Meksika džiaugiasi stambia pergale kovoje prieš narkotikų kartelius

Meksikos Kankuno kurorte į barą įmesti buteliai su degiuoju skysčiu. Policija įtaria, kad tai narkotikų prekeivių kerštas už jų lyderio areštą.

Žiaurus gangsteris

Šįkart Meksikos teisėsaugai pavyko sučiupti savo auką gyvą. Metus slapstęsis ir kelis kartus vos per plauką policijai neįkliuvęs vienas žiauriausių narkotikų baronų, už kurio galvą Jungtinės Valstijos buvo pažadėjusios 2 mln. dolerių, atsidūrė už grotų.

Jungtinėse Valstijose gimęs 37 metų Edgaras Valdezas dėl smulkaus sudėjimo ir mėlynų akių buvo pramintas Barbe, bet už šios nekaltos pravardės slepiasi žiaurus žmogus, kuris negailestingai susidorodavo su savo priešais.

E.Valdezas turėjo ilgą priešų sąrašą. Jame buvo ieškomiausias Meksikos narkotikų baronas Joaquinas Guzmanas, smurtinis kartelis „Los Zetas“, Įlankos kartelio nariai. Visai neseniai į šį sąrašą pateko ir buvę E.Valdezo bendražygiai iš Beltrano Leyvos kartelio. Po Arturo Beltrano Leyvos žūties praėjusių metų gruodį įsiplieskė nuožmi kova dėl to, kas perims jo pareigas.

Pasak Meksikos teisėsaugos, Teksaso pasienio mieste Larede gimęs E.Valdezas, laisvai kalbantis ispanų ir anglų kalbomis, yra atsakingas už pastaraisiais mėnesiais įvykdytus dešimtis nužudymų centrinėje Meksikoje ir Ramiojo vandenyno pakrantės kurorte Akapulke. Daugelio nužudytųjų lavonai buvo sudarkyti, jiems nukapotos galvos, o kai kurie rasti pakabinti ant tiltų.

Svarbi pergalė

Narkobaronas buvo suimtas viename name netoli Meksikos sostinės nepaleidus nė vieno šūvio. Tai pirma tokia baigtis po virtinės nesėkmių. Gruodį per policijos operaciją buvo nukautas A.Belntranas Leyva, o šią vasarą per panašią operaciją žuvo artimas J.Guzmano bendras Ignacio Coronelas.

Meksikos pareigūnai džiaugiasi viena stambiausių pergalių per ketverius metus, kai vyksta vyriausybės karas prieš narkotikų kartelius.

„Šiuo areštu užverčiame svarbų puslapį prekybos narkotikais istorijoje“, – sakė Facundo Rosas, antras pagal rangą Meksikos policijos pareigūnas.

Uždainuos kaip kanarėlė?

Ekspertai irgi pripažįsta arešto svarbą.

„Tai labai gerai naujiena Calderonui (Meksikos prezidentui – red. past.). Tai yra triguba pergalė – Arturo, Coronelas ir Barbė, – sakė JAV Viljamo ir Merės koledžo ekspertas George‘as W.Graysonas. – Jeigu federalai sugebės atsigabenti jį į JAV, jis gali uždainuoti kaip kanarėlė. Juk jis tiek daug žino apie Meksikos kartelių tinklą.“

JAV strateginių studijų centro „Stratfor“ ekspertas Fredas Burtonas mano, kad E.Valdezas gali sutikti kalbėti mainais į švelnesnę bausmę.

„Jis yra verslininkas, ir daugeliu atžvilgiu puikus verslininkas. Jis gali bandyti susitarti“, – teigė ekspertas.

Beltranų Leyvų gauja kaltinama neteisėtu ginklų ir šaudmenų pirkimu Jungtinėse Valstijose ir prekyba narkotikais, tarp jų kokainu, marihuana, heroinu bei metamfetaminu. E.Valdezui 1998 m. iškelti kaltinimai Teksase, 2002 m. – Luizianoje, o šiemet – Džordžijos valstijoje.

JAV teismo dokumentuose užfiksuoti liudininkų pasakojimai, kaip iš Laredo į Atlantą sunkvežimiais buvo gabenamos tonos kokaino, o vėliau sunkvežimiai buvo prikemšami grynaisiais pinigais ir siunčiami atgal.

Meksika svarstyti ekstradicijos klausimo kol kas neskuba.

Išdavė priešininkai?

E.Valdezas iš pradžių priklausė Sinaloa karteliui, kuris veikė išvien su Beltrano Leyvos karteliu. 2008 m. jie skilo. Tai buvo vienas iš daugelio konfliktų, pakursčiusių Meksikos narkotikų prekeivių karus.

E.Valdezas turėjo labai daug priešų, todėl apžvalgininkai įtaria, kad kai kurie jų galėjo pradėti teisėsaugai jį sučiupti. Neatmetama ir versija, kad teisėsaugos ir priešininkų įspeistas į kampą jis pats nusprendė pasiduoti.

Neatsitiktinis išpuolis

Antradienį, kitą dieną po E.Valdezo arešto, Kankune nežinomi nusikaltėliai į barą įmetė butelius su degiuoju skysčiu. Kilo gaisras, žuvo aštuoni žmonės – šešios moterys ir du vyrai.

Teisėsaugos pareigūnai nemano, kad tai buvo atsitiktinis išpuolis. E.Valdezo šalininkai šitaip galėjo atkeršyti už jo areštą.

Karibų jūros pakrantėje Pietų Meksikoje esantis Kankunas yra labai populiarus tarp amerikiečių turistų.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių