N.Sarkozy šmeižto byla: buvusiam Prancūzijos premjerui gresia bausmė

Paryžiaus prokuroras antradienį sakė, kad buvęs Prancūzijos vyriausybės vadovas Dominique'as de Villepinas kaltas dėl sąmokslo apšmeižti Nicolas Sarkozy prieš jam tampant prezidentu, ir paragino teismą skirti jam lygtinę 18 mėnesių įkalinimo bausmę.

Kaltinamas sąmokslu diskredituoti N.Sarkozy

Savo baigiamojoje kalboje po mėnesį trukusio teismo proceso prokuroras Jeanas-Claude'as Marinas taip pat pareikalavo skirti 45 tūkst. eurų baudą D.de Villepinui, kuris neigia padaręs ką nors neteisėta ir kaltina N.Sarkozy vadovaujant prieš jį pradėtai vendetai.

55-erių metų buvęs premjeras kaltinamas sąmokslu 2004 metais diskredituoti N.Sarkozy ir sužlugdyti jo viltis tapti prezidentu, kai jiedu įnirtingai kovojo dėl savo partijos paskyrimo kandidatu į šalies vadovo postą 2007-ųjų rinkimuose.

J.-C.Marinas sakė, kad nors D.de Villepino dalyvavimas nusikalstamame susitarime nebuvo iš anksto apgalvotas, ekspremjeras nesiėmė veiksmų sužlugdyti sąmokslą suteršti N.Sarkozy reputaciją pasinaudojant suklastotais dokumentais ir tokiu būdu tapo "tyliu nusikaltimo bendrininku".

Jis „leido tęsti ir plėtoti šią machinaciją, nors privalėjo ir turėjo galimybę ją nutraukti", sakė prokuroras.

„N.Sarkozy pažadėjo pakabinti mane ant mėsininko kablio“

Iškalbus aristokratas D.de Villepinas, kuris laisvalaikiu kuria eiles, žurnalistams pareiškė, kad prokuroras klysta.

„Nicolas Sarkozy pažadėjo pakabinti mane ant mėsininko kablio. Matau, šis pažadas buvo įvykdytas", - sakė buvęs premjeras.

D.de Villepinas teismui sakė, kad buvo informuotas apie minėtus dokumentus, tačiau nežinojo, kad jie buvo suklastoti.

Buvusiam premjerui, kuris kaltinamas bendrininkavimu apšmeižiant, klastočių naudojimu, prekyba vogtu turtu ir piktnaudžiavimu pasitikėjimu, grėsė kalėjimas iki penkerių metų, bet prokuroras paprašė teismo skirti lengvesnę bausmę.

Tačiau D.de Villepino advokatai teigė, kad valstybės kaltintojų prašoma bausmė yra neteisinga turint galvoje faktą, kad patys prokurorai pripažino, jog buvęs vyriausybės vadovas nebuvo aktyvus sąmokslo, vadinamo "Clearstream" skandalu, dalyvis.

„Nieko neveikimas tik ką tapo neteisėta veika", - sakė D.de Villepino advokatas Olivier Metzneras.

Politinis trileris

Šios painios bylos ašimi tapo Liuksemburge įsikūrusių finansų kliringo rūmų „Clearstream" indėlininkų, kurie esą paėmė kyšius už prancūzų fregatų pardavimą Taivanui, sąrašas. Vėliau buvo įrodyta, kad šis sąrašas buvo suklastotas.

Tame sąraše buvo ir tuometinio ambicingo ministro N.Sarkozy pavardė. Jis įtaria, kad D.de Villepinas, tuometinio prezidento Jacques'o Chiraco pasirinktas įpėdinis, planavo pasinaudoti šiuo suklastotu dokumentu ir pabandyti sužlugdyti jo viltis dėl prezidento posto, į kurį jis visgi buvo išrinktas 2007 metais.

Kitam šios bylos atsakovui Jeanui-Louis Gergorinui, buvusiam aeronautikos milžinės EADS viceprezidentui, kuris nutekino tyrėjams suklastotą kyšininkų sąrašą, prokuroras paprašė skirti trejų metų įkalinimo bausmę su lygtiniu paleidimu po pusantrų metų.

D.de Villepinas "tapo (nusikaltimo) bendrininku, nes tylėdamas pritarė veiksmams, kurių ėmėsi J.-L.Gergorinas", sakė prokuroras J.-C.Marinas.

„Nors esama teisėtų klausimų dėl Dominique'o de Villepino elgesio, trūksta konkrečių įrodymų, kad jis iš anksto apgalvotai prisidėjo (prie nusikaltimo)", - sakė jis.

Prokurorai taip pat paprašė teismo skirti dvejų metų įkalinimo bausmę su lygtiniu paleidimu po pusmečio kompiuterių specialistui Imadui Lahoudui, kuris prisipažino įtraukęs į tą fiktyvų sąrašą N.Sarkozy pavardę.

Sensacingas teismo procesas prasidėjo prieš mėnesį toje pačioje salėje, kur 1793 metais mirti giljotinoje buvo nuteista Marija Antuanetė. D.de Villepinas proceso pradžioje apkaltino N.Sarkozy pradėjus prieš jį „asmeninę vendetą".

D.de Villepinas šį kaltinimą pakartojo praėjusį mėnesį duodamas parodymus teisme, pareiškęs, kad N.Sarkozy nepermaldaujamai siekė sunaikinti savo politinį priešininką, ir ši byla buvo sukurpta "vienašališkai, dėl vienos suinteresuotos šalies naudos".

Atskleidė ryšius su slaptosiomis tarnybomis

N.Sarkozy yra vienas iš 39-ių civilinių ieškovų šioje byloje, kurios tyrimas taip pat atskleidė miglotus Prancūzijos politinio elito ir šalies slaptųjų tarnybų ryšius.

Dešimtmečio teismu vadinamas procesas baigsis penktadienį, tačiau manoma, kad verdiktą teisėjai paskelbs ne anksčiau kaip sausį.

Išteisinamasis nuosprendis leistų D.de Villepinui, kurio jaudinanti kalba prieš JAV invaziją į Iraką 2003 metais sulaukė aplodismentų Jungtinėse Tautose, vėl pradėti politinę karjerą.

D.de Villepinas, kurį J.Chiracas buvo pasirinkęs savo įpėdiniu ir kuris jo vyriausybėje ėjo užsienio reikalų ir vidaus reikalų ministro pareigas, dvejus pastaruosius metus buvo vienas griežčiausių N.Sarkozy oponentų, o abipusė šių dviejų politikų neapykanta Prancūzijos politiniuose sluoksniuose jau tapo legenda.

Prokurorai taip pat paprašė teismo išteisinti žurnalistą Denis Robert'ą ir skirti ketverių metų lygtinę kalėjimo bausmę valdymo konsultantui Florianui Bourges, kurie nedaug prisidėjo prie šio skandalo.


Šiame straipsnyje: villepinSarkozy

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių