Piktadarys ar pamišėlis? A.B.Breiviko laukia teismo nuosprendis

Praėjus metams ir mėnesiui po žudynių - bombos sprogimo ir didžiausio Europoje taikos metu pavienio žudiko siautėjimo - norvegų kraštutinių dešiniųjų ekstremistas Andersas Behringas Breivikas penktadienį išgirs savo nuosprendį.

A.B.Breivikas prisiažino 2011-ųjų liepos 22-ąją nužudęs 77 žmones per tuos išpuolius, kurie traumavo Norvegiją ir sukrėtė pasaulį.

Tuomet per sprogimą Osle žuvo aštuoni žmonės, o netoli sostinės esančioje kurortinėje saloje, jaunimo stovykloje, žudikas nušovė dar 69 žmones, daugiausia - paauglius.33 metų žudikas, kuris laiko save kovotoju su „musulmonų invazija“ į Europą ir visais multikultūrizmo propaguotojais, turėtų netekti laisvės visam likusiam gyvenimui.

Pagrindinis klausimas dabar yra toks: ar jis bus laikomas kalėjimo kameroje, ar psichiatrijos ligoninėje.A.B.Breivikui, kuris savo neapykanta apremtas pažiūras išdėstė padrikame 1,5 tūkst. puslapių manifeste internete, po praėjusių metų žudynių buvo diagnozuota paranoidinė schizofrenija, jis buvo paskelbtas nepakaltinamu.

Tačiau kilus visuomenės pasipiktinimui buvo atlikta dar viena ekspertizė, kurios išvadose parašyta, kad jis yra pakaltinamas. Tokios nuomones, kaip rodo apklausos, laikosi ir dauguma norvegų, taip pat - pats A.B.Breivikas, kuris yra sakęs, kad sutiktų su kalėjimu, bet apskųstų sprendimą laikyti jį uždaroje psichiatrijos ligoninėje.Kaltintojas Sveinas Holdenas, kuris nori, kad A.B.Breivikas būtų pripažintas nepakaltinamu, yra sakęs, jog „būtų blogiau psichiškai nesveiką žmogų pasmerkti kalėjimui, nei nusiųsti psichikos liga nesergantį žmogų į psichiatrijos ligoninę“.

Teisėjai verdiktą ir bausmę dėl kaltinimų terorizmu paskelbs per posėdį, kuris prasidės 8 val. Grinvičo (11 val. Lietuvos) laiku, kuriame saugumas bus sustiprintas ir kuriame dalyvaus žudynių liudininkai, aukų giminaičiais ir žiniasklaidos atstovai iš viso pasaulio.

Norvegijos baudžiamasis kodeksas nenumato mirties bausmės ar kalėjimo iki gyvos galvos ir didžiausia įmanoma kalėjimo bausmė A.B.Breivikui būtų 21 metai. Tačiau kaliniai, kurie yra laikomi pavojingais visuomenei, gali būti laikomi neribotą laiką.A.B.Breivikas viliasi paskutinę savo teismo dieną vėl kalbėti. Norvegija labai akcentuoja, kad jo teismo procesas yra laisvas ir teisingas.

Anksčiau A.B.Breivikas su šiurpiomis detalėmis išdėstė, kas paskatino jį metų metus skrupulingai planuoti, o paskui įvykdyti didžiausias žudynes Norvegijoje po Antrojo pasaulinio karo.A.B.Breivikas vadino save „tamplierių“ - neva egzistuojančios slaptos ultradešiniųjų grupuotės, pavadintos viduramžių krikščionių kryžininkų vardu, - „pėstininku“. Policija tokios grupuotės buvimu abejoja.

A.B.Breivikas taip pat plūdo „kultūrinius marksistus, dėl kurių pritarimo imigracijai, jo teigimu, atsirado “Eurabija", o jis turėjęs atakuoti centro kairiųjų vyriausybę bei Darbo partijos jaunimo vasaros stovyklą Utiojos saloje.

Teismas išgirdo, kaip A.B.Breivikas metų metus planavo skerdynes ir pasinaudojo ūkiu tam, kad galėtų nesukeldamas įtarimų nusipirkti cheminių trąšų, kurias panaudojo kone toną svėrusiai bombai pagaminti. Ta bomba, kuri buvo padėta išnuomotame mikroautobuse, sprogo prie pagrindinio vyriausybės pastato Oslo centre.

Tuos metus gyvendamas atsiskyrėliškai, A.B.Breivikas, kaip sakė, medituodavo, planavo ir vartojo steroidus, kad užgrūdintų protą ir kūną, o atsipalaidavimui žaisdavo kompiuterinius žaidimus.Jis įstojo į pistoletų klubą ir įsigijo medžiotojo licenciją, kad galėtų nusipirkti 9 mm „Glock“ ir pusiau automatinį šautuvą „Ruger“, iš kurių daugiau kaip valandą šaudė į siaubo apimtus jaunuolius Utiojoje.

Aukos, kurių jauniausiai buvo vos 14 metų, negalėjo ištrūkti iš tos mažytės salos.Policininko uniforma vilkėjęs A.B.Breivikas metodiškai nušovė 67 žmones, daugiausia - iš arti, o dar du žmonės žuvo bandydami pabėgti iš salos.Norvegijos, kur nusikalstamumas yra mažas, policijos nevykę veiksmai buvo smarkiai kritikuojami.

Vieninteliu savo sraigtasparniu policija negalėjo pasinaudoti dėl to, kad jo įgula atostogavo, o elitinis policijos būrys į salą sugebėjo nusigauti tik daugiau nei po valandos - pramoginiu kateriu, nes jų pačių pripučiama valtis kone nuskendo.

Norvegijos nacionalinės policijos komisaras praėjusią savaitę, po nepalankios ataskaitos apie policijos atsaką atsistatydino, o premjeras Jensas Stoltenbergas vėliau šį mėnesį turės atvykti į neeilinę parlamento sesiją.Teismo proceso metu A.B.Breivikas beveik nerodė jokių jausmų ir nieko nesigailėjo, o kartą savo įvykdytas žudynes pavadino „žiauriomis, bet būtinomis“ siekiant apsaugoti Norvegiją nuo multikūlturizmo. Vienu metu jis teismui pasakė: „Ir vėl tai padaryčiau“.


Šiame straipsnyje: Andersas Behringas Breivikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių