Popiežius: krizė reikalauja „gilių permainų, pradedant nuo sąžinės“

Popiežius Benediktas XVI savo velykinėje kalboje daugiausiai dėmesio skyrė pasaulio tautų kančioms, moralinėms vertybėms bei tikinčiųjų vienybei.

Ragino įsigilinti į save

Tradicinėje Velykų prakalboje „Urbi et orbi“ („Miestui ir pasauliui“ - lot.) Benediktas XVI rėmėsi Išėjimo knygos epizodu, kuriame Mozės vedini žydai perėjo Raudonąją jūrą. „Viešpatie, savo galia išvadavai vieną tautą nuo faraono persekiojimo ir pervedei ją per Raudonąją jūrą. Dabar per Krikšto vandenis tu vedi visas tautas išsigelbėjimo link. Padaryk taip, kad visa žmonija papildyti Abraomo sūnų gretas ir pasiektų išrinktosios tautos didybę“, - pradėdamas kalbą sakė pontifikas.

Būtent išėjimas, išsivadavimas tapo pagrindiniu popiežiaus kalbos motyvu. „Krikščionys, išėję iš Krikšto vandenų, sklinda pasaulyje, kad skelbtų šį išganymą, neštų Velykų vaisių - naują gyvenimą, išvaduotą nuo nuodėmės, grąžintą prie pirmykščio grožio, gėrio ir tiesos“, - teigė pontifikas.

Katalikų bažnyčios vadovas pabrėžė, kad šių laikų žmonijai taip pat reikalingas savotiškas egzodas, išėjimas. Esą pasauliui reikia „dvasinio ir moralinio“ atsigręžimo, kad „išeiti iš krizės, kuri yra gili ir dėl to reikalauja gilių permainų, pradedant nuo sąžinės“.

Daug dėmesio Izraeliui

Po šios prakalbos popiežius tradiciškai išsakė maldas, kuriomis atkreipė dėmesį į konkrečias valstybes ar regionus kamuojančias negandas. Pirmiausiai kalba nukrypo Izraelio link.

„Prašau Jėzaus Kristaus, kad Artimuosiuose Rytuose, o ypač - žemėje, pašventintoje jo mirties ir prisikėlimo iš numirusiųjų, įvyktų tikrasis ir galutinis tautų egzodas: iš karo ir prievartos į taiką ir santarvę“, - taikos meldė pontifikas.

Po to Benediktas XVI atkreipė dėmesį į kitą „karštą tašką“ - Iraką. Jis linkėjo stiprybės šios šalies krikščionimis, kurie „patiria išbandymus ir kenčia“.

Ypač daug pontifiko dėmesio sutraukė Lotynų Amerikos bei Karibų jūros regionai, pastaruoju metu patyrę daugybę negandų.

„Lotynų Amerikos ir Karibų šalyse, kuriose pavojingai auga su narkotikų prekyba susijęs nusikalstamumas, Velykos lai tampa taikaus sugyvenimo ir pagarbos bendrai gerovei pergale. Haičio tauta, patyrusi siaubingą žemės drebėjimo tragediją, lai išgyvena egzodą: iš gedulo ir nevilties į naują viltį, sustiprintą tarptautinio solidarumo. Čilės gyventojai, kuriuos taip pat palietė didelė katastrofa, lai ryžtingai imasi šalies atstatymo darbų, sutvirtinti savo tikėjimo“, - meldė Benediktas XVI.

Popiežius taip pat išreiškė susirūpinimą nesibaigiančiais kruvinais konfliktas Afrikos šalyse. „Tebūnie pasiekta taika ir vienybė - išsivystymo garantai“, - taip Bažnyčios vadovas nedviprasmiškai užsiminė, kad tarpusavyje kariaujančioms Afrikos tautoms nelemt išbristi iš skurdo.

Pontifikas meldėsi už krikščionis, kurie dėl savo išpažįstamo tikėjimo patiria kančias ar net miršta. Jis taip pat meldė, kad šalys, kuriose įsišaknijusi tarpusavio nesantaika ir terorizmas, pagaliau pajudėtų santarvės link.

Įgėlė finansų pasaulio elitui

Beje, Benediktas XVI kiek netikėtai įgėlė pasaulio finansininkams, reikalaudamas iš jų mažiau žvelgti į pinigus, o daugiau - į moralę.

„Lai Kristaus kančia duoda šviesą ir galią, kad ūkinė ir finansinė veikla pagaliau būtų paremta tiesos, teisingumo ir broliškos pagalbos kriterijais“, - sakė pontifikas.

Būta užuominų ir į abortų legalizavimą, kuriam popiežius įnirtingai priešinasi. „Lai išgananti Kristaus prisikėlimo galia pripildo žmoniją, kad ji nugalėtų įvairius ir tragiškus plintančios mirties kultūros požymius. Kad būtų galima kurti meilės ir tiesios ateitį, kurioje kiekviena žmogaus gyvybė bus gerbiama ir priimama“, - pabrėžė Benediktas XVI.

Skandalų nekomentavo

„Mieli broliai ir seserys, Velykos nesukurs jokio stebuklo. Kaip perėję Raudonąją jūrą izraeliečiai pateko į dykumą, taip ir Bažnyčia po prisikėlimo iš numurusiųjų toliau gyvuoja istorijoje, patirdama laimę ir viltį, skausmą ir kančias“, - sakė popiežius. Jis ragino tikinčiuosius nešti pasauliui gerąją žinią, nepaliaujamai šlovinant viešpatį.

Nors žiniasklaidoje spėliota, kad pontifikas „Urbi et orbi“ prakalboje pamėgins išsakyti savo poziciją dėl Vatikaną purtančių skandalų, Benediktas XVI apie tai nepratarė nė žodžio. Ir veikiausiai pasielgė teisingai.


Šiame straipsnyje: PopiežiusVelykos

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių