Lenkijoje kyla įtampa dėl L.Kaczynskio laidojimo Vavelyje

Lenkijoje vis smarkiau rusena ginčas, kurį pakurstė sprendimas palaidoti tragiškai žuvusį šalies prezidentą Lechą Kaczynskį (Lechą Kačynskį) Vavelio katedroje šalia buvusių Lenkijos valdovų.

Šis sprendimas, priimtas atsižvelgus į prezidento artimųjų prašymą, Lenkijoje išprovokavo virtinę protestų ir suskaldė gedinčios lenkų tautos vienybę.

Šimtai pasipiktinusių žmonių trečiadienį antrą vakarą iš eilės piketavo prieš šį sprendimą įvairiuose miestuose, tarp jų Varšuvoje ir Krokuvoje, kur sekmadienį istorinėje Vavelio katedroje amžinojo poilsio atguls prieštaringai vertintas konservatorių lyderis ir jo žmona Maria (Marija).

Daugiau nei 40 tūkst. žmonių prisijungė prie protesto kampanijos socialiniame tinkle "Facebook", o tūkstančiai pasirašė peticiją, raginančią nelaidoti Vavelyje Kaczynskių, kurie su dar 94 žmonėmis žuvo šeštadienį prezidento lėktuvui sudužus Vakarų Rusijoje.

Vis labiau prieštaringai vertinamose laidotuvėse ketina dalyvauti daug valstybių ir vyriausybių vadovų, tarp jų JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama), Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas, Vokietijos kanclerė Angela Merkel ir Didžiosios Britanijos princas Charlesas (Čarlzas).

Šis ginčas yra ryškus kontrastas oficialiam aštuonių dienų gedului dėl balandžio 10 dieną įvykusios katastrofos, kuri, be virtinės kitų garsių politikos ir visuomenės veikėjų, taip pat nusinešė šalies kariuomenės vadų, centrinio banko vadovo bei garsios demokratinio judėjimo "Solidarumas" veikėjos gyvybes.

Maždaug 200 žmonių trečiadienį vėlai vakare dalyvavo demonstracijoje Varšuvoje. Piketai taip pat vyko Gdansko uostamiestyje, Poznanėje, Vroclave, Lodzėje, Katovicuose bei pačioje Krokuvoje.

"Protestuočiau nepriklausomai nuo to, ką jie ten mėgintų dabar palaidoti, nes tai yra šventa vieta lenkams", - sakė demonstracijoje Varšuvoje dalyvavusi Aleksandra Kozlowska (Aleksandra Kozlovska).

Nacionalistas ir uolus katalikas L.Kaczynskis, valstybės vadovu tapęs 2005 metais, Lenkijoje bei kitur Europoje prieštaringai vertinama politinė figūra. Jo brolis dvynys Jaroslawas (Jaroslavas), kuris vienu metu buvo šalies premjeras, šiuo metu vadovauja konservatyviai opozicijai.

Labai simbolišką prezidento ir jo žmonos laidojimo vietą parinko L.Kaczynskio šeima ir Bažnyčia, "valdžia šiuo klausimu nerodė jokios iniciatyvos ir neužėmė jokios pozicijos", trečiadienį sakė buvęs Seimo pirmininkas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis), kuris po nelaimės laikinai perėmė valstybės vadovo įgaliojimus.

Vavelio katedros kriptoje amžinojo poilsio atgulė ne vienas šalies monarchas, taip pat vienas garsiausių ir labiausiai lenkų gerbiamų šventųjų - šv. Stanislovas. Čia taip pat ilsisi Jozefo Pilsudskio (Juzefo Pilsudskio), kuris laikomas Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo 1918 metais architektu, palaikai.

Trečiadienį savo nepritarimą L.Kaczynskio laidojimui Vavelyje pareiškė ir įtakingas Lenkijos dienraštis "Gazeta Wyborcza"

"Sprendimas palaidoti (L.Kaczynskį) Vavelyje, kad ir kaip sunku tai pripažinti, yra skubotas ir emocingas. Tinkamesnė vieta nei Vavelis būtų Šv. Jono Krikštytojo katedra Varšuvoje, šalia prezidento Gabrieliaus Narutowicziaus (Gabrieliaus Narutovičiaus), kuris taip pat tragiškai žuvo, arba Povonzkų nekropolis - tarp Varšuvos sukilėlių, kurie buvo tokie brangūs L.Kaczynskiui ir kurių atminimui jis taip daug padarė", - sakoma laikraščio redakcijos straipsnyje.

"Ar bus Lechas Kaczynskis pirmasis Lenkijos prezidentas, palaidotas Vavelyje?", - retoriškai klausia laikraštis.

"Čia (Vavelyje) ilsisi ramybėje Lenkijos šventieji, karaliai, didvyriai ir poetai, tokie kaip šv. Stanislovas ir šv.Jadvyga, Vladislovas Jogaila, Kazimieras Didysis, Steponas Batoras ir Tadeuszas Kosciuszka (Tadeušas Kosciuška), Adomas Mickevičius ir Jozefas Pilsudskis (Juzefas Pilsudskis), Juliuszas Slowackis (Juliušas Slovackis), Wladislawas Sikorskis (Vladislavas Sikorskis) ir daugelis kitų. Jų reikšmę mūsų istorijai ir kultūrai patvirtino daugelis lenkų kartų. Nedera reikalauti, kad Lechas Kaczynskis po mirties būtų palaidotas šalia Jozefo Pilsudskio, Lenkijos nepriklausomybės kūrėjo", - pažymi "Gazeta Wyborcza".

"Tragiška prezidento mirtis pakeliui į Katynę yra šiurpus simbolis, bet ne tik simboliai turi būti pagrindas tokiems sprendimams, kurie turi vienyti, o ne skaldyti tautą. Toks sprendimas gali suskaldyti lenkus. Vavelis didžiausia lenkų šventovė, o ne paprastos kapinės, kur laidojimas priklauso tik nuo šeimos sprendimo. Laidojimas Vavelyje turi būti nacionalinės diskusijos ir kuo plačiausio visuomenės sutikimo išdava. Taip būtų prideramiau ir demokratiškiau", - teigia Lenkijos leidinio redakcija.

"Gazeta Wyborcza" rašo, kad "sprendimas dėl L.Kaczynskio palaidojimo buvo priimtas iš patriotinio polėkio, tragedijos ir užuojautos šeimai poveikyje".

"Mes giliai išgyvename neįsivaizduojamą prezidento ir jo žmonos šeimos dramą. Pagarba šiam sielvartui reikalauja pripažinti, kad nacionalinis gedulas - nėra geriausias laikas priimti tokius sprendimus", - pažymima straipsnyje.

Žinomas lenkų režisierius Andrzejus Waida (Andžejus Waida) irgi mano, kad sprendimas palaidoti žuvusį prezidentą Krokuvos Vavelyje, šalia Lenkijos karalių, gali suskaldyti Lenkijos visuomenę.

"Sprendimui (palaidoti Vavelyje) rimtai prieštaraujama, ir jis gali sukelti didžiausią skilimą Lenkijos visuomenėje nuo 1989 metų Nepriklausomybės paskelbimo laikų", - pareiškė A.Waida laiške Lenkijos leidiniui "Gazeta Wyborcza" ir Varšuvos televizijos kanalui TVN.

"Prezidentas Kaczynskis buvo geras ir kuklus žmogus, nėra jokių priežasčių jį laidoti Vavelyje, tarp Lenkijos karalių, šalia maršalo Jozefo Pilsudskio", - pažymėjo lenkų režisierius.

"Mes kreipiamės į bažnytinę valdžią, prašydami surasti būdą atsitraukti nuo šio labai nesėkmingo sprendimo, skubotai priimto gedulo ir sielvarto minutėmis", - pabrėžė A.Waida.


Šiame straipsnyje: Lenkijos prezidento žūtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių