M.Prochorovas pasiekė netikėtą politinį proveržį

Prognozuota Vladimiro Putino pergalė per savaitgalį vykusius Rusijos prezidento rinkimus buvo papildyta staigmenos, kai verslo magnatas Michailas Prochorovas iškopė į trečią vietą, pasiekdamas retą naujos jėgos proveržį Rusijos politikoje.

Kasybos pramonės magnatas, kurio turtas vertinamas mažiausiai 12 mlrd. JAV dolerių, per sekmadienį vykusius rinkimus liko trečias, surinkęs beveik aštuonis procentus balsų.

Šis rezultatas, kurį dienraštis „Nezavisimaja gazeta“ vadina sensacija", įspūdingas vien tuo, kad M.Prochorovas kandidatavo pirmąjį kartą ir į Rusijos politiką įsitraukė likus vos keliems mėnesiams iki rinkimų.

„Tai aiški sėkmė. Jis pradėjo nuo nieko ir neturėdamas jį palaikančios partijos“, - sakė nepriklausomas politikos analitikas ir sociologas Jevgenijus Gontmacheris.

JAV Nacionalinės krepšinio lygos (NBA) Naujojo Džersio klubo „Nets“ savininkas surengė gerai apgalvotą rinkimų kampaniją, prisistatydamas kaip „alternatyva“ V.Putinui, tačiau išlaikydamas atstumą nuo Rusijoje besivystančio opozicijos judėjimo.

„Jis vadovavo garbingai ir įdomiai kampanijai“, - V. Putinas sakė žurnalistams, pasikalbėjęs telefonu su savo varžovu po balsavimu.

Pats M.Prochorovas nurodė sakęs V.Putinui neturėjęs ambicijų užimti Kremliaus vadovui Dmitrijui Medvedevui pažadėto premjero posto ir ketinantis sutelkti dėmesį į naujos verslui palankios partijos kūrimą.

„Prieš mudviejų pokalbį kalbėjausi su žurnalistais apie galimybę įkurti labiau dešinės pakraipos partiją, - į Kremlių grįžtantis Rusijos lyderis pareiškė atsakydamas M.Prochorovui. - Sėkmės jums.“

Tačiau lieka atviras klausimas, kaip galėtų atrodyti ši naujoji partija. Kiti parlamento rinkimai Rusijoje vyks tik 2016 metų pabaigoje, o M.Prochorovo mėginimas patekti į parlamentą pernai triuškinamai žlugo.

Sportiškas 46 metų verslininkas atrodė pasitikintis savimi, bet vengiantis tiesių atsakymų, kalbėdamas apie savo politinę ateitį, apsuptas šampano taures keliančių savo šalininkų.

„Manau, kad žmonės, kurie už mane balsavo, atstovauja naujai politinei jėgai, - pažymėjo jis. - Jie yra tie, kurie veda Rusiją į priekį, tačiau jiems taip pat neatstovaujama politikoje.“

Analitikai ir ekonomistai seniai tvirtino, kad dešiniosios partijos, kuri galėtų sėkmingai ir su išmanymu proteguoti verslo interesus, yra viena iš priežasčių, lemiančių dažnai sunkiai nuspėjamą Rusijos mokesčių ir finansų politiką.

Šioje šalyje veikia valstybės palaikomos verslo įtakos grupės, kurių funkcijos nėra apibrėžtos ir kurių sprendimai anksčiau dažniausiai būdavo priimami už uždarų durų per atskirų verslininkų ir įtakingų vyriausybės pareigūnų susitikimus.

M.Prochorovo žengimas į politiką paskatino kalbas, kad jis tėra Kremliaus projektas, kurio paskirtis - sudaryti įspūdį, kad rinkimuose egzistavo konkurencija ir nuraminti kai kuriuos mažiau radikalius opozicijos narius.

Tačiau analitikai sakė, jog sekmadienį vykusių rinkimų rezultatai rodo, kad M.Prochorovas, kuris didžiuosiuose miestuose, tokiuose kaip Maskva, surinko apie 20 proc. balsų, iš tiesų atrodo tinkamas turtingesniems rinkėjams, kurie sudaro sluoksnį, iš dalies atitinkantį Vakarų šalių konservatorių šalininkų branduolį.

Tačiau išlieka klausimų, ar M.Prochorovui pavyks atsikratyti „Kremliaus projekto“ etiketės.

„Tai priklausys nuo žmonių, kurie stos į jo partiją ir jų požiūrio į Putiną, - sako J.Gontmacheris. - Tačiau jis negali būti amžinai laikomas Kremliaus projektu.“

Tuo tarpu pats M.Prochorovas teigia ketinantis įkurti savo naująją partiją iki šio mėnesio pabaigos.

„Rusijos politinis kraštovaizdis keičiasi“, - sakė Rusijos parlamento pirmininkas ir senas V.Putino sąjungininkas Sergejus Naryškinas, kuris taip pat pasveikino M.Prochorovą su sėkmingu pasirodymu per rinkimus.

S.Naryškinas iškėlė mintį, kad M.Prochorovas gali būti greitai pakviestas „konstruktyvių diskusijų“ į naująją parlamento lyderių tarybą, atliekančią patariamąjį vaidmenį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių