Norvegijoje siautėjęs ekstremistas teisiamas dėl 77 žmonių nužudymo

Norvegijos teismas pirmadienį pradėjo nagrinėti ultradešiniųjų pažiūrų ekstremisto Anderso Behringo Breiviko, nužudžiusio 77 žmones per dvi atakas pernai liepą, bylą, o per šį milžiniško žiniasklaidos susidėmėjimo sulaukusį procesą imtasi griežtų saugumo priemonių.

Per šį posėdį, kurį atidarė teismo pirmininkė Wenche Elizabeth Arntzen, tikriausiai daugiausiai bus diskutuojama, ar A.B.Breivikas yra pakaltinamas dėl savo psichinės būklės.

Trumpai apsikirpęs šviesiaplaukis A.B.Breivikas pademonstravo ultradešiniųjų aktyvistų pasisveikinimo ženklą, įžengdamas į Oslo apygardos teismo salę.

Policija nuvedė kaltinamąjį, vilkintį tamsų kostiumą, į jo vietą teismo salės priešakyje, stebint likusiems gyviems per jo išpuolius žmonėms ir aukų artimiesiems, taip pat šimtams žurnalistų iš viso pasaulio.

Netrukus po to A.B.Breivikas, prisistatęs esantis „rašytojas“, pareiškė teisėjams, kad nepripažįsta teismo teisėtumo.

„Aš nepripažįstu Norvegijos teismo“, - jis sakė savo trumpame pranešime.

1 500 puslapių manifeste, kurį A.B.Breivikas paskelbė internete prieš pernai liepos 22 dieną įvykdytas atakas, jis aiškino, kad „sveikinimasis ištiesus sugniaužtą kumštį“ yra Tamplierių riterių ordino ženklas.

"Pakelto kumščio saliutą sudaro dešinės rankos pakėlimas sugniaužus kumštį (pageidautina dėvint baltą pirštinę).

Sugniaužtas kumštis simbolizuoja jėgą, garbę ir nesitaikstymą su marksistais tironais Europoje, tuo tarpu balta pirštinė simbolizuoja tyrumą, pareigą, giminystę ir kankinystę", - rašė jis.

Pagrindinis klausimas per 10 savaičių truksiantį bylos nagrinėjimą - ar A.B.Breivikas yra pakaltinamas ir gali atsakyti už savo veiksmus. Nuo šio klausomo priklausys, ar jis bus pasiųstas į kalėjimą, ar į uždarą psichiatrijos kliniką.

Teismo nurodymu atliktos pirmosios psichiatrinės ekspertizės išvados skelbė, kad A.B.Breiviko psichika sutrikusi, o antrąjį tyrimą vykdę ekspertai buvo priešingos nuomonės.

Liepos 22 dieną aštuoni žmonės žuvo, A.B.Breivikui detonavus sprogmenų prikrautą automobilį prie vyriausybinių pastatų Oslo centre. Viename iš jų įsikūręs Darbo partijos vadovo premjero Jenso Stoltenbergo biuras, tačiau per šią ataką jo ten nebuvo.

Vėliau A.B.Breivikas nuvyko į Utiojos salą, esančią netoli Oslo. Persirengęs policininku, jis ilgiau nei valandą metodiškai šaudė į šimtus žmonių, susirinkusių į valdančiosios Darbo partijos jaunimo vasaros stovyklą.

Utiojoje jis nušovė 69 žmones, daugiausiai paauglius, įstrigusius nedidelėje širdies pavidalo ežero saloje, skalaujamoje ledinio vandens. Ši ataka tapo didžiausiomis kada nors vieno ginkluoto užpuoliko įvykdytomis žudynėmis.

33 metų A.B.Breivikas kaltinamas įvykdęs „teroro aktų“, už kuriuos jam gresia iki 21 metų kalėjimo, nors šis nuosprendis gali būti neribotą laiką pratęstas, jeigu nuteistasis būtų pripažįstamas tebekeliančiu grėsmę visuomenei. Ji taip pat gali būti pasiųstas į uždarą psichiatrijos kliniką - galbūt visam gyvenimui.

A.B.Breivikas pripažįsta žudęs ir nori būti pripažintas sveiko proto bei atskaitingu už savo veiksmus, kad jo antiislamiška ideologija, išdėstyta 1 500 puslapių manifeste, kurį ekstremistas paskelbė internete prieš pat atakas, būti vertinama rimtai, o ne kaip pamišėlio kliedesiai.

Jis sakė, kad teismo sprendimas pasiųsti jį į psichiatrijos kliniką būtų „blogesnis nei mirtis“.

Per teismą „jis ne vien gins (savo veiksmus), bet taip pat, manau, apgailestaus, kad nežengė dar toliau“, - praeitą savaitę sakė A.B.Breiviko pagrindinis advokatas Geiras Lippestadas.

Tuo tarpu jo advokatė Vibeke Hein Baere sekmadienį sakė televizijai „TV2 Nyhetskanalen“, kad jos klientas pasiruošęs duoti parodymus procese, kuris turėtų prasidėti antradienį, ir jau ruošia savo kalbos apmatus. Tačiau advokatė tvirtino, kad A.B.Breivikui nebus leista teisme sakyti ideologinių kalbų.

Tačiau teismas uždraudė televizijos transliuoti kaltinamojo pasisakymą.

Penki teisėjai turės apsvarstyti jiems pateiktų dviejų psichiatrijos ekspertizių, kurių išvados priešingos, ir nuspręsti, ar A.B.Breivikas yra pakaltinamas.

Tikimasi, kad nutartis bus paskelbta liepą.

Šios žudynės sukrėtė šiaip labai ramią Norvegiją, kurioje teikiamos Nobelio taikos premijos, išprovokuodamos jaudinančias nacionalinės vienybės demonstracijas ir gilius apmąstymus dėl trapios pusiausvyros tarp atvirumo bei saugumo.

„Liepos 22-ąją buvo užpulta mūsų demokratija, - premjeras J.Stoltenbergas neseniai sakė naujienų agentūrai NTB. - Todėl dar svarbiau negu bet kada anksčiau pademonstruoti, kad mūsų demokratija ir įstatymo viršenybė veikia.“

Šios bylos mastas dar neturėjo precedento šioje Skandinavijos šalyje.

Specialiai pritaikytame Oslo apygardos teisme vyksiantys posėdžiai bus tiesiogiai transliuojami 17 regioninių teismo rūmų visoje šalyje, kad juos galėtų stebėti daugiau nei 770 likusių gyvųjų per šiuos išpuolius ir aukų artimųjų, kurie procese dalyvauja kaip ieškovai.

Policija užtvėrė daugelį gatvių aplink teismo rūmus, kuriuos apsiautė žiniasklaidos darbuotojai iš viso pasaulio. Teismo procesą stebės apie 800 žurnalistų, atstovaujančių maždaug 210 žiniasklaidos organizacijų.


Šiame straipsnyje: Andersas Behringas Breivikas

NAUJAUSI KOMENTARAI

nu

nu portretas
nejaugi dar kam kyla klausimas ką su juo daryti? Juokingai skamba. mirtis ir tik lėta, kad pasikankintų ir tirėtų laiko suprasti kaip atrodo mirtis.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių