Pareigūnai nėra įsitikinę, ar Tulūzos žudikas tebėra gyvas

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as ketvirtadienį sakė, kad nėra aišku, ar Tulūzos mieste užspeistas įtariamas ekstremistas „tebėra gyvas“, nes policija naktį neturėjo „jokių kontaktų“ su juo.

Įtariamasis Mohamedas Merah, kuris, kaip nurodo policija, skelbėsi esantis tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ sekėjas, anksčiau pareiškė norintis „mirti su ginklu rankoje“, C.Gueant'as sakė televizijai RTL.

„Turime vieną prioritetą: sučiupti jį gyvą, kad jis galėtų pasiduoti ir stoti prieš teismą. Tikimės, kad jis tebėra gyvas“, - sakė C.Gueant’as.

Jis pažymėjo, kad „gana keista, jog jis nereagavo“, kai policija naktį detonavo kelis sprogstamuosius užtaisus, kad išprovokuotų įtariamojo reakciją.

„Girdėjome du šūvius; nežinome, kas tai buvo, - pridūrė ministras. - Nors naktį buvo padvigubintos pastangos, jokių kontaktų su juo neturėjome.“

Jis taip pat teisino teisėsaugos institucijas, kurios vis labiau kritikuojamos dėl to, kad M.Merah nebuvo sulaikytas anksčiau.

„DCRI (vidaus žvalgybos agentūra) seka daug žmonių, įsitraukusių į islamo radikalizmą. Minčių reiškimo ... nepakanka, kad kažką (būtų galima) patraukti atsakomybėn“, - sakė jis.

Pasak jo, Tulūzos rajone niekada nebuvo jokių radikalių islamistų „kriminalinių tendencijų“ ir jokių požymių, kad būtų rengiami kokie nors išpuoliai.

Pareigūnai yra sakę, kad M.Merah veikė vienas, o C.Gueant'as tvirtino, jog itin sunku kovoti su „atskiru individu“.

„Šie vadinamieji vieniši vilkai yra grėsmingi priešininkai“, - sakė jis.

Didina spaudimą


Prancūzijos policija ketvirtadienį didino spaudimą apsiaustam tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojui, kuris gyrėsi „parklupdęs Prancūziją“ savo žiauriais išpuoliais, nusinešusiais septynias žmonių gyvybes.

Pietvakariniame Tulūzos mieste netoli policijos apsiausto buto, kuriame jau antrą dieną iš eilės tūno užsibarikadavęs įtariamas žudikas, naktį girdėjosi šūviai ir sprogimai.

Vienas šaltinis sakė, kad butą apsupę kovos su terorizmu pareigūnai detonavo kelis sprogstamuosius užtaisus prieš ir po vidurnakčio, kad įbaugintų 23 metų įtariamąjį, kuris prisiėmė atsakomybę dėl septynių žmonių nužudymo.

Policijos pareigūnai naudojasi savo skaičiaus ir ugnies galios pranašumu, taip pat didina psichologinį spaudimą, tikėdamiesi išvarginti bute užsibarikadavusį M.Merah.

Sutemus policija pastate išjungė dujas ir elektrą, vėliau atsargiai prisiartino, laukdama, kada įtariamasis išeis.

Pareigūnai „deda viltis į jo didelį nuovargį ir išsekimą“, - sakė policijos profsąjungos SGP atstovas Didier Martinezas, pridūręs, kad apsiaustis gali trukti dar kelias valandas.

Taip pat buvo išjungtos šviesos gatvėje, kad M.Merah taptų geriau matomas naktinio matymo prietaisus naudojantiems pareigūnams, jeigu būtų nuspręsta šturmuoti butą.

Pasak prokurorų, iš Alžyro kilęs Prancūzijo pilietis Mohamedas Merah trečiadienį atrėmė kelis policijos mėginimus šturmuoti butą ir sakė derybininkams, kad jis buvo apmokytas „al Qaeda“ stovyklose Afganistano ir Pakistano pasienio regione.

„Jis nerodė, kad ko nors gailisi - išskyrus tai, kad neturėjo pakankamai laiko nužudyti daugiau aukų, ir netgi gyrėsi parklupdęs Prancūziją“, - Prancūzijos vyriausiasis antiteroristinių bylų prokuroras Francois Molins’as sakė žurnalistams.

Likusiam vienam evakuotame daugiabutyje M.Merah belieka kliautis savo ginklų arsenalu ir pareigūnų viltimi suimti jį gyvą. Jis matomai vedžiojo už nosies policijos derybininkus, pareiškęs, kad ketina pasiduoti trečiadienio popietę, vėliau - kad pasiduos sutemus, o galiausiai visiškai atmetęs šiuo pažadus, sakė pareigūnai.

Įtariamojo brolis ir motina buvo sulaikyti trečiadienį paryčiais. Pasak F.Molinso, 29 metų M.Merah brolis Abdelkaderas 2007 metais buvo įtariamas ryšiais su vienu ekstremistų tinklu, siuntusiu kovotojus į Iraką, tačiau kaltinimai jam nebuvo pateikti.

Ši drama prasidėjo nuo policijos reidų trečiadienį paryčiai, o Prancūzijos pareigūnai įsitikino, kad užspeitė tikrąjį užpuoliką ir kad jis neturi paėmęs įkaitų.

Ketvirtadienį paryčiais nebuvo akivaizdžių ženklų, kad policija mėgintų greitai šturmuoti butą, tačiau vienas šiam tyrimui artimas šaltinis sakė, kad šios dramos atomazga jau netoli.

Kitas policijos šaltinis nesureikšmino kalbų apie šturmą.

„Jis sakė norintis pasiduoti. Jis persigalvojo, todėl didiname spaudimą, kad jis pasiduotų“, - aiškino pareigūnas.

Po sprogdinimų susišaudymų veikiausiai nebuvo. Manoma, kad M.Merah turi Kalašnikovo automatą, pistoletą kulkosvaidį „Mini-Uzi“ ir kelis pistoletus.

Pasak F.Molinso, M.Merah prisiėmė atsakomybę už tris šalį sukrėtusius išpuolius, įvykdytus per ankstesnes 10 dienų, kurių aukomis tapo trys Prancūzijos armijos oro desantininkai, trys žydų vaikai ir mokytojas rabinas.

M.Merah tvirtino keršijęs už palestiniečių vaikų mirtis ir protestavęs prieš Prancūzijos dalyvavimą Afganistano kare, taip pat dėl Paryžiaus įvesto draudimo viešose vietose dėvėti visą veidą dengiančius musulmoniškus šydus.

F.Molinsas sakė, kad įtariamasis pašovė du elitinių pajėgų pareigūnus, kai policija pirmąkart mėgino šturmuoti butą Tulūzoje trečiadienį paryčiais.

„Mohamedas Merah paaiškino, kad jis priklauso “al Qaeda„. Jis aiškino, kad buvo apmokytas “al Qaeda„ Pakistano ir Afganistano (pasienio) regione Vaziristane“, - prokuroras nurodė žurnalistams Tulūzoje, kurioje buvo įvykdytos dvi iš trijų šio užpuolikų atakų.

F.Molinsas pasakojo, kad įtariamasis dukart lankėsi šiame neramiame regione ir kartą buvo suimtas afganų policijos bei perduotas JAV armijos kariams, kurie jį įsodino į lėktuvą, skridusį į Prancūziją.

„Jis sakė neturintis mirtininko dvasios; neturintis kankinio sielos; jis linkęs žudyti ir likti gyvas“, - sakė M.Molinsas, pridūręs, kad žudikas sakė visada veikdavęs vienas.

Prancūzijos vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant’as sakė, kad M.Merah gaudavęs įsakymus iš „al Qaeda“.

„Jis paaiškino, kaip... jam netgi buvo pasiūlyta įvykdyti mirtininko misiją. Jis atsisakė, bet sutiko įvykdyti paprastą misiją - įvykdyti ataką Prancūzijoje“, - C.Gueant’as sakė televizijai TF1.

Policija ir prokurorai nurodė atlikdami šį tyrimą suėmę N.Merah motiną, jo brolį ir brolio draugę. Šaltiniai sakė, kad įtariamasis jau ne vienerius metus buvo atsidūręs Prancūzijos saugumo tarnybų akiratyje.

Po nepavykusio policijos mėginimo šturmuoti butą namo pirmame aukšte, kuriame gyveno M.Merah, prasidėjo įtempta apsiaustis. Trečiadienį kiti šio namo gyventojai buvo evakuoti.

Ši apsiaustis tapo dalimi vienų iš didžiausių nusikaltėlių gaudynių nuo praeito amžiaus 10-o dešimtmečio, kai Alžyro ekstremistai buvo surengę teroro išpuolių virtinę.

Prie mokyklos žudė neradęs karių

Mohamedas Merah, kuris, kaip įtariama, Prancūzijos pietuose esančioje Tulūzoje prie žydų mokyklos nušovė tris vaikus ir rabiną, tą mokyklą atakavo neradęs mieste karinio taikinio, trečiadienį sakė šalies vidaus reikalų ministras Claude'as Gueant'as.

„Jis sakė, kad pirmadienį norėjo nužudyti dar vieną karį, bet negalėdamas nė vieno rasti, užpuolė mokyklą, šią žydų mokyklą, šiuos išžudytus vaikus“, - televizijai LCI apie kruviną pirmadienio išpuolį sakė ministras.

M.Merah įtariamas ir dviem ankstesniais, praėjusios savaitės išpuoliais, per kuriuos Tulūzoje ir netoli jos buvo nušauti trys prancūzų kariai. Pranešama, jog įtariamasis sakė, kad tai buvo protestas prieš prancūzų kariškių dalyvavimą operacijose užsienyje.

M.Merah tvirtina esąs „al Qaeda“ kovotojas ir šiuo metu yra užsibarikadavęs savo bute Tulūzoje, kur policija nuo pat ankstyvo trečiadienio ryto su juo kalbasi ir bando įtikinti jį pasiduoti.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių