Prancūzijos uždraustos burkos

Prancūzijos parlamentas priėmė įstatymą, draudžianti viešumoje dėvėti visą veidą dengiančius šydus.

Už įstatymą balsavo 246 Senato nariai, vienas buvo prieš. Antradienį priimtas įstatymas įsigalios po pusmečio, jei tik jo nepanaikins konstitucinio teismo teisėjai, praneša naujienų agentūra AFP.

Įstatymo projekte neminimas islamas, tačiau prezidento Nicolas Sarkozy vyriausybė teigė, kad tai priemonė, apsaugosianti musulmones moteris nuo prievartos dėvėti visą veidą dengiančias skraistes – burkas ar hidžabus.

Prieš prasidedant debatams Senate, teisingumo ministrė Michele Alliot-Marie teigė: „Tai susiję ne su saugumu ar religija, bet su pagarba respublikos principams.“

„Prancūzija, sekuliarizmo šalis, užtikrina pagarbą visoms religijoms, tačiau veido slėpimas po skraiste prieštarauja viešajai socialiniai tvarkai, nesvarbu, ar šydas dėvimas priverstinai, ar savanoriškai“, – kalbėjo ji.

Senatas įstatymo ėmėsi po to, kai liepą jį priėmė Prancūzijos Nacionalinis Susirikimas. Už įstatymą, draudžianti veido apdangalus dėvėti viešumoje, balsavo 355 Nacionalinio Susirinkimo nariai, vienas buvo prieš.

Kai kurios kitos Europos šalys svarsto įvesti panašius draudimus, tačiau įstatymo kritikai mano, kad dabartinę įstatymo redakciją galiausiai atmes Konstitucinė Taryba – aukščiausia šalies teisinė institucija.

Nors N. Sarkozy pasiryžimas uždrausti burkas ir hidžabus sulaukė pakankamai politinės paramos, kad jam pritartų parlamentas, oponentai tvirtina, kad toks draudimas pažeidžia Prancūzijos ir Europos žmogaus teisių įstatymus.

Įstatymas viešąsias vietas apibrėžia labai plačiai, joms priskiriami ne tik vyriausybiniai pastatai ir viešasis transportas, bet ir visos gatvės, turgūs, magistralės, privatūs verslo ir pramogų centrai.

Panašius įstatymus rengiamasi priimti Belgijoje, Ispanijoje, kai kuriose Italijos savivaldybėse, tačiau šis draudimas – ypač jautrus klausimas Prancūzijoje, kurios priemiesčiai tapo namais didžiausiai musulmonų bendruomenei Europoje.

Kritikai teigia, kad įstatymas skirtas klausimui, kuris net nėra problema, – tik 1,9 tūkst. moterų   iš 5–6 mln. Prancūzijoje gyvenančių musulmonų dėvi veidą dengiančius šydus. Anot jų, taip norima pataikauti prieš imigraciją nusistačiusiems rinkėjams ir nukreipti jų dėmesį nuo šalies ekonominių problemų.

Dauguma Prancūzijos musulmonų atkeliavo iš buvusių šalies kolonijų Šiaurės ir Vakarų Afrikoje, kur šydų dėvėjimas yra retai pasitaikantis dalykas, o ne iš Arabų pusiasalio ar Pakistano, kur burkos ir hidžabai – kultūrinė tradicija.

Kai kurie musulmonų lyderiai teigia remiantys žingsnius, kuriais moterys skatinamos nebedėvėti šydų, tačiau, anot jų, įstatymas paniekintų pažeidžiamą grupę.

Turėdama galvoje, kad įstatymą gali panaikinti Europos Žmogaus Teisių Teismas, N. Sarkozy valdančioji partija pati kreipėsi į Konstitucinę Tarybą, prašydama įstatymą ištirti.

Dėvinčiosios šydus moterims grės 150 eurų baudos, bet pirmąjį pusmetį baudžiama nebus, nes šis laikotarpis skirtas moterims supažindinti su naująja tvarka.

Vyrams, kurie vers savo žmonas ar dukras dėl religinių priežasčių dengti veidą, grės iki 30 tūkst. eurų baudos ir vienerių metų kalėjimo bausmė.

Tačiau, kaip rodo apklausos, visuomenė tokiam draudimui pritaria. Balandį ir gegužę Vašingtone įsikūrusios viešosios nuomonės tyrimo bendrovės „Pew Research Center“ atlikta apklausa parodė, kad daugiau kaip 8 iš 10 prancūzų rinkėjų draudimui pritaria.

Tokios pačios nuotaikos vyrauja ir Vokietijoje, kur draudimą remia 71 proc. apklaustųjų. Didžiojoje Britanijoje tokių buvo 67 proc., Ispanijoje – 65 proc.


Šiame straipsnyje: BurkaPrancūzijaDraudimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių