Prancūzijos prezidentas surėmė ietis kovoje dėl euroobligacijų

Prancūzijos prezidentas Francois Hollande'as ketvirtadienį suintensyvino savo „kryžiaus žygį“, agituodamas euro zonos šalis apjungti turtingųjų ir neturtingųjų skolas, nors tokiam žingsniui priešinasi Vokietija.

Pasirinkęs traukinį, o ne lėktuvą savo pirmajai kelionei į Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą, socialistas lyderis pademonstravo aiškų atotrūkį nuo „Merkozy“ politikos, kai jo pirmtakas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel buvo artimiausi sąjungininkai.

Priešindamasis Vokietijos reikalavimui, kad griežta fiskalinė drausmė turi tapti pagrindiniu vaistu nuo skolų krizės, F.Hollande’as patylomis, tačiau tvirtai stūmė į ekonomikos augimą orientuotą politiką kaip atsvarą griežtam biudžeto išlaidų taupymui.

Neseniai Prancūzijos vadovu išrinktas socialistas atvyko „keldamas idėjas..., o ne važiuoja į Briuselį su “kalašnikovu", sakė vienas iš prezidentą lydinčių pareigūnų.

Tačiau po penkias valandas trukusių derybų F.Hollande'as sakė norintis, kad euroobligacijos - bendro euro zonos skolinimosi programa - būtų „įrašytos į (ES) darbotvarkę“, nors su tuo nesutiko A.Merkel.

Didėjant susirūpinimui dėl Graikijos ateities euro zonoje ir į pavojingą padėtį pakliuvusių Ispanijos bankų likimo, F.Hollande'o raginimai keisti žaidimo taisykles sulaukė daugelio kitų lyderių palaikymo, tarp jų Italijos premjero Mario Monti, kuris sakė, kad Prancūzijos pozicija palaiko „dauguma“.

27 šalių Bendrijai ruošiantis priimti svarbius sprendimus dėl ekonomikos augimo skatinimo per birželio pabaigoje vyksiančio ES viršūnių susitikimą, F.Hollande'as sakė, kad euroobligacijos leistų valstybėms „lengviau gauti finansavimą iš (finansų) rinkų“.

Šios priemonės vyriausybėms leistų finansuoti investicijas, kurios galėtų sukurti naujų darbo vietų artimiausiu laikotarpiu ir ilgainiui prisidėtų prie ekonomikos augimo, tokiu būdu padedant šalims, priverstoms labai brangiai skolintis.

Ispanija ir Italija šiuo metu už nacionalines obligacijas moka penkiskart didesnes palūkanas negu Vokietija.

„Dauguma šalių sakė palaikančios euroobligacijas, netgi nepriklausančios euro zonai - tokios kaip Britanija“, - sakė M.Monti, kurio laikinoji vyriausybė vadovauja Italijoje vykdomoms radikalioms ekonomikos reformoms ir kuris tapo vienu iš svarbiausių veikėjų ES politikoje.

Nyderlandams, Suomijai ir Švedijai išreiškus palaikymą F.Hollande'o pasiūlymams, A.Merkel sakė, kad per šį susitikimą vyko „subalansuotos“ diskusijos dėl euroobligacijų ir kad keli dalyviai išreiškė abejonių dėl bendro euro zonos palūkanų tarifo privalumų.

Berlynas baiminasi, kad euroobligacijos Vokietijos mokesčių mokėtojams reikštų nuolaikinį įsipareigojimą šelpti silpnesnes euro zonos ekonomikas iš viešųjų lėšų.

Kanclerė „paaiškino Vokietijos poziciją“, o F.Hollande'as „sakė tai, kas jau buvo pasakyta anksčiau ,tačiau buvo plačių nesutarimų“, nurodė A.Merkel.

ES prezidentas Hermanas Van Rompuy sakė, kad ši tema „buvo trumpai aptarta“ kelių lyderių „valiutų ir ekonominės sąjungos stiprinimo pagrindu“.

„Turime apsvarstyti, kokios būtų viso to teisinės pasekmės“, - pažymėjo jis.

Kiti kalbėjo mažiau aptakiai: euro zonos finansų ministrų grupės vadovas Liuksemburgo premjeras Jeanas Claude'as Junckeris sakė, kad „debatai dėl euroobligacijų vėl grįžta prie derybų stalo“.

Vienas Europos Komisijos šaltinis pridūrė, kad „tabu, susijęs su euroobligacijomis, buvo atšauktas“, pridūręs, kad F.Hollande'as „atliko gerą ėjimą... Jis žino, (kad reikia) nestumti per toli ir per greitai“.

F.Hollande'as, A.Merkel, M.Monti ir Ispanijos premjeras Mariano Rajoy susitiks Romoje prieš birželio 28-29 dieną vyksiantį ES viršūnių susitikimą. Ši žinia buvo paskelbta po to, kai reitingų agentūra „Fitch“ prieš pastarąjį susitikimą Briuselyje pademonstravo, kad užsienio investuotojai gausiai traukiasi iš Ispanijos ir Italijos skolų finansavimo.

Pasak H.Van Rompuy, Europos lyderiams reikės apsvarstyti daug svarbių klausimų, tarp jų „euroobligacijų perspektyvas, labiau integruotą bankininkystės priežiūrą ir (problemų) sprendimą, taip pat bendro indėlių draudimo schemą“.Komentarai 0 Rašyti komentarą
Skaityti visus komentarus
Tavo komentaras

Komentuoti

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą
  Pentagono vadovas Irake aptars Mosulo puolimą

  JAV gynybos sekretorius Ashtonas Carteris (Eštonas Karteris) šeštadienį atvyko į Bagdadą įvertinti prieš šešias dienas pradėto puolimo, kurio tikslas yra atkovoti Mosulą – paskutinę į svarbia džihadist...

 • EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties
  EP vadovas ir Kanados ministrė susitiko gelbėti CETA sutarties

  Europos Parlamento vadovas Martinas Schulzas (Martinas Šulcas) ir Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) šeštadienį susitiko aptarti galimybių atgaivinti laisvosios prekybos sutartį, kuriai gresia žlugti dėl v...

 • Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje
  Spalio 22-oji Lietuvoje ir pasaulyje

  Spalio 22-oji, šeštadienis, 43 savaitė. ...

 • Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą
  Burkina Faso vyriausybė išaiškino rengiamą perversmą

  Burkina Faso vyriausybė penktadienį pranešė, kad užkirto kelią „plataus masto perversmui“, kuriuo buvo siekiama nuversti šalies prezidentą ir jėga perimti valdžią. ...

 • Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą
  Kanados ministrė: ES „nepajėgi“ sudaryti tarptautinį susitarimą

  Kanados prekybos ministrė Chrystia Freeland (Kristija Friland) užsipuolė Europos Sąjungą, kad ši esą „nepajėgi“ pasiekti tarptautinį susitarimą, penktadienį žlugus deryboms dėl ES ir Kanados prekybinės sutarties, kuriai nepritar...

 • Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?
  Laukia dar vienas referendumas iki 2020-ųjų?

  Škotai nerimsta – Jungtinės Karalystės regiono pirmoji ministrė Nicola Sturgeon paskelbė, kad ir toliau sieks Škotijos atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės. Esą jos ir daugelio Škotijos gyventojų netekina pasitraukimas i&scar...

 • Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas
  Mokslas Rusijoje: plagiatai ir protų nutekėjimas

  Dalis rusų mokslininkų skelbia karą sukčiavimui ir plagijavimui: neseniai Rusijoje kilo sąmyšis, kai istorikai susirinko nuspręsti, ar kultūros ministras sukčiavo, kai gynėsi savo disertaciją. ...

  1
 • Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas
  Po parlamento rinkimų Juodkalnijoje – neaiškumas

  Korupcija, ryšiai su organizuotu nusikalstamumu, nepotizmas – tikrų ar menamų Juodkalnijos premjero Milo Džukanovičiaus nuodėmių sąrašas ilgas. Kita vertus, bent jau kol kas vakariečiu save vadinti mėgstantis politikas išlai...

 • Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui
  Skaudus UNESCO kirtis Izraeliui

  Jungtinių Tautų Švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) patvirtino rezoliuciją, kuria Izraelis įvardytas "okupuojančia galia", trukdančia musulmonams patekti į Al Aksos mečetės kompleksą – trečiąją iš &sca...

 • Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo
  Plieno gamyba pasaulyje šiemet sumažėjo

  Per tris šių metų ketvirčius pasaulyje išlydyta 1,197 mlrd. tonų plieno - 0,5 proc. mažiau nei prieš metus, pranešė Tarptautinė plieno asociacija ("Worldsteel"), remdamasi 66 valstybių, kurioms tenka 98 proc. plien...

Daugiau straipsnių