Naujasis Maskvos meras ir Rusijos „tandemokratijos“ labirintai

Jau šią savaitę Maskva turėtų gauti naują merą. Neliko jokių abejonių, kad ši postą užims artimas Vladimiro Putino bendražygis.

Jokių kliūčių nėra

Maskvos miesto dūma ketvirtadienį susirinks į neeilinė posėdį, kuriame bus išnagrinėtas klausimas suteikti sostinės mero įgaliojimus vicepremjerui Sergejui Sobianinui. Jo kandidatūrą šeštadienį pasiūlė prezidentas Dmitrijus Medvedevas.

Maskvos dūmos pirmininkas Vladimiras Platonovas pranešė, kad tos pačios dienos vakare bus surengta priesaikos ceremoniją ir S.Sobianinas pradės oficialiai eiti naujas pareigas.

Maskvos dūmos pirmininko pavaduotojas ir valdančiosios partijos "Vieningoji Rusija" frakcijos vadovas Andrejus Metelskis nurodė, kad frakcija balsuos už S.Sobianino patvirtinimą.

Kadangi valdančioji partija "Vieningoji Rusija" sostinės parlamente turi daugumą – 32 vietas iš 35, sostinės mero postas S.Sobianinui faktiškai garantuotas.

Žingsnis atgal į Kremlių?

18 metų Maskvos meru išbuvęs Jurijus Lužkovas prezidento įsakymu buvo atstatydintas rugsėjo pabaigoje. 74 metų politikos veteranas buvo stojęs į atvirą susipriešinimą su Kremliumi. Apžvalgininkai šį konfliktą vertino kaip D.Medvedevo valdžios išbandymą. Prezidentas atleido neklusnųjį merą, tarsi demonstruodamas, kad išeina iš pirmtako V.Putino šešėlio. Pastarasis J.Lužkovą vertino palankiai.

Netrukus „Vieningoji Rusija“ pateikė prezidentui keturias kandidatūras į Maskvos mero postą, o D.Medvedevas pasirinko ištikimą V.Putino bendražygį S.Sobianiną. Nacionalinės strategijos instituto direktoriui Stanislavui Belkovskiui tai atrodo akivaizdus įrodymas, kad Rusijos politikoje paskutinis žodis vis dar priklauso buvusiam šalies prezidentui.

„Niekas iš kandidatų į Maskvos merus negali pasigirti tokiais artimais santykiais su V.Putinu, kaip S.Sobianinas“, – aiškino S.Belkovskis. Anot jo, šis paskyrimas tik dar kartą įrodo, kad V.Putinas po 2012 m. prezidento rinkimų vėl grįš į Kremlių.

Maskvos Karnegi centro ekspertas Aleksejus Milašenka teigė, kad V.Putinas 2012 m. rinkimuose gali pateikti ne savo, o S.Sobianino kandidatūrą ir tęsti prezidento ir premjero politinį tandemą. Kitaip nei dirbdamas su D.Medvedevu, V.Putinas galės būti ramus – iš S.Sobianino niekas nesulauks liberalių „piruetų“.

„Tandemokratija“ toliau veikia

Tačiau apžvalgininkai pastebi, kad S.Sobianinas ištikimai tarnavo tiek dabartiniam premjerui, tiek prezidentui. V.Putinas 2005 m. pakvietė tuometinį Tiumenės gubernatorių į Kremlių ir paskyrė jį prezidento administracijos vadovu. Šiame poste S.Sobianinas pakeitė D.Medvedevą, kurį V.Putinas paskyrė premjero pirmuoju pavaduotoju.2007 m. S.Sobianinas buvo paskirtas vadovauti D.Medvedevo rinkimų kampanijai. Kurį laiką jis dar dirbo naujo prezidento administracijoje, kol V.Putinas vėl pakvietė jį į savo komandą ir pasiūlė jam vyriausybės aparato vadovo ir premjero pavaduotojo postą.

„S.Sobianino iškėlimas liudija tai, kad „tandemokratija“, dėl kurios V.Putinas ir D.Medvedevas susitarė prieš dvejus metus, toliau veikia. Sprendžiant svarbiausius klausimus galioja dviejų raktų principas – ir premjero, ir prezidento sutikimas, nors svaresnis, atrodo, yra V.Putino balsas“, – sakė Vokietijos naujienų portalo „Deutsche Welle“ Rytų Europos politikos apžvalgininkas Ingo Mannteufelis.

Gudrus, vikrus ir griežtas

„Valdantysis tandemas, kurio nariams S.Sobianinas tarnavo vienodai pasiaukojamai, gali būti ramus dėl jo ištikimybės, – rašė Prancūzijos laikraštis „Le Figaro“. – Nepriklausydamas nei piteriečių klanui, nei KGB – dviem pagrindinėms Rusijos elito kalykloms – jis sugebėjo pelnyti savo viršininkų pasitikėjimą tik uoliu ir ištikimu darbu.“

52 metų S.Sobianinas, anot leidinio, bus visiškai kitoks meras, nei J.Lužkovas. Pastarasis mėgdavo apsiavęs darbininko batus vaikščioti po statybų aikšteles ir vaizduoti hedonistą šalia savo žmonos milijardierės. S.Sobianinas, priešingai, demonstruoja santūrumą, būdingą šio pasaulio galingųjų patarėjams.

Kremliaus ir Baltųjų Rūmų kuluaruose S.Sobianinas demonstravo gudraus, vikraus ir griežto žmogaus sugebėjimus ir vengė žurnalistų, kurie, anot jo, iš prigimties negali būti nepriklausomi. Bet pradėdamas vadovauti Maskvai, kuri J.Lužkovo laikais sugebėjo atsikratyti Kremliaus kontrolės, jis žengia į užminuotą lauką, konstatuoja apžvalgininkai.

„Dabar jam teks kurti savo klaną“, – įsitikinęs radijo stoties „Echo Moskvy“ vyriausiasis redaktorius Aleksejus Venediktovas.

Naujojo sostinės mero rėmėju galėtų tapti įtakingas, bet mažai žinomas oligarchas Vladimiras Jevtušenkovas, su kuriuo S.Sobianinas susipažino dar Tiumenėje. Pasak apžvalgininkų, jis galėtų dalyvauti J.Lužkovo žmonos Jelenos Baturinos bendrovės „Inteko“ dalybose.

S.Sobianinas tikriausiai sieks panaikinti tėvonijas Maskvos merijoje ir įvesti šiokią tokią juridinę tvarką korupcijoje paskendusiame mieste. Bet revoliucinių permainų iš jo niekas nesitiki.


Šiame straipsnyje: Sergejus Sobianinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių