Lenkijoje tūkstančiai žmonių protestavo prieš teismų reformas

 • Teksto dydis:

Varšuvoje tūkstančiai žmonių sekmadienį skandavo šūkius už demokratiją ir protestavo prieš naujas teismų reformas, kurias laiko grėsme teismų nepriklausomybei.

Po pietų priešais parlamentą įvykusios demonstracijos dalyviai mojavo Europos Sąjungos ir Lenkijos vėliavomis, skandavo „Mes ginsime demokratiją“.

Parlamentas praėjusią savaitę priėmė prieštaringai vertinamą įstatymą, kuriuo, kritikų teigimu, valdančiajai partijai „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) suteikiama valdžia teismams.

Demonstrantai PiS lyderį Jaroslawą Kaczynskį (Jaroslavą Kačynskį) vadino „diktatoriumi“ ir laikė plakatus su tokiais užrašais kaip „Šalin diktatorių“.

Policijos duomenimis, dalyvavo 4,5 tūkst. žmonių, bet miesto valdžia nurodė, kad demonstrantų buvo daugiau kaip 10 tūkstančių. Demonstraciją organizavo Komitetas demokratijai ginti (KOD), kritiškai vertinantis valdančiųjų konservatorių teisėtvarkos politiką ir sprendimus kitose srityse, tokiose kaip žiniasklaida ir švietimas.

Vėliau sekmadienį Lenkijos teisėjų asociacija „Iustitia“ surengė savo protestą priešais Aukščiausiąjį Teismą, kur, miesto valdžios duomenimis, 17 tūkst. žmonių laikė žvakes ir ragino užtikrinti „laisvus teismus“.

„Visi šie įstatymai (dėl teismų) yra skandalas“, – sakė 39 metų teisininkė Agnieszka Janczarska (Agnieška Jančarska), dalyvavusi abiejose demonstracijose.

„Tai pamatinių demokratinės valstybės principų griovimas, konkrečiai – valdžios atskyrimo“, – naujienų agentūrai AFP sakė ji.

„Perversmas“

Du pagrindiniai opozicijos lyderiai, Grzegorzas Schetyna (Gžegožas Schetyna) iš Pilietinės platformos (PO) ir Ryszardas Petru (Ryšardas Petru) iš centristų Šiuolaikinės partijos („Nowoczesna“), per popietės mitingą sakė, kad suvienys jėgas kovai su minimomis reformomis.

Lenkai protestavo ir kituose šalies miestuose, tarp jų – Krokuvoje, Ščecine ir Vroclave.

Praėjusią savaitę parlamentas priėmė įstatymo projektą, kuriuo teisingumo ministrui suteikiami įgaliojimai skirti paprastų teismų pirmininkus.

Deputatai priėmė ir antrą įstatymo projektą, kuriuo deklaruojama, kad nuo šiol PiS kontroliuojamas parlamentas rinks Nacionalinės teismų tarybos (KRS), kurios vaidmuo yra ginti teismų nepriklausomybę, narius.

„Mes įgyvendiname geras permainas lenkams – tiems, kas laukia gerai funkcionuojančios teisingumo sistemos“, – žurnalistams sakė Senato pirmininkas, PiS narys Stanislawas Karczewskis (Stanislavas Karčevskis).

Ketvirtadienį PiS parlamentui pateikė ir atskirą įstatymo projektą, pagal kurį Aukščiausiasis Teismas, prižiūrintis žemesnės instancijos teismus, būtų pavaldus vykdomajai valdžiai. Opozicija tai pavadino „perversmo paskelbimu“.

Pagal siūlomą įstatymo projektą dabartiniai Aukščiausiojo Teismo teisėjai turės pasitraukti, išskyrus tuos, kuriuos nurodys teisingumo ministras. Ministras taip pat bus atsakingas už kandidatų į pasitraukusių teisėjų vietas parinkimą.

PiS vadovaujama vyriausybė jau konfliktuoja su Europos Komisija ir kritikais pačioje Lenkijoje dėl Konstitucinio Tribunolo reformų įgyvendinimo. Pagrindinis Konstitucinio Tribunolo vaidmuo – tikrinti, kad įstatymai atitiktų konstituciją.


Šiame straipsnyje: Lenkijaprotestaiteismai

NAUJAUSI KOMENTARAI

...

... portretas
Teismų sistemą PRIVALU pertvarkyt, bet: "Pagal siūlomą įstatymo projektą dabartiniai Aukščiausiojo Teismo teisėjai turės pasitraukti, išskyrus tuos, kuriuos nurodys teisingumo ministras" - viskas būtų gerai JEI tik tie 'ministrai' nebūtų 'partijų' (gaujų) statytiniai.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių