Prancūzų pareigūnams keliami klausimai dėl Tulūzos žudiko

Prancūzų pareigūnai penktadienį sulaukia vis garsesnių klausimų dėl to, kaip žinomas islamo ekstremistas per tris atskirus išpuolius Tulūzoje ir šalia jos sugebėjo nužudyti septynis žmones, tarp jų - tris vaikus.

Spaudimą saugumo pareigūnams padidino ir vieno policijos veterano iškeltas klausimas, kaip atsitiko, kad ketvirtadienį per įtariamojo buto apsiaustį ir šturmą jis nebuvo paimtas gyvas.

Policijos elitinių pajėgų nariai ketvirtadienio rytą pradėjo šturmuoti „al Qaeda“ kovotoju pasiskelbusio Mohamedo Merah butą, kurį pareigūnai buvo apsupę 32 valandas. Įtariamajam bandant iš buto išsiveržti, policija jį nušovė.

Ši apsiaustis Prancūzijos pietvakariuose esančioje Tulūzoje buvo pertraukusi sunkią prezidento rinkimų kampaniją prieš balandį ir gegužę įvyksiančius pirmąjį ir antrąjį balsavimo ratus, tačiau jau ketvirtadienio vakarą šalies vadovas Nicolas Sarkozy pratęsė savo perrinkimo kampaniją mitingu Strasbūre, per kurį pasakė: „Tuos nusikaltimus padarė ne beprotis. Beprotis yra nepakaltinamas. Šiuos nusikaltimus padarė fanatikas ir monstras“.

Prancūzijos premjeras Francois Fillonas penktadienį sakė, kad policija neturėjo jokio pagrindo sulaikyti M.Merah, kol jis dar nepradėjo žudyti žmonių.

„Nebuvo nė vieno elemento, kuris būtų sudaręs sąlygas sulaikyti Mohamedą Merah, - prancūzų radijui sakė premjeras. - Tokioje šalyje kaip mūsų mes neturime teisės be teismo leidimo nuolat stebėti žmogaus, kuris nėra įvykdęs jokio nusikaltimo ...Mes gyvename įstatymo valstybėje“.

F.Fillonas teisino žvalgybininkus ir sakė, kad jie „savo darbą atliko tobulai; jie identifikavo Mohamedą Merah, kai jis vyko į savo keliones“.

Pasak premjero, žvalgybos agentai „stebėjo jį pakankamai ilgai, kad prieitų prie išvados: nėra jokio elemento, jokio požymio, kad tai - pavojingas žmogus, kuris vieną dieną nuo žodžių pereis prie darbų“.

M.Merah „buvo apklaustas, stebimas ir klausomas“, sakė F.Fillonas, kuris pridūrė, kad jis buvo žmogus, „gyvenęs normalų gyvenimą“.

„Priklausymas (musulmonų) salafitų organizacijai pats savaime nėra nusikaltimas. Negalime painioti religinio fundamentalizmo su terorizmu, net jei žinome, kad yra juos vienijančių elementų“, - pažymėjo premjeras.

Tačiau kai kurie politikai vis vien klausia, kaip prancūzų žvalgybininkai nesugebėjo užkirsti kelio M.Merah siautėjimui, nors jis jau buvo stebimas kaip ekstremistas.

Pagrindinis N.Sarkozy varžovas, socialistų kandidatas Francois Hollande'as per savo mitingą ketvirtadienį vakare paminėjo pranešimus apie galimas žvalgybininkų klaidas.

Pasibaigus apsiausčiai, sakė jis, „reikės iškelti klausimų“.

Komunistų dienraštis „L'Humanite“ penktadienį paragino paskelbti visą informaciją apie tai, kokiu mastu Prancūzijos žvalgyba sekė M.Merah veiklą prieš šiuos kruvinus išpuolius.

Kairiosios pakraipos „Liberation“ klausia, ar politiniai sumetimai darė įtaką tam, kaip policija sprendė šią krizę.

Labiau dešiniosios pakraipos „Le Figaro“ rašo, jog teisinga užduoti klausimus, tačiau perspėja neskubėti su vertinimais.

Šis laikraštis pasmerkė automatišką reakciją, kurią reiškė intelektualai, kairiųjų politikai ir teisių gynėjai, neturintys realios patirties ir „niekada nepraleidžiantys progos kelti skandalo“.

Katalikiškas dienraštis „La Croix“ taip pat perspėjo, kad faktui jau įvykus būtų pernelyg lengva nuo realybės atitrūkusiems ekspertams aiškinti, ką reikėjo padaryti. Tačiau leidinys paragino atidžiai išnagrinėti žvalgybos tarnybų vaidmenį.

M.Merah išpuoliai sukrėtė Prancūziją, kurioje gyvena didžiausios Vakarų Europoje žydų ir musulmonų bendruomenės.

Apsiausties metu M.Merah policijai sakė, kad įvykdė visus tris pastarųjų dienų išpuolius. Per pirmuosius du išpuolius, įvykdytus praėjusią savaitę, buvo nušauti tris kariai, o pirmadienį prie žydų mokyklos - trys vaikai ir mokytojas.

Atsakomybę už šiuos išpuolius prisiėmė su tarptautiniu teroristų tinklu „al Qaeda“ susijusi grupuotė „Jund al Khilafah“.

Ketvirtadienį ryte, policijos elitinių pajėgų RAID nariams šturmuojant 23 metų M.Merah butą, jis išsiveržė iš vonios kambario vilkėdamas tradicinį Šiaurės Afrikos laisvo kirpimo juodą drabužį ir užsidėjęs neperšaunamą liemenę.

Jis pradėjo šaudyti į pareigūnus ir iššoko pro antrajame aukšte esančio buto langą, o krisdamas vis dar šaudė. Pranešama, kad M.Merah buvo nušautas į galvą.

„Nukritęs ant žemės, jis jau buvo negyvas“, - sakė vienas šaltinis policijoje.

Policijai buvo nurodyta padaryti visa, kas įmanoma, kad M.Merah būtų sulaikytas gyvas, bet pareigūnai neturėjo kito pasirinkimo, tik - šaudyti, sakė prancūzų prokuroras Francois Molins’as.

RAID vadovas Amaury de Hauteclocque'as sakė: „Tai pirmas kartas mano gyvenime, kai mačiau žmogų, kuris, mums pradėjus puolimą, pradėjo puolimą prieš mus“.

Tačiau Christianas Prouteau, kuris įteigė kitą prancūzų policijos elitinį būrį GIGN, klausė, kodėl policija nepanaudojo ašarinių dujų M.Merah „išrūkyti“, ir sakė esantis priblokštas, kad pareigūnai nesugebėjo sulaikyti jo gyvo.

Interviu laikraščiui „Ouest France“ jis klausė: „Kaip geriausias policijos būrys nesugebėjo areštuoti visai vieno vyro?“.

M.Merah savo nusikaltimus nufilmavo prie perpetės pritaisyta kamera, ketvirtadienį patvirtino F.Molins’as. Pareigūnai jau peržiūrėjo tą filmuotą medžiagą.

Joje galima girdėti, kad kovo 11 dieną šaudamas į karį jis sako: „Tu žudai mano brolius, dabar aš žudau tave“.

Kovo 15 dieną, nušovęs kitus du karius, jis važiuodamas motoroleriu šaukė „Allahu Akbar!“ („Dievas (visų) didesnis!“).

Pirmadienį M.Merah, vėl užsidėjęs motociklininko šalmą ir atvažiavęs motoroleriu, prie žydų mokyklos „Ozar Hatorah“ nušovė religijos mokytoją, du mažus jo sūnus ir septynmetę mergaitę.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių