Nigerijos prezidento mirtis Lietuvos verslininkų neatbaidė

Daugiausiai gyventojų turinčios ir naftos turtingos Afrikos šalies prezidento mirtis privertė suklusti užsienio, taip pat ir Lietuvos, verslininkus.

Turi naują prezidentą

Nigerijos televizijos kanalai trečiadienio vakarą nutraukė numatytas programas ir pranešė tragišką žinią: po ilgos ir sunkios ligos mirė 59-uosius metus ėjęs prezidentas Umaru Musa Yar'Adua. Ketvirtadienį jis buvo palaidotas pagal musulmoniškas tradicijas jo gimtajame Katsinos mieste, šalyje paskelbtas septynių dienų gedulas.

Daugiausiai gyventojų turinčios Afrikos šalies vadovas mirė po ilgiau nei penkis mėnesius trukusios kovos su širdies negalia. Dėl pašlijusios sveikatos lapkritį jis išvyko gydytis į vieną ligoninę Saudo Arabijos mieste Džidoje, kurioje praleido ilgiau nei tris mėnesius.

Velionis prezidentas kelis pastaruosius mėnesius buvo praktiškai atskirtas nuo išorinio pasaulio, pasklido gandai, kad jis galėjo būti nužudytas. Dėl to jo pareigas vasarį perėmė viceprezidentas Goodluckas Jonathanas. Ketvirtadienį, kitą dieną po U.M.Yar'Adua mirties, jis buvo prisaikdintas naujuoju šalies prezidentu, nes taip numato konstitucija.

Padidėjo įtampa

Valdžios dalybos po U.M.Yar'Adua mirties gali būti skausmingos, būgštauja analitikai. Pagal Nigerijoje galiojantį politinį susitarimą dabar buvo šalies šiaurinės dalies musulmonų eilė deleguoti prezidentą, o G.Jonathanas yra kilęs iš pietų. Dar tuomet, kai tik laikinai buvo perėmęs prezidento pareigas, jis nušalino visą U.M.Yar'Adua suformuotą ministrų kabinetą ir praėjusį mėnesį subūrė savą komandą, kurioje ankstesnės vyriausybės narių liko mažiau nei pusė.

Nors atsiradęs valdžios vakuumas greitai buvo užpildytas, valstybės stabilumas vis dar kabo ant plauko. Nigeriją, vieną iš daugiausiai pasaulyje naftos eksportuojančių šalių, dažnai krečia religiniai ir politiniai neramumai. Nigerijos centrinėje dalyje anksčiau šiemet prasiveržus smurtui tarp musulmonų ir krikščionių bendruomenių, buvo nužudyta šimtai žmonių. Neramumai taip pat atsinaujino šalies pietuose esančioje naftos turtingoje Nigerio deltoje.

Pavojaus signalas verslui

Europos parlamentarų susivienijimo Afrikai remti viceprezidentas Egidijus Vareikis portalui sakė, kad po U.M.Yar'Adua mirties pilietinio karo tikėtis nereikėtų, bet papildomo chaoso atsiras, nes Nigerija iki šiol nėra nei demokratiška, nei valdoma valstybė. Pasak eksperto, etninių ir religinių skirtumų draskomą valstybę gali suvaldyti tik labai stipri ranka, bet ji paprastai būna nedemokratiška.

„Šalis padalinta religiniu principu: šiaurėje vyrauja islamas, pietuose - krikščionybė ir kitos religijos. Valstybė stengiasi integruoti žmones, bet etniniai skirtumai yra labai dideli“, - paaiškino E.Vareikis.

Paklaustas, ar Nigerijoje vykstantys politiniai procesai kelia pavojų šioje šalyje dirbančiam užsienio verslui, ekspertas atsakė: „Politinės valdžios pasikeitimas Afrikoje visuomet kelia tam tikrą pavojų. Įstatymas yra įstatymas, bet valdžios nuomonė būna kartais aukštesnė. Būna taip, kad pasikeitus valdžiai nacionalizuojama kai kurių bendrovių nuosavybė. Pats prezidento išėjimas nėra tiek pavojingas, kiek negalėjimas prognozuoti, ką galvos ir kaip elgsis nauja valdžia.“

Turi evakuacijos planą

Pastaraisiais metais verslo galimybėmis Nigerijoje susidomėjo ir Lietuvos verslininkai. Įmonių grupė „Ranga Group“ ėmėsi kelių, tiltų ir viadukų projektų šioje šalyje, ateityje ketina pradėti ir gyvenamųjų namų statybą.

„Ranga Group“ rinkodaros vadovė Milda Sabienė portalui sakė, kad politinės permainos Nigerijoje neturėtų paveikti įmonių grupės planų: „Nigerijos prezidento mirtis nieko realiai nekeičia, jokių neramumu ar nestabilumo nebus, tiesiog viskas vystysis toliau, kaip ir vystėsi. Tiesiog dėl prezidento mirties ši šalis nepasidarė nesaugesnė - kokia buvo tokia ir liko.“

Jeigu padėtis Nigerijoje taptų nevaldoma, šioje šalyje dirbantys lietuviai būtų parskraidinti namo, tikino M.Sabienė.

„Atsarginiai evakuaciniai planai visada ruošiami dirbant pavojingose šalyse, taip pat ir Nigerijoje“, - teigė ji.

Pavojaus neįžvelgia

UAB „Jungtinės pajėgos“, Nigerijoje planuojančios plėsti projektavimo veiklą, vadovas Algirdas Kaušpėdas irgi nesureikšmino šioje šalyje išaugusios įtampos. Konkrečių projektų Nigerijoje bendrovė dar nepradėjo.

„Mes Nigerijoje dar nieko rimto nedarome, tik žvalgomės. Ten buvę darbuotojai dabar yra grįžę į Lietuvą“, - portalui sakė bendrovės vadovas.

U.M.Yar'Adua gyvenimas

58 metų U.M.Yar'Adua buvo trečias Nigerijoje išrinktas civilis prezidentas ir pirmas per pastaruosius 40 metų, kuris turėjo universitetinį išsilavinimą.

Buvęs chemijos mokytojas atėjo į valdžią žadėdamas daugybę reformų: pažaboti korupciją, sutvarkyti elektros sektorių ir patobulinti daug trūkumų turinčią rinkimų sistemą. Jis buvo gerbiamas dėl sąžiningumo, nors jo vadovaujamoje Vakarų Afrikos valstybėje korupcija įsišaknijusi labai giliai, ir tai trukdo užsienio verslui.

Prezidento poste išbuvęs trejus metus, U.M.Yar'Adua pasiekė neblogų rezultatų reformuodamas bankų sektorių, atšaukė kai kurių bendrovių nacionalizaciją, kurią įvykdė jo pirmtakas Olusegunas Obasanjo. Paskelbęs amnestiją sukilėliams, šalies vadovas sugebėjo apraminti maištą Nigerio deltoje. Pasak analitikų, tai yra didžiausias jo nuopelnas.

Tačiau dėl silpnos sveikatos ir, kaip manoma, nesugebėjimo įkvėpti žmonių, prezidentas nesugebėjo įgyvendinti visų planuotų reformų.

Iš dviejų santuokų U.M.Yar'Adua turėjo devynis vaikus. 1997 m. jis išsiskyrė su antrąja žmona ir daugiau nesituokė.


Šiame straipsnyje: Nigerija

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių