Leidęs sušaudyti kalinį JAV teismas pašiurpino visuomenę

25 metus mirtininkų kameroje išbuvęs amerikietis skaičiuoja valandas iki atpildo akimirkos. Penktadienį jis turi būti sušaudytas Jutos kalėjime.

Paskutinė vakarienė

49 metų Ronnie Lee Gardneris antradienį 18.30 val. suvalgė savo paskutinę vakarienę: kepsnį, omarą ir vanilinių ledų. Likusias dienas jis nusprendė papasninkauti.

Penktadienį 2 val. po vidurnakčio vietos (11 val. Lietuvos) laiku vyras bus diržais prikaustytas prie kėdės, jam bus užrištos akys, o ant krūtinės pakabintas taikinys. Penki pareigūnai, kurių tapatybės slepiamos, 30 kalibro šautuvais nusitaikys į jį iš 7,6 m atstumo. Vienas šautuvas bus užtaisytas tuščiais šoviniais, kad niekas nežinotų, kieno kulka buvo lemtinga. Mirtininkas greičiausiai net neišgirs šūvių, nes kulkos skrieja greičiau už garsą.

Mirties bausme nuteistas R.L.Gardneris pats pasirinko šį egzekucijos būdą, niekam nepaaiškinęs savo motyvų. Dauguma jo likimo draugų paprastai pasirenka mirtiną injekciją, nes ji nėra skausminga: nuteistasis tiesiog užmiega ir nepabunda.

R.L.Gardneris bus trečias sušaudytas asmuo Jungtinių Valstijų kalėjimuose nuo 1976 m., kai šioje šalyje vėl įsigaliojo mirties bausmė.

Šaudynės teismo salėje

R.L.Gardneris buvo nuteistas už dviejų žmonių žmogžudystę. 1984 m. jis nužudė Solt Leik Sičio baro darbuotoją Melvyną Otterstromą. Metais vėliau vyras nušovė advokatą Michaelą Burdellą, kai bandė pabėgti tiesiai iš teismo salės. Prieš tai jis jau ne kartą buvo bandęs pasprukti nuo teisėsaugos.

Advokatai tuomet bandė sušvelninti bausmę R.L.Gardneriui, įtikinėdami teismą, kad jis išgyveno sunkią vaikystę, patyrė skurdą, smurtą ir tėvų abejingumą. Tačiau prisiekusieji pabijojo, kad nuteistas kalėti iki gyvos galvos jis kada nors dar gali grįžti į laisvę, ir skyrė kaltinamajam mirties bausmę.

Advokatai griebiasi šiaudo

Trečiadienį nuteistojo advokatai paskutinį kartą pabandė sustabdyti nuosprendžio vykdymą ir pateikė apeliaciją Aukščiausiajam Teismui.

„Jo egzekucija, kuri bus įvykdyta po 25 metų mirties bausmės laukimo, neturės atpildo ir atgrasymo prasmės, o tai prieštarauja Aštuntajai pataisai“, – apeliaciniame skunde rašė nuteistojo advokatas Andrew Parnesas, prašydamas bent atidėti egzekuciją.

Dar XVIII a. pabaigoje priimta Aštuntoji JAV konstitucijos pataisa draudžia perdėtai griežtas ir žiaurias bausmes.

Visuomenė piktinasi

Teismo leidimas sušaudyti R.L.Gardnerį sukėlė audringą reakciją JAV visuomenėje. Dauguma amerikiečių šį egzekucijos būdą laiko archajišku ir brutaliu, o dalis išvis nepritaria mirties bausmei.

„Tai yra aiškus žingsnis atgal, ir žmonės stebisi: kaip mes galime tai daryti?, – sakė Vašingtone įsikūrusio Mirties bausmės informacijos centro direktorius Richardas Dieteris. – Mes turime kalbėti apie tai. Ketiname kažką nužudyti. Ir darome tai pakankamai reguliariai. Kiekvieną savaitę Jungtinėse Valstijose kam nors įvykdoma egzekucija.“

Mirties bausmė JAV

Mirties bausmė galioja 35-iose iš 50-ies JAV valstijų. Daugumoje jų mirtina injekcija yra pagrindinis arba vienintelis egzekucijos būdas. Devyniose valstijose vis dar gali būti naudojama elektros kėdė, penkiose – dujų kameros, o Vašingtone ir Naujajame Hampšyre įstatymai leidžia karti mirtininkus.

Juta yra vienintelė JAV valstija, kurioje mirties bausme nuteisti asmenys gali būti sušaudyti. Per pastaruosius 160 metų 40 iš 49 mirtininkų šioje valstijoje buvo nužudyti būtent šitaip. 2004 m. Jutos įstatymai buvo pakeisti, ir mirtina injekcija buvo įteisinta kaip pagrindinė egzekucijos forma. Tačiau iki 2004 m. nuteisti asmenys turi teisę reikalauti kitokios.


Šiame straipsnyje: Mirties bausmė JAV

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių