Lenkija atsisveikino su pirmąja pora

Ilga ir sielvarto kupina paskutinė Lenkijos pirmos poros kelionė vakar baigėsi Krokuvos Vavelio pilies katedroje, kur jie atgulė amžinojo poilsio.

Žmonių jūra

Krokuvoje 14 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku gaudė sirenos ir skambėjo bažnyčių varpai, kai Dievo Motinos bazilikoje prasidėjo gedulingos mišios, skirtos žuvusio šalies prezidento Lecho Kaczynskio ir jo žmonos Marios atminimui.

Pamaldose, vykusiose XIII amžiuje iš raudonų plytų pastatytoje gotikinėje Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo šventovėje, dalyvavo tik prezidento šeimos nariai, draugai, taip pat Lenkijos ir užsienio šalių lyderiai.

Eiliniai gyventojai apeigas stebėjo dideliuose ekranuose, kai kas klausėsi radijo transliacijos per ausines. Aplinkinių namų gyventojai stebėjo įvykius iškišę galvas pro langus.

Į Krokuvos Turgaus aikštę, kurioje yra Dievo Motinos bazilika, iš daugybės aplinkinių gatvelių plūdo tūkstančiai žmonių. Kai kurie lakstė pirmyn ir atgal, bandydami prasiskverbti kuo arčiau.

Vienoje iš gatvelių kažkas apalpo, pro minią lėtai pradėjo brautis greitosios pagalbos automobilis. „Puiki mintis, eime paskui greitąją“, - minioje pasigirdo merginos balsas.
Mišių pabaigoje milžiniška minia Turgaus aikštėje ir į ją vedančiose gatvėse atsiklaupė.

Netrukus pirmosios poros palaikai buvo užkelti ant patrankų lafetų ir vežami laidotuvių procesijoje per vaizdingą renesanso laikų senamiestį į karališkosios Vavelio pilies kompleksą ir jame esančią prieš tūkstantmetį pastatytą katedrą. Lechas ir Maria Kaczynskiai bus palaidoti šios katedros kriptoje įrengtame sarkofage.

Nuotaikos šviesesnės

Daugiatūkstantinėje žmonių minioje buvo įvairių nuotaikų. Ilgą kelią iki Krokuvos įveikusi 60-metė Helena piktinosi, kad negalėjo prieiti arčiau. Moteris labai apgailestavo, kad Varšuvoje nespėjo atsisveikinti su pirmąja pora, o Krokuvoje tą padaryti trukdė didžiulė grūstis.

Kiek vyresnė Hanna, gyvenanti Krokuvoje ir išėjusi pažiūrėti į laidotuvių ceremoniją, pernelyg nesisielojo: „Kaip priklauso mums, lenkams, pagarba atidavėme. Bet nėra dėl ko labai liūdėti, gi visi kada nors mirsime. Jie dabar geresnėje vietoje.“

Varšuvoje šeštadienį tvyrojo prislėgta atmosfera, daugelis žmonių vaikščiojo nuleidę galvas. Krokuvoje laidotuvių dieną nuotaikos buvo kiek šviesesnės, dažno žmogaus veide galima buvo pamatyti šypsena. Pasak apžvalgininkų, varšuviečiai labiau mylėjo L.Kaczynskį, nes jis gyveno sostinėje ir ėjo miesto prezidento pareigas.

Žmonių antplūdis nedžiugino

Milžiniškas žmonių antplūdis vietos gyventojų nedžiugino.

„Sunku, kai tiek daug žmonių, - atsiduso krokuvietė Helena, išėjusi pasivaikščioti su vyru ir vaiku. - Prie pat mūsų namo durų žmonės sėdi, rūko, neįmanoma praeiti.“

Kavinės Krokuvos senamiestyje buvo perpildytos, taip pat ir šiukšliadėžės. Ant žemės mėtėsi daug popierių ir kitokių šiukšlių.

Nors savaitgalį galiojo draudimas prekiauti alkoholiniais gėrimais, kai kam prezidento laidotuvės nesukliudė apsisvaiginti. Asocialios išvaizdos vyriškis „su kvapeliu“ Turgaus aikštėje pradėjo šūkauti, kad L.Kaczynskis nenusipelnė būti palaidotas Vavelyje.

„Jis ką, jums Dievas, karalius? Jis nevertas!“ - šaukė jis, nevengdamas keiksmažodžių.

Padėtis palyginti rami

Prezidento laidotuvių dieną Krokuvoje buvo sustiprintas saugumas. Kas keliasdešimt metrų galima buvo sutikti uniformuotą asmenį. Nemažai teisėsaugos pareigūnų vilkėjo civilius drabužius, bet juos išduodavo specialios ausinės.

Nepaisant kelių smulkių incidentų, padėtis Krokuvoje vakar buvo palyginti rami, sakė policijos pareigūnas Witoldas Lipickis. Keli žmonės minioje apalpo, gauti keli pranešimai apie vagystes, bet milžiniškoje minioje to neįmanoma išvengti, pridūrė jis.


Šiame straipsnyje: Lenkijos prezidento žūtis

NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių