Neregys Kinijos aktyvistas siekia saugiai išvykti į užsienį

Neregys Kinijos aktyvistas Chen Guangchengas ketvirtadienį pareiškė pageidaujantis prieglobsčio užsienyje, sakydamas, kad baiminasi dėl savo gyvybės po dramatiško pabėgimo į Pekiną, JAV ir Kinijos lyderiams ginčijantis dėl žmogaus teisių.

Diskusijos dėl šio savamokslio teisininko disidento likimo persikėlė netgi į aukščiausio lygio Kinijos ir JAV pareigūnų susitikimą, prasidėjusį Pekine ketvirtadienį - po to, kai Chen Guangchengas išvyko iš laikinai jam prieglobstį suteikusios Amerikos ambasados pagal susitarimą tarp abiejų šalių, kuris vėliau greitai iširo.

„Noriu išvykti į užsienį. Noriu, kad JAV padėtų man ir mano šeimai. Jie padėjo man anksčiau“, - aktyvistas telefonu sakė naujienų agentūrai AFP iš vienos ligoninės Pekine, kur jis gydomas dėl kojos traumos, patirtos per drąsų pabėgimą iš namų arešto balandžio 22 dieną.

„Čia nesijaučiu saugus. Norius išvykti“, - pridūrė jis.

Chen Guangchengas sakė iš pradžių nenorėjęs ieškoti prieglobsčio užsienyje, tačiau persigalvojo trečiadienį, kai išvyko iš JAV ambasados Pekine, nerimaudamas dėl savo ir savo šeimos saugumo.

„Galutinį sprendimą priėmiau ne JAV ambasadoje - priėmiau jį vakar. Nemanau, kad JAV mane saugo“, - aiškino jis.

JAV pareigūnai sakė, kad Pekinas pažadėjo, jog su Chen Guangchengu ir jo šeima bus elgiamasi „humaniškai“ ir kad jie bus perkelti į saugią vietą.

Tuo tarpu Jungtinėse Valstijose įsikūrusi žmogaus teisių organizacija „China Aid“ nurodė, kad Chen Guangchengas „nenoriai“ paliko ambasadą, kai Kinijos pareigūnai pagrasino imtis veiksmų prieš jo artimuosius, gyvenančius rytinėje Šandongo provincijoje.

Duodamas interviu televizijai CNN, 40 metų Chen Guangchengas sakė, kad jam pabėgus iš namų, Šandongo policija jo žmoną dvi dienas laikė pririšusi prie kėdės ir grasino mirtinai uždaužyti lazdomis.

Aktyvistas, kuris kurstė Kinijos valdžios įtūžį, atskleisdamas faktų apie priverstinius abortus ir sterilizacijos operacijas, vyriausybei vykdant „vieno vaiko“ politiką, kreipėsi tiesiogiai į JAV prezidentą Baracką Obamą, kad šis padėtų jam ir jo šeimai išvykti iš šalies.

Chen Guangchengas taip pat kaltino JAV ambasados pareigūnus jį smarkiai spaudus išvykti iš saugios diplomatinės atstovybės, kur jis buvo šešias dienas prisiglaudęs po pabėgimo iš savo namų.

Neregiui disidentui pavyko pabėgti, nors jo namas Šendonge buvo apskritą parą stebimas. Chen Guangchengas teigė, kad per namų areštą, kuriame jis buvo laikomas atlikęs ketverių metų laisvės atėmimo bausmę 2010 metais, jis ir jo šeimos nariai būdavo žiauriai mušami.

Kol Chen Guangchengas buvo laikomas namų arešte, JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton buvo viena iš aktyviausių tarptautinės bendruomenės veikėjų, raginusių jį paleisti, o trečiadienį ji kalbėjosi su šiuo disidentu, atvykusi į Pekiną dalyvauti aukšto lygio dvišaliame Strateginiame ir ekonominiame dialoge.

Ketvirtadienį per dviejų dienų susitikimo atidarymą H.Clinton konkrečiai nekalbėjo apie Chen Guangchengą, tačiau sakė Kinijos pareigūnams, įskaitant šalies prezidentą Hu Jintao, kad jie negali atimti savo piliečių lūkesčių dėl „orumo ir įstatymo viršenybės“.


Šiame straipsnyje: Chen Guangchengas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių