Naujojoje Zelandijoje po 7,1 balo žemės drebėjimo - nepaprastoji padėtis

Naujosios Zelandijos pareigūnai šeštadienį nusprendė paskelbti komendanto valandą tamsiuoju paros metu antrajame didžiausiame šalies mieste Kraistčerče, kuriame per stiprų žemės drebėjimą buvo sugadinti keliai ir elektros linijos, sugriuvo tiltai ir apgadinti pastatai.

"Žala neįtikėtinai bauginanti. Vienintelis dalykas, kurį galima pasakyti - stebuklas, kad niekas nežuvo", - premjeras Johnas Key sakė televizijai TNZ.

7,1 balo žemės drebėjimas, kurio židinys buvo dešimties kilometrų gylyje, smogė Naujosios Zelandijos Pietinei salai 4 val. 35 min. vietos (penktadienį 19 val. 35 min. Lietuvos) laiku.

J.Key citavo preliminarius įvertinimus, jog atstatymo darbai gali kainuoti apie 2 mlrd. Naujosios Zelandijos dolerių (3,85 mlrd. litų).

Centriniame Kraistčerčo verslo rajone komendanto valanda paskelbta nuo 19 iki 7 valandos vietos laiku. Anksčiau apie 350 tūkst. gyventojų turinčiame mieste buvo paskelbta nepaprastoji padėtis, siekiant patikimiau koordinuoti atstatymo operacijas.
Kraistčerčas ir kaimyniniai miesteliai patyrė visą žemės drebėjimo galią, o infrastruktūra buvo smarkiai apgadinta.

Miesto ligoninė pranešė, jog buvo atvežti du sunkiai sužaloti vyrai. Vieną iš jų užgriuvo kaminas, o kitą sužalojo stiklo šukės.

Paskutinė kartą Naujojoje Zelandijoje regioninė nepaprastoji padėtis buvo paskelbta 2007 metų gruodžio pabaigoje po žemės drebėjimo Gisborno saloje prie Šiaurinės salos. Tąsyk požeminiai smūgiai taip pat apgadino pastatus, tačiau niekas nežuvo.
Naujosios Zelandijos seismologijos agentūra "GNS Science" patikslino, kad žemės drebėjimo stiprumas siekia 7,1 balo, o ne 7,4 balo, kaip buvo skelbta anksčiau. JAV Geologijos tarnyba (USGS) taip iš pradžių įvertinusi požeminių smūgių stiprumą 7,4 balo, tačiau vėliau šį skaičių sumažino iki septynių balų.

Žemės drebėjimas buvo juntamas kaip ilgai besitęsiantis požeminis bangavimas, trukęs iki 40 sekundžių. Vėliau šį regioną dar krėtė iki 5,3 balo pakartotiniai smūgiai.
Šis incidentas pateko į stipriausių Naująją Zelandiją ištikusių žemės drebėjimų dešimtuką. Šalyje, esančioje ant Ramiojo vandenyno ir Indijos bei Australijos tektoninių plokščių sandūros, kasmet užregistruojama apie 14 tūkst. požeminių smūgių, iš kurių apie 20 būna maždaug penkių balų stiprumo.

Naujojoje Zelandijoje žemės drebėjimas gyvybių paskutinį kartą nusinešė 1968 metais, kai per 7,1 balo požeminius smūgius trys žmonės žuvo Pietinės salos vakarinėje pakrantėje.


Šiame straipsnyje: Naujoji Zelandijadrebėjimas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių