„Neandertalietiškas“ sienos kirtimo mokestis kiršina Gibraltarą ir Ispaniją

  • Teksto dydis:

Gibraltaras griežtai kritikavo Ispanijos grasinimą įvesti 50 eurų mokestį už atvykimą arba išvykimą iš šio mažytės Didžiosios Britanijos užjūrio teritorijos, sakydamas, kad toks „neandertalietiškas požiūris“ primena taktiką, naudotą diktatoriaus Francisco Franco (Fransisko Franko) fašistinio režimo.

Britanijos administruojamas kyšulys prie Viduržemio jūros, dažnai vadinamas tiesiog Uola, pareiškė reaguojantis į Ispanijos užsienio reikalų ministro Jose Manuelio Garcios Margallo (Chosė Manuelio Garsijos Margaljo) „karingus“ komentarus duodant interviu, kurį sekmadienį paskelbė konservatyvios pakraipos dienraštis ABC.

„Pareiškimai, priskiriami ABC ponui Margallo, yra labiausiai dvelkiantys praeitimi ir grasinami nuo laikų, kai siena buvo uždaryta, ir aiškiai primena politiką bei taktiką Gibraltaro atžvilgiu, taikytą Franco fašistinio režimo 6-ame ir 7-ame dešimtmečiais“, – sakoma sekmadienio vakarą paskelbtame Gibraltaro vyriausybės pranešime.

Ispanija 1969 metais uždarė savo sieną su Gibraltaru – vos 6,8 kvadratinių kilometrų ploto teritorija, kurioje gyvena apie 30 tūkst. žmonių. Ji buvo visiškai atidaryta tik 1985 metais.

Ispanijos valdančioji Liaudies partija „mėgina manipuliuoti žiniasklaida, kad išlaikytų savo neandertalietišką požiūrį“, – sakoma Gibraltaro vyriausiojo ministro Fabiano Picardo (Fabiano Pikardo) pranešime.

Kaip nurodo ABS, kalbėdamas apie santykius su Gibraltaru diplomatijos vadovas pareiškė: „Laikas žaidimams baigtas.“

J.M.Garcia Margallo skundėsi, kad Gibraltaras vienašališkai nusprendė pastatyti dirbtinį betoninį rifą aplinkiniuose vandenyse, kuris, pasak Gibraltaro, yra būtinas, siekiant užkirsti kelią neteisėtiems Ispanijos žvejybos laivų įsibrovimams.

Reaguodamas Ispanijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad jo šalis svarstys galimybę įvesti 50 eurų mokestį už atvykimą arba išvykimą iš Gibraltaro, o surinkti pinigai galėtų būti naudoti padedant ispanų žvejams, nukentėjusiems dėl naujojo rifo.

Madridas taip pat ketina apriboti skrydžius į Gibraltarą ir pakeisti įstatymus dėl lošimų internetu, kuris įpareigotų Gibraltarą naudotis Ispanijos serveriais, jeigu jie nori veikti šioje šalyje, suteikiant galimybę Madridui rinkti mokesčius.

Gibraltare įsikūrusios kelios didelės internetinių lošimų bendrovės.

Ispanija perdavė Gibraltarą Britanijai pagal 1713 metų Utrechto sutartį, tačiau jau seniai raginama šią teritoriją grąžinti Madridui. Britanija atsisako tai padaryti, argumentuodama, kad Gibraltaro gyventojai nenori būti valdomi Ispanijos.

Naujausias ginčas įsiplieskė po to, kai Gibraltaras apkaltino Ispaniją tyčia stabdant į jos teritoriją įvažiuojančius automobilius ir priekabiai juos tikrinant, dėl ko eilėse tenka laukti iki šešių valandų.

Sekmadienį paskelbtame Britanijos URM pranešime sakoma, kad nebus daroma jokių nuolaidų dėl Gibraltaro suverenumo. Ši teritorija yra itin svarbi strategiškai, nes suteikia galimybę kontroliuoti vienintelį laivybos kelią tarp Viduržemio jūros ir Atlanto vandenyno.

„Mūsų nesutarimai su Ispanija dėl Gibraltaro bus sprendžiami politinėmis priemonėmis per mūsų, ES (Europos Sąjungos) partnerių, ryšius, o ne neproporcingomis priemonėmis, tokiomis kaip vilkinamas sienos kirtimas, kurį stebėjome pastarąją savaitę“, – nurodė ministerija.

Priekabus tikrinimas pasienyje buvo atšauktas liepos 29-ąją, kai Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as (Viljamas Heigas) telefonu kalbėdamasis su J.M.Garcia Margallo išsakė „rimtą susirūpinimą“ dėl to vilkinimo, o Britanijos URM įteikė oficialią protesto notą Ispanijos ambasadoriui Londone.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių