Pasibaigus konferencijai dėl atšilimo, pasaulį sukaustė šaltis

Europa, Rusija ir Amerika kenčia nuo itin šaltos žiemos pradžios. Nesitraukiantis šaltis jau pareikalavo keliasdešimt žmonių gyvybių, sutrikdė įprasta visuomeninio transporto eismą ir net kai kurių valdžios institucijų darbą.

Neįprastos pūgos

Likus kelioms dienoms iki Kalėdų JAV rytinę pakrantę nuo Šiaurės Karolinos iki Naujosios Anglijos užklupo smarkiausia per kelerius pastaruosius metus pūga. Įsisiautėjus stichijai sutriko susisiekimas traukiniais, autobusais ir lėktuvais, sutriko automobilių eismas, o kai kuriuose regionuose šimtai tūkstančių gyventojų liko be elektros.

Baltų Kalėdų troškusių amerikiečių pageidavimai buvo išpildyti su kaupu: vietos pareigūnai dėl smarkaus snygio ragino gyventojus likti namuose, o keliuose kilo didžiulė sumaištis. Itin pablogėjus eismo sąlygoms ir sutrikus susisiekimui, daugelis bažnyčių sekmadienį atšaukė pamaldas, o kai kurios mokyklos nusprendė paankstinti Kalėdų atostogas, kurios turėjo prasidėti gruodžio 25 d.

Kai kur iškrito net iki 70 cm sniego. Susidoroti su tokiu kiekiu kelininkai sugebėjo ne visur, tad kai kam teko praleisti darbo dieną name. Buvo paskelbta, kad laikinai nedirbs vietos valdžia ir federalinės agentūros, išskyrus gelbėjimo tarnybas.

Stichija taip pat smogė jau anksčiau nuo krizės nukentėjusiam prekybos sektoriui, kuris paskutinį šeštadienį prieš Kalėdas tikėjosi ypač didelės apyvartos.

Nepaprastoji padėtis

Virdžinijos, Merilando, Vakarų Virdžinijos ir Delavero gubernatoriai dar prieš prasidėjus pūgai paskelbė nepaprastąją padėtį. Neapsieita be aukų. Šeštadienį Virdžinijos keliuose žuvo trys žmonės, o iš viso įvyko maždaug 3 tūkst. avarijų, kurios kelioms valandoms buvo blokavusios į kitas valstijas vedančius kelius. Valstijos sveikatos apsaugos departamentas patvirtino dar vieną su oro sąlygomis susijusį mirties atvejį. Vakarų Virdžinijoje, Tenesyje, Kentukyje, Virdžinijoje ir Šiaurės Karolinoje be elektros liko šimtai tūkstančių vartotojų.

Pūgai traukiantis į šiaurės rytus, Vašingtone, kuris nėra pratęs prie tokios sniego gausos sezono pradžioje, daug gatvių dar buvo nenuvalytos. Tiesa, sostinės regiono oro uostuose darbas po šeštadienio, kai buvo atšaukta šimtai skrydžių, pamažu ėmė grįžti į vėžes. Vašingtono Dulleso tarptautiniame oro uoste vėl atidarytas vienas iš keturių kilimo ir tūpimo takų. Sniego valymo komandos vis dar dirba šiame ir Reagano nacionaliniame oro uoste. Baltimorės ir Vašingtono tarptautiniame oro uoste skrydžiai taip pat atnaujinti, nors daug jų vėluoja ar neįvyko.

Žiemos pasaka

Vienu metu pūga siautė 800 km ruože daugiau kaip dešimtyje valstijų ir paveikė maždaug ketvirtadalį JAV gyventojų. Didelė rytinės pakrantės, kurioje gyvena dešimtys milijonų amerikiečių, dalis virto tikra žiemos pasaka, bet visas šis grožis taip pat reiškia pavojingas sąlygas. Baltimorėje iškrito maždaug 51 cm, Filadelfijoje - 58 cm, Niujorke - 36 cm, kai kur Merilande - 58 cm sniego.

Labiau į šiaurę esančiame Bostone padėtis panaši; perspėjimas dėl pūgos buvo paskelbtas Masačusetso, Niujorko ir Rod Ailando dalyse. Virdžinijoje, kur vietomis iškrito daugiau kaip 60 cm sniego, keliuose buvo įstrigę daug vairuotojų ir keleivių; kai kurie jų įstrigusiuose automobiliuose praleido daugiau kaip 12 valandų. Gelbėtojai jiems nuvežė karšto maisto ir 400 butelių vandens, o kai kurie automobilininkai buvo nuvežti į laikinas prieglaudas.

Sniegas į JAV sostinę dar gali grįžti. Meteorologai prognozuoja pūgas per Kūčias ir Kalėdas.

Europoje daugėja aukų

Žiema smogė ir Europai. Geležinkelio stotyse, transporto spūstyse ir oro uostuose sekmadienį buvo įstrigę dešimtys tūkstančių keliautojų, nes gausus sniegas ir ledas smarkiai sutrikdė keliones.

Lenkijoje oro temperatūrai vietomis nukritus iki 20 laipsnių šalčio, mirtinai sušalo mažiausiai 15 žmonių, daugiausia - benamių ar neatsargių smarkiai išgėrusių asmenų. Dar vienas lenkų benamis mirtinai sušalo glausdamasis prieduryje Prancūzijos Viduržemio jūros uostamiestyje Marselyje, o netoli Prancūzijos šiaurėje esančio Araso savo šaltame namelyje ant ratų buvo rastas negyvas vienas prancūzas.

Vokietijos pietvakariuose esančiame Manheime naktį į sekmadienį mirtinai sušalo ant šaligatvio miegojęs 46 metų benamis. Oro temperatūra Bavarijoje buvo nukritusi net iki 33,6 laipsnių šalčio. Dar du vokiečiai žuvo per avarijas, kurios įvyko dėl oro sąlygų.

Europos meteorologai artimiausias dvi dienas prognozuoja sniegą ir šlapdribą, bet oro temperatūra turėtų būti kiek aukštesnė.

Susisiekimas vis dar blokuotas

Šiaurės ir Vakarų Europoje, nuo Portugalijos iki Nyderlandų, kelius ir geležinkelio linijas blokavo pusnys, ledas ar vanduo; vėlavo skrydžiai iš Londono, Briuselio ir Paryžiaus.

Su didžiausiomis problemomis susidūrė tarp Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos keliaujantys žmonės - dėl gedimų buvo sustabdytas keleivinių traukinių "Eurostar" eismas tuneliu po Lamanšo sąsiauriu.

"Eurostar" pripažino negalinti nurodyti, kada eismas bus atnaujintas, nors sutrikimai jau dabar sugriovė daugiau kaip 24 tūkst. keleivių planus.

Kompanija pranešė, kad pasiųs bandomuosius sąstatus ir tokiu būdu tikrins, ar traukiniai gali atlaikyti minusinę temperatūrą Šiaurės Prancūzijoje, dėl kurios penktadienį Eurotunelyje sugedo keli traukiniai.

"Vakar išleidome du ar tris traukinius, visi jie gerai pravažiavo tunelį, bet viename ar dviejuose pasireiškė penktadienį vakare ištikusios problemos simptomai, - BBC sakė "Eurostar" direktorius Richardas Brownas. - Neatnaujinsime eismo, kol nebūsime įsitikinę, kad jie galės važiuoti saugiai."

Daugiau kaip 2 tūkst. keleivių penktadienį vakare buvo įstrigę tame tunelyje po jūros dugnu, ir kai kurie jų neturėjo jokių gėrimų ir jokio maisto. Buvo pranešimų apie įnirtingus ginčus, kai kurie keleiviai griežtai kritikavo kompaniją.

Apie gausų sniegą pranešama ir iš Maskvos. Oro sąlygas, anot sinoptikų, pablogins ir ganėtinai smarkus vėjas. Prognozuojama pūga, kaip manoma, pablogins eismo sąlygas, tad vairuotojai buvo paraginti naudotis viešuoju transportu.


Šiame straipsnyje: sniegaspūgažiema

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių