendrijos vairas gali būti patikėtas Nyderlandų premjerui. Jis yra iš vidutinio dydžio Europos valstybės, kurios pareigūnai dažnai skiriami į svarbius postus.

Tačiau nors 53 metų konservatorius yra iš šalies, kuri yra viena iš ES steigėjų, jis nėra labai garsus tarptautinėje arenoje ir daug kas mano, kad olandų premjerui stinga charizmos.

PAAVO LIPPONENAS

Buvęs Suomijos vyriausybės vadovas priklauso tai pačiai kandidatų kategorijai. Kaip sakė vienas ES diplomatų, P.T.Lipponenas laikomas "atsarginiu kandidatu, jei tektų rinktis mažiausią bendrą vardiklį".

P.T.Lipponenas, kuris Suomijos vyriausybei vadovavo 1995-2003 m., puikiai išmano Europos reikalus ir Bendrijos problemas. 68 metų suomių politikas yra socialdemokratas, todėl jo paskyrimas garantuotų tam tikrą balansą ES valdžios viršūnėje, turint galvoje faktą, kad Europos Komisijai ir Parlamentui vadovauja konservatoriai.

MARY ROBINSON

65 metų buvusi Airijos prezidentė ne kartą minėta tarp galimų kandidatų į Europos Vadovų Tarybos pirmininko postą. Tačiau ji sakė, jog nesieks šio posto.

 

 

 

 


Šiame straipsnyje: kandidataiES prezidentas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių