Naftos dėmė Meksikos įlankoje paliko žvejus be pragyvenimo šaltinio

Technogeninė katastrofa Meksikos įlankoje atnešė milžinišką žalą tiek gamtai, tiek jos maitinamiems žmonėms. Regiono žvejybos sektorius yra paralyžiuotas.

Nelaimė atėmė darbą

Dešimtys krevečių žvejų laivų sūpuojami bangų stovi prieplaukoje, sausi tinklai gaudo tik orą. Vienas jų priklauso raumeningam vietnamiečių kilmės amerikiečiui Thuongui Nguyenui. Ant dešinės vyro rankos jo gimtąja kalba ištatuiruoti žodžiai: „Gyvenimas yra sunkus.“ Dabar jis iš tikrųjų yra toks.

50 metų Th.Nguyenas kartu su savo ištikimu keturkoju dabar turėtų būti jūroje, dieną ir naktį traukti iš vandens pilnus tinklus. Tačiau jo planus sugriovė naftos dėmė, išplitusi Meksikos įlankoje po sprogimo naftos platformoje. Dėl to žvejai, gyvenantys tarp Misisipės upės ir Floridos įlankos, mažiausiai 10 dienų priversti sėdėti sudėję rankas.

Th.Nguyenas nemenką dalį savo gyvenimo praleidžia jūroje. Iš žvejybos gyvena visa jo šeima. Vyras neturi nei išsilavinimo, nei jokios kitos profesijos.

„Dabar negaliu padėti nei sau, nei savo šeimai. Jaučiuosi, tarsi būčiau nevykėlis. Negaliu atnešti maisto iš jūros“, - atsiduso jis.

Antras likimo smūgis

Prieš 20 metų Th.Nguyenas pabėgo nuo komunistinio Vietnamo režimo ir apsigyveno Venise, Floridos valstijoje. Iš pradžių jis dirbo gamykloje, po to sutiko padėti savo dėdei, kuris vertėsi žvejyba. Sutaupęs pinigų, vyras nusipirko laivą „St. Martin“ ir pakilo iki kapitono rango.

Th.Nguyeno gyvenimas tapo priklausomas nuo jūros. Jis aistringai pasakodavo žmonai, kad laivai, prieš aušrą išplaukiantys į jūrą su įjungtais žibintais, atrodo lyg judantis miestas. Būdamas toli nuo namų jis dažnai skambindavo jai ir keturiems vaikams.

Kai 2005 m. JAV pietinei pakrantei smogė uraganas Katrina, Th.Nguyenas su šeima tuo metu buvo išvykęs. Grįžęs vietoje savo namelio jis rado tuščią vietą. Apgadintas laivas dreifavo už kelių mylių nuo tos vietos, kur buvo prišvartuotas. Prieplaukoje vyras rado susigūžusį šuniuką. Jis priglaudė keturkojį ir pavadino jį Lakiu.

Po kelių mėnesių gyvenimas grįžo į savo vėžes. Th.Nguyenas su šeima persikėlė gyventi į kitą vietą, surinko naują komandą, prisipirko ledo, pripildė kuro baką bei maisto dėžę ir vėl leidosi į jūrą. Kas keturias valandas vyrai traukdavo tinklus iš vandens ir rinkdavo laimikį, o Lakis baidydavo alkanus paukščius.

Th.Nguyenas jau buvo pamiršęs apie grėsmes, kurias kelia importas, svyruojančios kainos ir dokuose tvyranti įtampa. Bet prieš kelias dienas didelis įvykis sujaukė jo mažą ir harmoningą pasaulį.

Krevečių žvejys supranta, kad nafta turi didelę reikšmę. Galų gale, jos reikia, kad valtis plauktų. Tačiau jis negali suprasti vilkinimo ir nežinios.

„Nei bendrovė („British Petroleum“, kuriai priklauso sprogusi naftos platforma - red. past.), nei vyriausybė neturi atsakymų“, - apgailestavo jis.

Reikės daug laiko

Sekmadienį, kai į nelaimės zoną atvyko JAV prezidentas Barackas Obama, Th.Nguyenas toliau bandė atsispirti jūros šauksmui. Jis skalbė marškinėlius, dažė laivą ir dalijosi šamu su Lakiu.

Tuo metu šalies prezidentas guodžiančių naujienų neturėjo. Pasak jo, Meksikos įlankoje besiliejanti nafta gali būti sustabdyta tik po daugelio dienų. Padėtį įlankoje ir pietinėje šalies pakrantėje prezidentas pavadino didžiule ir, ko gera, precedento neturinčia ekologine katastrofa.

Kol kas nėra beveik jokių galimybių artimiausiu laiku sustabdyti naftos srautą, kuris taip pat nešamas link kaimyninės Misisipės valstijos ir toliau į rytus, Floridos pusiasalio pakrančių link.

Britų naftos kompanijos „British Petroleum“, kuriai priklauso vis dar atviras gręžinys, padalinio Amerikoje viceprezidentas Lamaras McKay įžiebė netvirtą viltį, kad naftos išsiliejimas gali būti greičiau sustabdytas, jeigu per artimiausias 6-8 dienas pavyktų nuleisti ant pusantro kilometro gylyje esančios gręžinio angos skubiai pagamintą kupolą, kuriame besikaupianti nafta būtų pumpuojama į paviršių. Tokia procedūra būdavo naudojama kai kuriais naftos prasiveržimo atvejais, tačiau niekada nebuvo išbandyta tokiame dideliame gylyje.

Iš nuskendusio gręžimo įrenginio gręžinių į Meksikos įlankos vandenis išsilieja 100 tūkst. barelių naftos per dieną. Daugiau kaip 1,5 tūkst. kvadratinių kilometrų naftos dėmė jau pasiekė Misisipės deltą.

B.Obama pažadėjo, kad jo administracija padarys viską, kas įmanoma, kad sumažintų šios nelaimės padarinius, taip pat reikalaus „British Petroleum“ padalinio Amerikoje padengti visus avarijos likvidavimo kaštus. Pirminiais vertinimais, naftos dėmės, slenkančios į rytinę JAV pakrantę, išsiliejimo padariniai gali atsieiti daugiau nei 4,6 mlrd. dolerių.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių