Popiežius Didžiojoje Britanijoje kovoja prieš sekuliarizmą ir ieško sąjungininkų

Į Didžiąją Britaniją atvykęs Benediktas XVI atsidūrė sekuliarizmo tvirtovėje ir bandys nužudyti drakoną jo paties urve, teigia ekspertai.

Sveikino tūkstančiai žmonių

Popiežius Benediktas XVI ketvirtadienį atskrido į Škotijos sostinę Edinburgą, pradėdamas istorinį keturių dienų oficialų vizitą Didžiojoje Britanijoje. Šventąjį Tėvą pasitiko princas Filipas – Edinburgo kunigaikštis ir karalienės Elžbietos II vyras.

Šviesiai pilkos spalvos suknelę ir skrybėlę dėvinti karalienė paspaudė popiežiui ranką, kai šis iš oro uosto atvyko į Holirudo rūmus, Jos Didenybės rezidenciją Edinburge.

Jiedu stebėjo kariškių pasirodymą, o pontifikas nusiėmė baltą kepuraitę, kai buvo atliekamas prie Didžiosios Britanijos nacionalinio himno "Dieve, saugok karalienę".

Po susitikimo Holirudo rūmuose Benediktas XVI papamobiliu važiavo Edinburgo gatvėmis, jo pasveikinti atėjo dešimtys tūkstančių žmonių.

Nuvykęs į Glazgo popiežius aukojo mišias po atviru dangumi, po to jo laukė kelionė į Londoną.

Popiežiaus vizitas į Jungtinę Karalystę yra pirmas nuo 1982 m., kai šioje šalyje lankėsi Jonas Paulius II.

Agresyvus sekuliarizmas

Pirmoje kalboje per istorinį vizitą Benediktas XVI paragino Didžiąją Britaniją išsaugoti pagarbą religinėms tradicijoms ir perspėjo dėl agresyvių sekuliarizmo formų.

„Mūsų dienomis Jungtinė Karalystė siekia būti modernia ir daugiakultūre visuomene, – Šventasis Tėvas sakė Holirudo rūmuose Edinburge. – Linkiu jai šiame iššūkių kupiname kelyje visada išlaikyti pagarbą tradicinėms vertybėms ir kultūros išraiškoms, kurių agresyvesnės sekuliarizmo formos nebevertina arba netgi netoleruoja.“

Sekuliarizmo tvirtovė

Ekspertai ilgai spėliojo, kodėl popiežius nusprendė apsilankyti Didžiojoje Britanijoje. Pontifiko biografas Davidas Gibsonas teigia, kad Benediktas XVI, skirtingai nei jo pirmtakas Jonas Paulius II, išvis nemėgsta keliauti. Po vizito į Izraelį ir palestiniečių teritorijas prieš pusantrų metų jis lankėsi tik nedidelėse valstybėse, esančiose netoli Italijos.

Be to, Jungtinė Karalystė nėra katalikiška šalis. Anglikonų bažnyčia atsiskyrė nuo Romos XVI a., o karalystės sosto paveldėtojams iki šiol draudžiama tuoktis su katalikais. Tai yra viena mažiausiai religingų šalių visoje Europoje. Čia gyvena daug religijos kritikų, tokių kaip garsūs mokslininkai Richardas Dawkinsas ir Stephenas Hawkingas.

Britų visuomenės nuomonė Benedikto XVI išvakarėse svyravo nuo paprasto abejingumo iki griežto priešiškumo. Kritikai, vadinantys popiežių kunigų pedofilų globėju, ir liberalūs katalikai, prieštaraujantys pasenusiai Katalikų Bažnyčios doktrinai, ketina rengti protestus.

Benediktas XVI mėgsta iššūkius

JAV televizijos CNN Vatikano apžvalgininkas Johnas Allenas Benedikto XVI sprendimą važiuoti į Didžiąją Britaniją paaiškina tuo, kad jis mėgsta iššūkius.

„Jo prioritetas yra kova prieš sekuliarizmą, o Didžioji Britanija yra vadovėlinis postreliginės visuomenės pavyzdys, – aiškino J.Allenas. – Benediktas XVI visai neseniai Vatikane įsteigė specialų departamentą, kuriuo užduotis yra iš naujo sužadinti tikėjimą Vakaruose. Šis vizitas yra minėtos strategijos dalis.“

Benedikto XVI biografas D.Gibsonas teigia, kad popiežius dažnai pasiraitodavo rankoves ir stodavo į kovą su savo intelektualiniais oponentais.

„Jis mėgdavo tai daryti dar tuomet, kai buvo kardinolu. Jis važiavo į įvairias vietas ir polemišku tonu pristatinėjo prieštaringai vertinamą požiūrį, – sakė biografas. – Didžioji Britanija yra tokia sekuliarizmo tvirtovė, kad jis gali bandyti nužudyti drakoną jo paties urve. Jis tiesiog negali atsispirti tokiai pagundai.“

Pasak apžvalgininkų, kovodamas prieš sekuliarizmą, popiežius taip pat bando gerinti santykius su kitomis krikščionių Bažnyčiomis Vakaruose.

„Benediktui XVI svarbūs anglikonai, nes santykius su jais jis laiko pavyzdžiu santykiams su kitomis Vakarų krikščioniškomis Bažnyčiomis“, – tvirtino J.Allenas.


Šiame straipsnyje: Benediktas XVI

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių