Po žeme įstrigę Čilės kalnakasiai keliami į paviršių (tiesioginė transliacija)

Florencio Avalosas, pirmasis iš 33 kalnakasių, kurie 69 dienas praleido atkirsti nuo pasaulio Čilės kasykloje, anksti trečiadienį ryte iš maždaug 625 metrų gelmės buvo iškeltas į paviršių specialiai pagaminta gelbėjimo kapsule.

Išlipusį iš gelbėjimo kapsulės besišypsantį F.Avalosą, kuris po beveik 16 minučių trukusio kilimo siauru šuliniu, išgręžtu per uolienų storymę atrodė sveikas. Kalnakasį sutiko jo sūnūs, tarp jų septynerių metų jaunėlis Bairo, žmona Pinera ir tėvas.

Po to susirinkusiesiems skanduojant "Čilė! Čilė!" jį tvirtai apkabino šalies prezidentas Sebastianas Pinera, taip pat gelbėtojai ir kolegos.

Bairo nuo susijaudinimo verkė, taip pat kaip ir pirmoji Čilės ponia Cecilia Morel. Po to 31 metų F.Avalosas buvo palydėtas į medicinos postą, kur jam bus atlikta pirminė apžiūra.

Gelbėtojas Manuelis Gonzalezas per 17 minučių nusileido į šachtą, kur jį glėbesčiavo laukiantys kalnakasiai. Vėliau jis per kelias minutes prisegė diržais F.Avalosą kapsulėje ir pasiuntė jį į paviršių.

Kiek vėliau ištrauktas ir antras kalnakasys Mario Sepulveda Espina. Išlipęs iš kapsulės jis džiaugsmingai apsikabino su žmona.

Tuomet jis apkabino prezidentą Sebastianą Pinerą, taip pat gelbėtojus, kuriems įteikė uolienos gabaliukų iš savo požeminio kalėjimo.

Vyrai praleido 69 dienas tvankiuose ir drėgnuose aukso bei vario kasyklos požemiuose po Atakamos dykuma Čilės šiaurėje.

Pirmąsias 17 dienų po avarijos manyta, kad jie visi žuvę, o rekordinė šių kalnakasių išgyvenimo istorija patraukė viso pasaulio dėmesį.

Susijaudinusios žmonos, vaikai, tėvai ir draugai antradienio vakarą laukė ant uolėtos kalvos šlaito prie kasyklos "San Jose", kai gelbėtojų komandos pradėjo evakuacijos procedūrą, galinčią trukti iki dviejų parų.

Pinera Avalos anksčiau dainavo prie laužo, pritariant gitara Čilės kalnakasybos ministrui Laurence'ui Golborne'ui, kai nerimaujantys artimieji laukė, kada bus pradėti kelti kalnakasiai.

Specialiai pagamintose plieninėse gelbėjimo kapsulėse įtaisytos deguonies kaukės ir liukai, kad iš jų būtų galima išlipti, jeigu lopšys įstrigtų.

Gelbėtojai pirmadienį sėkmingai išbandė kapsulę "Phoenix", pavadintą iš savo pelenų prisikeliančio mitinio paukščio Fenikso vardu, kai metalinėmis sienelėmis buvo sutvirtinta dalis siauro gelbėjimo šulinio, kad uolienos neįgriūtų ir neužblokuotų angos.

Kiekvienas vyras į paviršių turėtų būti keliamas apie 15 minučių. Kapsulė leidžiama maždaug lėtoku žingsniu einančio žmogaus greičiu (metro per sekundę). Kėlimo greitį galima padidinti iki trijų metrų per sekundę, jeigu kalnakasys pasijustų blogai.

Gelbėjamieji gali bendrauti su gelbėtojais kapsulėje įtaisytu pasikalbėjimo prietaisu.

Jiems buvo patarta kylant į paviršių užsimerkti, be to, taip pat buvo išdalyti tamsūs akiniai, kad akys nebūtų pažeistos po ilgo buvimo požemių blausiai apšviestuose tuneliuose. Kalnakasių būklė bus dvi dienas stebima netoliese esančioje ligoninėje.

Gelbėtojai rado per stebuklą visus gyvus likusius vyrus praėjus 17 dienų po griūties kasykloje, išgręžę maždaug greipfruto skersmens šulinį. Vėliau per jį buvo nuleidžiamas drėkinantis gelis, vanduo ir maistas, taip pat laiškai nuo artimųjų ir futbolo rungtynių vaizdo įrašai, kad kalnakasiai neprarastų ūpo.

Šie kalnakasiai pasiekė rekordą, ilgiausiai išgyvenę šachtoje po avarijos. Vyrams buvo paskirta speciali dieta, kad prieš iškeliant jie numestų svorio.


Šiame straipsnyje: Čilėkalnakasiai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių