Nyderlandų balsavimą laimėjo Europa, o ne ekstremizmas

Olandų rinkėjai trečiadienį užtikrintai parėmė proeuropietišką pragmatizmą ir išrinko taupyti įsipareigojusias centristų partijas, atmesdami Geerto Wilderso ekstremizmą.

Suskaičiuotų balsų mėginys rodo, kad rinkimus laimėjo valdantieji liberalai, kurie gauna keturiomis vietomis daugiau nei centro kairiųjų Darbo partija, o G.Wilderso antiislamiška Laisvės partija (PVV), pakeitusi taktiką ir užsipuolusi Briuselį, patyrė žeminamą pralaimėjimą.

„Maždaug tai ir matysime parlamente“, - sakė valstybinės televizijos NOS vedėjas, pranešdamas nacionalinės naujienų agentūros ANP prognozes, pagrįstas 13,6 proc. suskaičiuotų balsų.

Jei bus patvirtinti, tokie rezultatai reikš, kad dabartinio premjero Marko Rutte bus paprašyta suformuoti naują koaliciją, kuri išlaikytų penktąją pagal dydį euro zonos ekonomiką glaudžiai susietą su Europos ekonomikos jėgaine Vokietija.

M.Rutte liberali Liaudies partija už laisvę ir demokratiją (VVD) naujajame parlamente turėtų turėti 41 vietą, o buvusio žaliųjų judėjimo „Greenpeace“ aktyvisto Diedericko Samsomo Darbo partija (PvdA) - 37 vietas.

Tai daug geresni rezultatai, nei rodė prognozės iki rinkimų ir jie reiškia, kad jeigu šios dvi pagrindinės partijos susitars dėl aljanso, jos drauge turės 78 vietas. Tai būtų tik nedidelė persvara 150 vietų parlamente, todėl koalicijai reikės daugiau partnerių.

Griežtos kairiosios linijos euroskeptiška Socialistų partija, vadovaujama Emile Roemerio, turėtų laimėti 16 vietų parlamente, o G.Wilderso PVV - tik 15 vietų, daug mažiau nei turėtos 24.

M.Rutte VVD pergalės šventėje Hagoje prasibrovęs pro minią tvirtino, kad rezultatų dar neįmanoma tiksliai numatyti.

„Turime pažiūrėti, kas įvyks ... Dar gali laimėti PvdA“, - sakė jis, bet vis tiek gyrė rinkimų rezultatus, kuriuos pavadino geriausiais per visą jo partijos istoriją.

„Vis dar yra nežinomybės dėl to, kas bus didžiausia (partija), tad aš sugrįšiu vėliau šįvakar, nes noriu būti tikras“, - pridūrė jis.

D.Samsomas, savo ruožtu, buvo entuziastingai sutiktas Amsterdamo teatre „Paradiso“, kur jį pasveikino šimtai šalininkų.

„Nyderlandams kuo greičiau reikia stabilios vyriausybės, - sakė jis. - Mes norėtume dalyvauti toje vyriausybėje, jeigu tik šio vakaro rezultatams gali būti patikimai atstovaujama naujojo (ministrų) kabineto programoje“.

Užsienio reikalų ministras Uri Rosenthalis VVD partijos štabe AFP sakė, jog buvusio sąjungininko G.Wilderso nesėkmė rodo, kad olandai nėra ekstremistiški.

„Labai aišku, kad olandams nepatinka labai ekstremali pozicija dėl Europos. Mes esame ES nariai ir turėtume jos laikytis dar daug metų“, - sakė jis.

Ugningo būdo G.Wildersas balandį sužlugdė ankstesnę vyriausybę atsisakęs patvirtinti biudžeto projektą, kuriame buvo numatytos griežto valstybės išlaidų taupymo priemonės.

Jokio vaidmens naujoje koalicijoje jis neturėtų vaidinti.

„Mieliau stovėčiau priešais jus su geromis naujienomis, - savo partijos susirinkime Hagoje sakė aiškiai sukrėstas G.Wildersas, kuris net nubraukė ašarą. - Briuselyje jie švenčia ... Gaila“.

„Rytoj mes išsilaižysime žaizdas, - pareiškė jis. - Tai - dar ne kovos pabaiga“.

PVV žadėjo išvesti šalį iš euro zonos ir pačios ES, jeigu iškiltų į valdžią. Tačiau daugelis olandų rinkėjų ir politikos elitas nusprendė, kad G.Wildersas yra tiesiog nepatikimas.


Šiame straipsnyje: Mark RutteNyderlandairinkimai

NAUJAUSI KOMENTARAI

Cockney

Cockney portretas
Tuo blogiau Olandijai, tuo pačiu visai europai..

white men

white men portretas
ei zmogus nenori gyvetn su musulmonais kuri daro is EUROPOS pakistana ar afganistana ir ju religija panasi i satanizma tai jis EKSTERMISTAS kas per nesamone
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių