Paskelbtas 16 civilių nužudymu Afganistane įtariamo kario vardas

JAV karys, kaip įtariama, nušovęs 16 civilių afganų, šiuo metu laikomas kariniame kalėjime Fort Levenvorte Kanzase. Iki šeštadienio į viešumą iškilo daugiau detalių apie šio veterano praeitį.

Penktadienį JAV žiniasklaida paskelbė, kad šis karys yra 38 metų JAV armijos vyresnysis puskarinininkis Robertas Balesas, dalyvavęs trijose kovinėse misijose Irake ir pirmąkart dislokuotas Afganistane.

Vienas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė naujienų agentūrai AFP, kad žiniasklaidos įvardyta kario tapatybė yra „teisinga“.

Įtariama, kad R.Balesas sekmadienį paryčiais išėjo iš savo bazės pietinėje Kandaharo provincijoje, atėjo į vieną afganų kaimą ir pradėjo šaudyti, žudydamas vyrus, moteris ir vaikus.

Dėl šio incidento JAV ir Afganistano vyriausybės santykiai pablogėjo labiausiai nuo JAV vadovaujamos invazijos pradžios 2001 metais.

JAV kariškiai oficialiai nėra įvardiję įtariamo kario ir kol kas nėra pateikę jam jokių kaltinimų.

R.Balesas buvo atskraidintas į Fort Levenvortą iš Kuveito penktadienio vakarą, nurodė armijos pareigūnas.

Keli tinklalapiai, kuriuose buvo informacijos apie R.Balesą ir jo nuotraukų, įskaitant vieną 2009 metais Gynybos departamento svetainės puslapį, buvo pašalinti prieš atskleidžiant jo tapatybę penktadienį, tačiau kai kurios šių tinklalapių versijos tebebuvo prieinamos.

Internete išlikusiame viename 2009 metų lapkritį oficialiame armijos tinklalapyje paskelbtame straipsnyje nurodoma, kad R.Balesas dalyvavo viename iš kruviniausių Irako karo susirėmimų - 2007 metų sausį šalies pietuose vykusiame mūšyje su viena šiitų grupuote, žinoma kaip „Dangaus kariai“.

Kaip nurodoma armijos straipsnyje, tąsyk per 15 valandų trukusį susirėmimą buvo nukauta 250 priešo kovotojų, o R.Balesas sakė, kad didžiuojasi, jog jo dalinys "skyrė piktadarius nuo nekombatantų, o vėliau mes galiausiai teikėme pagalbą žmonėms, kurie prieš tris ar keturias valandas stengėsi mus nužudyti.

„Manau, toks yra tikrasis skirtumas tarp amerikiečio ir piktadario - žmogaus, kuris sukelia pavojų savo šeimai“, - aiškino R.Balesas.

Tuo tarpu internetiniame kariniame žurnale „High Desert Warrior“ kovo 4 dieną paskelbtoje nuotraukoje R.Balesas matomas vilkintis maskuojamos spalvos uniformą ir neperšaunamą liemenę armijos mokymo centre Mohavių dykumoje Kalifornijoje.

Įtūžę afganai reikalavo, kad žudikas būtų teisiamas Afganistane, tačiau JAV kariškiai skubiai išskraidino R.Balesą iš šalies.

R.Baleso advokatas sakė, kad jo klientas žudynių išvakarėse buvo supykęs dėl savo ginklo draugo sunkaus sužalojimo, tačiau nejautė neapykantos musulmonams.

Mažamečių vaikų turintis karys taip pat buvo susikrimtęs, nes tikėjosi, kad po intensyvių misijų Irake nebebus siunčiamas į Afganistaną, nurodė JAV žiniasklaida.

Atrodo, kad įtariamasis naktį prieš šį incidentą vartojo alkoholį, pažeisdamas JAV kariuomenės taisykles.

„Tyrėjai turi priežasčių manyti, kad alkoholis galėjo tapti veiksniu šiame tragiškame incidente“, - sakė vienas JAV pareigūnas, pageidavęs neviešinti savo vardo.

R.Balesas matyt „tiesiog palūžo“ dėl įtampos, alkoholio ir problemų namuose, kitas neįvardytas pareigūnas ketvirtadienį sakė dienraščiui „The New York Times“.

Žiniasklaidos pranešimuose teigiama, kad R.Balesas taip pat pyko, kad nebuvo paaukštintas armijoje, o būdamas civilis buvo patekęs į teisėsaugos akiratį, taip pat dalyvavo pykčio valdymo kursuose.

2002 metais jis padarė kaltės nepripažinimo pareiškimą dėl vieno užpuolimo, taip pat pabėgo iš avarijos vietos 2008 metais, todėl turėjo sumokėti 250 dolerių baudą ir buvo nuteistas kalėti 12 mėnesių lygtinai.

Afganistano prezidentas Hamidas Karzai (Hamidas Karzajus) penktadienį vėl liejo pyktį Vašingtonui dėl šių žudynių, o ketvirtadienį pareiškė, kad tarptautinės pajėgos turėtų palikti kaimus jo šalyje, nors toks žingsnis potencialiai sukeltų pavojų NATO operacijoms, likus dvejiems metams iki koalicinių kovinių pajėgų išvedimo iš šios šalies.

JAV prezidentas Barackas Obama penktadienį kalbėdamasis telefonu su H.Karzai sutiko atsižvelgti į jo susirūpinimą dėl naktinių reidų. Abu lyderiai taip pat susitarė vėliau aptarti skundus dėl NATO pajėgų operacijų afganų kaimuose.


Šiame straipsnyje: JAVAfganistanas

NAUJAUSI KOMENTARAI

JO

JO portretas
vardas MIRTIS
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių