N.Mandelos gimtadienis

Nelsonui Mandelai (nuotr.), pirmajam juodaodžiui Pietų Afrikos Respublikos (PAR) prezidentui, sekmadienį suėjo 92 metai, o pasaulis jo garbei pirmą kartą švenčia Tarptautinę Mandelos dieną.

Pasaulio valstybių lyderiai ir paprasti žmonės PAR ir užsienyje pasižadėjo skirti po 67 minutes savo laiko visuomenei naudingam darbui, taip paminėdami N.Mandelos politikai skirtų metų skaičių.

Jo gimtadienį Jungtinės Tautos 2009 m. paskelbė Tarptautine Nelsono Mandelos diena, ir ji bus švenčiama visame pasaulyje.

Pats N.Mandela, kurio sveikata vis blogėja, šią šventinę dieną leidžia su šeima, savo namuose, esančiuose į šiaurę nuo Johanesburgo.

Jo kaimynai prašmatniame Hotono priemiestyje sukiojasi prie lyderio valdas juosiančios aukštos sienos vildamiesi jį bent akies krašteliu pamatyti.

"Esu čia nuo 8-os ryto. Gal man pasiseks ir aš jį pamatysiu", - sakė Jessy Martina, laikydama plakatą su užrašu "Laimingo gimtadienio, Madiba."

Vaikai su savos gamybos sveikinimo atvirukais ir gėlėmis drauge su tėvais stovėjo prie itin saugomų vartų ir laukė galimybės perduoti gimtadienio sveikinimus šeimos nariams.

Vietos politikai vieningai pasveikino kovos su apartheidu legendą, o tarptautiniai lyderiai šlovino jo indėlį į pasaulinę politiką ir kovą už žmogaus teises.

"Prezidentas Mandela atidavė 67 savo gyvenimo metus, o dabar mes visi galėtume pabandyti pasinaudoti 67 savo gyvenimo minutėmis ir pakeisti pasaulį į gera", - sakė buvęs Suomijos prezidentas Martti Ahtisaari.

M.Ahtisaari priklauso nepriklausomai garsių pasaulinių lyderių grupei "Vyresnieji", kurią N.Mandela įsteigė 2008 m.

N.Mandelą PAR baltųjų mažumos vyriausybė už priešinimąsi apartheidui 27 metus kalino. 1990-aisiais išėjęs į laisvę jis vadovavo deryboms su apartheido valdytojais, o tą procesą vainikavo jo išrinkimas pirmuoju juodaodžiu šalies prezidentu 1994 metais.

Praėjusią savaitę jis atvyko į futbolo pasaulio čempionato uždarymo ceremoniją pamojuoti futbolo aistruoliams prieš finalines rungtynes. Stebėti jų jis nepasiliko.

N.Mandela siekė, kad jo šalis taptų futbolo čempionato šeimininke, bet jo provaikaitės mirtis čempionato atidarymo išvakarėse sutrukdė jam pasirodyti.

Prezidentas Jacobas Zuma kreipsis į tūkstančius gyventojų N.Mandelos gimtajame Mveze, kuris yra tarp skurdžiausių šalies rajonų.

Tačiau net ir skurdžiame Mveze kaimiečiai buvo paraginti skirti po 67 minutes savo laiko ir padėti vieni kitiems.

"67 Madibos nepertraukiamos ir nesavaudiškos tarnybos Pietų Afrikos ir pasaulio žmonėms metus vainikavo naujos Pietų Afrikos, įvairios, bet vieningos, gimimas", - sakoma J.Zumos pareiškime.

N.Mandela savo gimtadienius švęsdavo surengdamas pokylį kaimui; ta proga būdavo paskerdžiama po kelias karves.

1999 m jis pasitraukė iš prezidento posto, kuriame dirbo vieną kadenciją. Jis vis dar gerbiamas visame pasaulyje už taikos propagavimą ir kovą su rasizmu bei ŽIV/AIDS.

Vasario 11 d. PAR šventė 20-ąsias N.Mandelos paleidimo iš kalėjimo metines. Ta diena laikoma momentu, nulėmusiu šalies istoriją.

"Nelsonas Mandela davė mums nuostabią progą ir pareigą Mandelos dieną padaryti ką nors, kas būtų pozityvu ir aktyvu", - sakė buvęs JAV prezidentas Jimmy Carteris.


Šiame straipsnyje: mandela

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių