Meksikoje švenčiamos nepriklausomybės 200-osios metinės

Meksika trečiadienį trumpam užmiršo šalyje vykstantį karą su narkotikų kontrabandos karteliais, džiaugsmingai švęsdama nepriklausomybės 200-ųjų metinių sukaktį šalyje, kurios didingą istoriją, mįslingą kultūrą ir ištvermę įkūnija tradicinis laisvės šūkis: "Viva Mexico!"

Sostinėje Meksike šimtai tūkstančių žmonių užmiršo baimę ir užplūdo gatves, pūsdami trimitus ir šokdami prie gyvates vaizduojančių pakylų, "žygiuojančių kaktusų" ir keturių metrų aukščio karius vaizduojančių lėlių, o vakare klausėsi koncertų po atviru dangumi.

Meksikos prezidentas Felipe Calderonas vakare skambino originaliu nepriklausomybės varpu balkone Sokalio aikštėje ir savo kalboje atkartojo šalies tėvo Miguelio Hidalgo 1810 metais paskelbtą raginimą imtis ginklų, vadinamą "El Grito": "Tegyvuoja nepriklausomybė. Tegyvuoja 200-osios metinės. Tegyvuoja Meksika!"

Tūkstančiai balsų atkartojo šį šūkį. Žmonių užtvindytoje pagrindinėje sostinės alėjoje miesto simboliu tapusią "Nepriklausomybės angelo" apgaubė fejerverkų ugnys.

Šios iškilmės žymi 1810 metais prasidėjusį kunigo maištininko M.Hidalgo vadovaujamą sukilimą, kuris baigėsi ispanų valdžios nuvertimu 1821 metais.

Tuo pačiu švenčiamas 1910-1917 metų revoliucijos šimtmetis, prisimenant didvyrius, tokius kaip Emiliano Zapata ir Pancho Villa, kurie nuvertė Porfiro Diazo diktatūrą.

F.Calderonas "El Grito" šūkį trečiadienį skelbė jau antrąjį kartą: rytą prezidentas dalyvavo originalioje nepriklausomybės vietoje - Hidalgo valstijos Doloreso mieste - vykusioje ceremonijoje.

"Man patinka būti meksikiečiu! - Meksike sakė Michelis Dosalis, dėvintis žalios, baltos ir raudonos spalvos peruką. - Rugsėjo 15-oji geriau nei Kalėdos; geriau nei mano gimtadienis!"

Miestuose, kuriuose labiausiai siautėja narkotikų karteliai, iškilmės vyko kukliau.

Smurto sostine tapusiame šiauriniame pasienio mieste Siudad Chuareso pirmąkart buvo atšauktas iškilmingas nepriklausomybės minėjimas. Tačiau žmonės savo patriotizmą reiškė keldami ant namų stogų nacionalines vėliavas ir rengdami bendras šeimos vakarienes.

Vakariniame Morelijos mieste, kuriame 2008 metais minint Nepriklausomybės dieną įtariamiems narkotikų kartelio smogikams susprogdinus granatą žuvo aštuoni žmonės, šįkart pagrindinėje miesto aikštėje susirinko vos du tūkstančiai gyventojų, nors anksčiau iškilmėse dalyvaudavo dešimtys tūkstančių žmonių.

"Sūnus paprašė pasiimti jį pasižiūrėti "El Grito", todėl atsivedžiau jį, kad ir kaip baiminčiausi, - sakė sekretore dirbanti Silvia Godinez Perez. - Mums nelengva užmiršti, kas nutiko prieš dvejus metus".

Tačiau Meksike dvejus metus rengta šventė, kainavusi 40 mln. JAV dolerių, pritraukė žmonių iš visos šalies.

"Ši (diena) - ypatinga, - sakė verslininkė Iris Mari Rodriguez Montiel, atvykusi iš Meksikos įlankos pakrantėje esančios Verakruso valstijos ir nuo ryto laukusi prasidedančių iškilmių.

"Šiurpuliai varsto, vos apie tai pagalvojus. Aš myliu Meksiką. Meksika tik viena", - pridūrė ji.

Meksikos spalvų kaspinus dėvinčios mergaitės stebėjo beveik trijų kilometrų ilgio paradą Reformos alėjoje, sėdėdamos tėvams ant pečių. Kiti vaikai pūtė trimitus, o ore mirgėjo konfeti.

"Tai tarsi Rio de Žaneiro karnavalas, olimpinių žaidynių ceremonija ir Vudstoko (koncertas) vykstanti tą pačią dieną", - sakė ceremonijos meno direktorius Marco Balichas, prisidėjęs organizuojant 2006 metų Turino žiemos olimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijas.

"Už vieno karo lėktuvo kainą galima atšvęsti šalies gimtadienį", - pridūrė jis.

Iškilmėse taip pat dalyvavo kelių kaimyninių šalių vadovai ir JAV darbo reikalų sekretorė Hilda Solis.

Tradiciniame Meksikos kariuomenės ir policijos parade sostinės centre ketvirtadienį taip pat dalyvaus 17 šalių, tarp jų Kinijos, Rusijos ir Jungtinių Valstijų kariai.

Tačiau džiaugsmą tebelydėjo nerimas: Meksikoje pastaruoju metu buvo sprogdinami užminuoti automobiliai, buvo nužudytas vienas kandidatas į gubernatorius, taip pat nužudyti 72 migrantai, atsisakę gabenti narkotikų kontrabandą nusikalstamai gaujai.

Virš švenčiančios minios skraidė kariniai sraigtasparniai, gatvėse budėjo daug ginkluotų federalinių agentų, o žmonės buvo tikrinami metalo detektoriais.

"Turėtume didžiuotis viskuo, ką pasiekėme", - sakė 64 metų pensininkas Danielis Mendiola, įsmeigęs akis į milžinišką ekraną priešais "Nepriklausomybės angelo" monumentą. Tačiau vyras sakė po parado eisiantis namo ir nelauksiantis vėlai vakare vyksiančių pasirodymų Reformos alėjoje įrengtose scenose.

"Bijome, kad vėliau gali kilti problemų", - pabrėžė jis.

Dar prieš kelerius metus gaujų smurtas per didžiąsias šventes atrodė neįsivaizduojamas, mat netgi Meksikos nusikalstamų kartelių vadeivos mini religines ir šeimos šventes. Tačiau padėtis pasikeitė po 2008 metų išpuolio Morelijoje.

Šiemet apie išpuolius per iškilmes pranešimų negauta, tačiau Karibų pajūrio kurorto Kankuno prokurorai nurodė tiriantys, ar šeši automatais ir granatomis ginkluoti vyrai, kurie buvo suimti trečiadienį, neplanavo surengti atakos per nepriklausomybės minėjimą.

Šiaurinėje Nuevo Leono valstijoje aštuoni ginkluoti asmenys buvo nukauti per susišaudymą su kariais, pranešė pareigūnai.

Daugelis nusprendusių neiti į Meksiko centrą šventė ant savo namų stogų ir leido fejerverkus gatvėse, o švilpiančios ir sproginėjančios raketos paliko danguje ilgai nesisklaidžiusius dūmų debesis.

"Meksikoje mes visi gyvename baimėje. Blogiausia, kad pradedame prie to priprasti", - sakė 33 metų profesionalus šokėjas Ericas Limonas, pasirodęs parade dėvėdamas jaguaro kaukę ir mojuodamas spalvinga actekų kuoka ir ietimi.

"Noriu tapti kažko svarbaus dalimi, - aiškino šokėjas. - Žinau, kad tai neišspręs mūsų rūpesčių, tačiau tai taps mano smiltele kuriant vienybės jausmą".

"Būtent to reikia Meksikai", - pridūrė jis.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių