Mirė Egipto koptų popiežius Shenuda III

Sulaukęs 88 metų mirė Egipto koptų - didelės Artimųjų Rytų krikščionių bendruomenės - popiežius Shenuda III, pranešė valstybinė žiniasklaida ir Koptų Bažnyčia.

Shenuda III, kuris mirė šeštadienį, daug metų turėjo rimtų sveikatos problemų, o neseniai jam buvo nutrauktas gydymas dėl kepenų nepakankamumo ir auglių plaučiuose, nes jis jau buvo pernelyg silpnas.

„Paskutinės dienos buvo sunkiausios popiežiaus gyvenime, nes jis nebegalėjo vaikščioti“, - sakoma oficialiosios naujienų agentūros MENA pranešime.

Praėjusią savaitę dėl sveikatos Shenuda III buvo priverstas atšaukti savo savaitinį pamokslą. Dėl rimtų sveikatos problemų jis dažnai vykdavo gydytis į Jungtines Valstijas.

Vykdant velionio valią, išsakytą testamente, Shenuda III bus palaidotas Šv. Pišojaus (Paisijaus) vienuolyne Vadi an Natrūne Nilo deltoje, kur leido savo tremtį po susipykimo su velioniu prezidentu Anwaru Sadatu, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Velionis Aleksandrijos popiežius ir Šv. Morkaus sosto patriarchas Shenuda III, arba Sinutijas III, iki antradienį įvyksiančių laidotuvių bus pašarvotas atvirame karste Kairo Šv. Morkaus katedroje, pranešė valstybinis dienraštis „al Akhbar“.

Koptų vyskupai iš viso pasaulio jau pradėjo rinktis Egipte ir dalyvauti susirinkimuose dėl laidotuvių bei Shenudos III įpėdinio rinkimų.

Popiežiaus pareigas dviem mėnesiams, iki naujo popiežiaus rinkimų, perėmė Nilo deltos al Bucheiros provincijos vyskupas Pachomijus, pranešė valstybinė televizija.

Koptų, kurie sudaro 10 proc. iš daugiau kaip 80 mln. Egipto gyventojų, dvasiniu lyderiu Shenuda III buvo didelę ištisos kartos gyvenimo dalį, tokiu metu, kai Egipte kilo islamo ekstremizmo banga, nuo kurios jis stengėsi apsaugoti savo bendruomenę.

Netrukus po pranešimų apie jo mirtį tūkstančiai koptų susirinko Abasijos katedroje Kairo centre gedėti savo dvasinio vadovo.

Šalies musulmonų lyderiai jau pareiškė savo užuojautą. Shenudos III mirtis yra „didžiulė nelaimė, nuliūdinusi visą Egiptą ir jo puikius žmones, musulmonus ir krikščionis“, - sakoma šalies muftijaus Ali Gomaa pareiškime.

Musulmonų brolijos Laisvės ir teisingumo partija, kuri kontroliuoja parlamentą, taip pat pareiškė užuojautą šalies koptams ir pavadino Shenudą III žmogumi, suvaidinusiu Egipte svarbų vaidmenį.

A.Sadatas vienu metu laikė Shenudą III namų arešto sąlygomis - dėl atviros kritikos jo mėginimams siekti užsitikrinti islamistų paramą.

Tačiau koptų popiežius palaikė A.Sadato įpėdinį Hosni Mubaraką, kuris daugiau kaip prieš metus buvo nuverstas per liaudies sukilimą. Tas sukilimas galiausiai į dominuojančias pozicijas parlamente iškėlė islamiškas jėgas.

Jis buvo laikomas žmogumi, stabdžiusiu radikalesnius koptus, kurie ragindavo griežčiau reaguoti į tarpreliginės nesantaikos kurstomus išpuolius, kurių ypač padaugėjo po H.Mubarako nušalinimo.

Jo paties bendruomenė kritikavo jį dėl pareiškimo, kad pernai vykusius koptų protestuotojų ir armijos susirėmimus, per kuriuos žuvo daugiau kaip 20 žmonių, daugiausia - krikščionių, išprovokavo „infiltravęsi asmenys“.

Daugelis norėjo, kad jis užimtų griežtesnę poziciją dėl kariškių, kurie kaltinami tuo, kad nesiėmė realių reformų.

Naujuosius metus ir Kalėdas koptai šventė sustiprinto saugumo sąlygomis, nes pastaruosius dvejus metus per šias šventes po pamaldų buvo surengti kruvini išpuoliai.

Popiežius paliko nerimaujančią koptų bendruomenę, kuri pastaraisiais metais ne kartą buvo tapusi tarpreliginės neapykantos kurstomų išpuolių taikiniu ir kuri skundžiasi kasdienybe tapusiais puldinėjimais bei diskriminacija.

Pastaraisiais mėnesiais Egipte didėjo įtampa tarp musulmonų ir krikščionių, kurią kurstė kaimynų vaidai ir ginčai dėl bažnyčios statybos bei gandų apie prievartinį atvertinėjimą.

Egipto krikščionys ypač nerimauja dėl islamiškų jėgų iškilimo ir griežtesnės pozicijos po prezidentą Hosni Mubaraką nuvertusio liaudies sukilimo.

Islamiškos partijos, tarp jų - ultrakonservatyvios salafitų grupės, per pirmuosius rinkimus po H.Mubarako nuvertimo laimėjo beveik tris ketvirtadalius vietų parlamente.

Teologijos klausimais Shenuda III buvo konservatyvių pažiūrų ir griežtai smerkė vieno teismo sprendimą, kuriuo jo Bažnyčia buvo raginama leisti žmonėms skirtis.

Shenudos III bendruomenė yra viena Rytų Ortodoksų Bažnyčių, kuri dėl 5-ajame amžiuje atsiradusių nesutarimų Jėzaus prigimties klausimu nėra susiję nei su Katalikų Bažnyčia, nei su kitomis Rytų Ortodoksų Bažnyčiomis.

Tačiau koptų popiežius labai stengėsi propaguoti Bažnyčių vienybę.

Jis vadovavo Pasaulinei Bažnyčių tarybai ir Artimųjų Rytų Bažnyčių tarybai, be to, įsteigė Bažnyčias keliose Afrikos valstybėse.


Šiame straipsnyje: Shenuda III

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Estijos premjeras: nevyksta pasiruošimas karui su Rusija
  Estijos premjeras: nevyksta pasiruošimas karui su Rusija

  Estijos ministras pirmininkas Juri Ratas (Jūris Ratas) paragino žiniasklaidą nekurstyti „karinės isterijos“, kad jo šalies teritorijoje neva rengiamasi karui su Rusija. ...

 • Kremlius sako, kad jo kritika B. Obamai nėra asmeniška
  Kremlius sako, kad jo kritika B. Obamai nėra asmeniška

  Per aštuonerius Baracko Obamos (Barako Obamos) prezidentavimo metus Rusija daug kritikavo Vašingtono politiką, bet tame nebuvo nieko asmeniško, ketvirtadienį pareiškė Kremlius, kaltindamas Jungtines Valstijas dėl didžiausio san...

 • Liko viena diena: D. Trumpas atvyko į Vašingtoną
  Liko viena diena: D. Trumpas atvyko į Vašingtoną

  Likus vienai dienai iki inauguracijos, 45-uoju JAV prezidentu tapsiantis Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) ketvirtadienį atvyko į Vašingtoną, pasiryžęs per artimiausius ketverius metus pertvarkyti JAV politiką. ...

 • V. Putinas vasario 2 dieną lankysis Vengrijoje
  V. Putinas vasario 2 dieną lankysis Vengrijoje

  Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas vasario 2 dieną lankysis Budapešte ir susitiks su Vengrijos ministru pirmininku Viktoru Orbanu, pranešė ketvirtadienį Vengrijos vyriausybė. ...

  1
 • Azerbaidžane užsimota reguliuoti tinklaraštininkus
  Azerbaidžane užsimota reguliuoti tinklaraštininkus

  Azerbaidžano parlamento nariai ketvirtadienį pasiūlė parengti piliečių veiklą internete, įskaitant tinklaraščių rašymą, reguliuojantį įstatymo projektą, nes šioje srityje esą viešpatauja "visiškas chaosas&...

 • B. Obama per paskutinę spaudos konferenciją įspėjo D. Trumpą
  B. Obama per paskutinę spaudos konferenciją įspėjo D. Trumpą

  Po aštuonerių metų darbo prezidento postą paliekantis Barackas Obama (Barakas Obama) trečiadienį pažadėjo, kad netylės, jei Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) savo veiksmais kels pavojų pamatinėms JAV vertybėms, ir patikino amerikiečius, ka...

  1
 • Prancūzija: D. Britanija nebus baudžiama už „Brexit“
  Prancūzija: D. Britanija nebus baudžiama už „Brexit“

  Prancūzija neketina „bausti“ Didžiosios Britanijos už pasitraukimą iš Europos Sąjungos (ES), ketvirtadienį pareiškė užsienio reikalų ministras, reaguodamas į kolegos brito Boriso Johnsono (Boriso Džondono) komentarus. ...

 • „Ferrero“ gina palmių aliejų
  „Ferrero“ gina palmių aliejų

  Italijos saldumynų gamintoja "Ferrero", prekės ženklo "Nutella"  savininkė, gina palmių aliejų, kurio kai kurie kiti gamintojai atsisako, Europos maisto kokybės prievaizdams pranešus apie potencialų palmių aliejaus kanc...

 • Ką veiks Baltuosius rūmus palikęs B. Obama?
  Ką veiks Baltuosius rūmus palikęs B. Obama?

  Barackas Obama (Barakas Obama) po aštuonerių metų Baltuosiuose rūmuose ketina likti aktyviu „piliečiu“, ir nesvarbu, ar jis rašytų knygą, dirbtų su mažumų jaunimu ar bandytų padėti Demokratų partijai pakilti iš pele...

  2
 • NATO sunerimo dėl daugėjančių kibernetinių atakų
  NATO sunerimo dėl daugėjančių kibernetinių atakų

  NATO vadovas Jensas Stoltenbergas ketvirtadienį pareiškė, kad prieš Aljansą rengiama vis daugiau kibernetinių atakų, kurios yra remiamos valstybių. ...

  5
Daugiau straipsnių