Maskvos meras J.Lužkovas atvėrė žmonai kelią į verslo olimpą (papildyta)

Niekam nėra paslaptis, kad gyvenimą Rusijoje diktuoja oligarchai, bet ne tik vyrai. Įtakingiausia moteris šioje šalyje yra Maskvos mero žmona Jelena Baturina, skelbia žurnalas „Finans“.

Krizė nė motais

„Dabar sunku įsivaizduoti, kad kas nors galėtų išklibinti J.Baturinos pozicijas“, - įsitikinę „Finans“ analitikai. Per pastaruosius metus turtingiausia rusė tik sustiprino savo pozicijas.

Maskvos mero žmona turi 14 mlrd. rublių (1,2 mlrd. litų) vertės energetikos milžino „Gazprom“ akcijų. Jos 58 hektarų žemės sklypas Maskvos pietvakariuose nepaisant krizės buvo parduotas už labai gerą kainą. Pirkėjas, bendrovė „Kuznetsky Most Development“, už hektarą sutiko mokėti 220 mln. rublių (18,7 mln. litų). Finansų rinkos dalyviai šią bendrovę sieja su „Maskvos banku“, kurį kontroliuoja sostinės valdžia.

J.Baturina buvo vienintelė Rusijos moteris žurnalo „Forbes“ milijardierių sąraše. Jo sudarytojų skaičiavimais, kažkuriuo metu jos turtas siekė daugiau kaip 4 mlrd. dolerių. Tiesa, dėl krizės verslininkės turtas gerokai sumažėjo, todėl į naujausią sąrašą ji nepateko.

Tačiau krizė nepakirto J.Baturinos verslo imperijos. Jos valdoma investicijų ir statybos bendrovė „Inteko“ jau padengė beveik visas skolas. „Gazprom“ akcijos ir už parduotą sklypą gauti pinigai tikrai neleis jai bankrutuoti.

Nuo dubenėlių iki statybų

„Intek“ verslo imperija prasidėjo nuo prekybos plastmasės gaminiais, pradedant dubenėliais ir baigiant vienkartiniais indais. 1986 m. Valstybinį vadybos institutą baigusi J.Baturina iš pradžių dirbo mokslinį darbą, o į verslą perėjo praėjusio dešimtmečio pradžioje. 1991 m. ji ištekėjo už 31-iais metais vyresnio Jurijaus Lužkovo, kuris tuo metu jau dirbo Maskvos savivaldybėje. Apžvalgininkai teigia, kad šie du jos biografijos faktai yra stipriai susiję.

Dar vienas keistas sutapimas, kad tais pačiais metais „Sostinės taupomasis bankas“ suteikė J.Baturinai stambią paskolą kooperatyvo steigimui ir gavo teisę aptarnauti didžiąją dalį Maskvos biudžeto.

Kooperatyvo vadovė iš pradžių ketino kurti programinę įrangą, bet šis verslas nepasisekė. Tuomet ji perėjo prie plastmasės gaminių ir pradėjo klestėti.

Šiandien „Inteko“ kontroliuoja penktadalį Maskvos statybų rinkos, stato objektus kituose Rusijos regionuose, o taip pat Europos miestuose.

Šešėlinis sutuoktinių verslas

Pasak kritikų, J.Baturinos verslas suklestėjo vyro dėka. Aleksandras Lebedevas ir kiti stambūs Rusijos verslininkai kaltino pirmąją Maskvos porą nešvariais sandoriais. Bendrovė „Inteko“ esą gaudavo pelningus Maskvos savivaldybės užsakymus būtent dėl J.Baturinos ir J.Lužkovo santuokinių ryšių.

Rusijos verslininkas Šalva Čigirinskis praėjusių metų vasarą Londono teismui pareiškė, kad J.Baturina nuo 1999 m. buvo jo partnerė ir padėjo jam vystyti projektus Maskvoje. Pasak verslininko, jis finansavo projektus, mero žmona šalino visas biurokratines kliūtis.

J.Baturinos verslo tamsiąją pusę knygoje „Lužkovas. Išdavos“ atskleidė politikas Borisas Nemcovas. Opozicinio judėjimo „Solidarumas“ lyderis savo kūrinyje papasakojo apie korupciją Rusijos sostinėje ir dėl to apkaltino asmeniškai merą bei jo žmoną.

J.Lužkovas ir J.Baturina padavė B.Nemcovą į teismą, kaltindami jį šmeižtu ir reikalaudami apginti jų verslo reputaciją.

Pats knygos apie 17 metų trunkantį J.Lužkovo valdymą Maskvoje autorius teigia, kad džiaugiasi šiuo teismo ieškiniu, nes tikisi pateikti leidinyje išdėstytus argumentus tiesiai teismui.

„Aš visuomet buvau lyderė“

J.Baturina atkakliai neigia jai metamus kaltinimus ir tvirtina, kad verslo aukštybes pasiekė savo jėgomis.

„Paslaptis slypi genuose. Žmogus arba yra lyderis iš prigimties, arba ne. Aš visuomet buvau lyderė“, - viename iš nedaugelio interviu žiniasklaidai sakė J.Baturina.

Tarptautinę moterų dieną, kovo 8-ąją, ji atšventė 47-ąjį gimtadienį. Kaip ir kasmet, pirmoji Maskvos pora tą dieną išvažiavo atostogų. Tradiciškai J.Baturina ir J.Lužkovas gimtadienį bei pavasario pradžią švenčia slidinėdami Europos kalnų kurortuose.

Įtakingiausių Rusijos moterų sąrašas

Palyginti su pernykščiu, šių metų žurnalo „Finans“ sudarytas įtakingiausių Rusijos moterų sąrašas atsinaujino trečdaliu. Jame dominuoja generalinės direktorės, kompanijų prezidentės ir direktorių tarybų narės. Tačiau vos 10 proc. tokių aukštų pareigų Rusijoje užima moterys, rodo statistika.

Antrąją vietą po J.Baturinos užėmė Natalija Kasperskaja - Kasperskio laboratorijos direktorių tarybos pirmininkė ir "Infowatch" generalinė direktorė. Žurnalas „Finans“ sieja N.Kasperskajos sėkmę su jos buvusio vyro sukurtos antivirusinės sistemos populiarumu: kai jis sukūrė šį produktą, ji išplėtojo jo pardavimą. Verslininkės statusas netrukdo N.Kasperskajos asmeniniam gyvenimui. Ji turi keturis vaikus, jauniausiam jų kovo 5-ąją sukako metai.

Trečiojoje vietoje atsidūrė „Transaero“ generalinė direktorė Olga Plešakova. Šią pirmąją SSRS privačią oro bendrovę 1990 m. įsteigė jos vyras Aleksandras, jam priklauso ketvirtadalis akcijų paketo. Aviacinį išsilavinimą turinti O.Plešakova bendrovėje pakilo karjeros laiptais nuo paprastos ekspertės iki aukščiausio posto, kurį perėmė iš vyro jam pradėjus politinę veiklą.


Šiame straipsnyje: Jelena BaturinaLužkovas

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių