Latvių SS legiono veteranų eitynės Rygoje baigėsi taikiai

Latvijos veteranai, kurie kovėsi su Sovietų Sąjungos armija nacistinės Vokietijos pusėje per Antrąjį pasaulinį karą, penktadienį dalyvavo legionierių atminimo eitynėse Rygoje, kurias prižiūrėjo stiprios policijos pajėgos, o šio minėjimo priešininkai surengė nedideles protesto demonstracijas.

Kaip pranešė policija, prieštaringai vertinamose eitynėse per Rygos senamiestį dalyvavo apie 1 500 žmonių.

Kai kurie eitynių dalyviai laikė plakatus su užrašais latvių ir anglų kalbomis „Okupacinei valdžiai - ne! Laisvai Latvijai - taip!“, taip pat su užbrauktais kūju ir pjautuvu bei nacistinės Vokietijos simboliais.

Pareigūnai sulaikė tik tris asmenis: vieną dėl agresyvaus elgesio, o kitus du - už uždraustų simbolių, nacių svastikos ir sovietų pjautuvo bei kūjo, demonstravimą viešoje vietoje.

Latvijos vėliavas nešantys veteranai ir jų šalininkai po pamaldų Rygos katedroje nužygiavo padėti gėlių prie Laisvės paminklo.

Eiseną pasitiko kelios dešimtys protestuotojų. Kai kurie iš jų laikė plakatus, vaizduojančius nacių žiaurumus, tačiau kitaip nei ankstesniais metais, protesto šūkių buvo skanduojama mažai.

Kaip anksčiau buvo pranešta, Latvijoje veikiančio Susivienijimo prieš nacizmą atstovai kartu su savo lyderiu Janiu Kuzinu penktadienį, šalyje minint latvių SS legionierių atminimo dieną, padėjo vainiką su užrašu „Nacizmo aukų atminimui“ prie Laisvės paminklo Rygoje.

Vienas naujienų agentūros BNS korespondentas sakė, kad šioje penktadienio rytą vykusioje ceremonijoje dalyvavo 15 žmonių, tarp jų Europos Parlamento narė Tatjana Ždanok ir nacių karo nusikaltėlius persekiojančio Simono Wiesenthalio centro direktorius Efraimas Zuroffas.

Prieš prasidedant antifašistų renginiui prie Laisvės paminklo buvo sutelktos stiprios policijos pajėgos. BNS korespondentas nurodė, kad aikštėje budėjo apie 400 pareigūnų, o aplink paminklą buvo pastatytos užtvaros, prie kurių išsirikiavo tvarkos sergėtojai.

J.Kuzinas sakė žurnalistams, kad vainikas prie Laisvės paminklo buvo padėtas pagerbiant nacizmo ir žydų holokausto aukas. Jis teigė asmeniškai neprieštaraujantis, kad tą pačią dieną buvę Latvių legiono, priklausiusio Vokietijos „Waffen SS“ struktūrai, nariai pagerbtų savo ginklo draugus, tačiau nurodė, kad tokius renginius derėtų rengti Broliškose kapinėse ir legionierių kapinėse Lestenėje.

Pasak J.Kuzino, Latvių legionierių atminimo diena „gadina Latvijos įvaizdį pasaulyje“.

Tuo tarpu E.Zuroffas pareiškė, kad latvių legionieriai „nėra jokie didvyriai, kad būtų viešai šlovinami“.

„Nors Latvių legionas nedalyvavo holokausto nusikaltimuose, tarp legionierių buvo žmonių, kurie prieš į jį įstodami dalyvavo žydų žudynėse. Todėl neleistina, kad legionieriai būtų pagerbiami per viešus renginius“, - sakė jis.

Penktadienio rytą Rygos katedroje vykusiose pamaldose už latvių legionierius dalyvavo apie 300 žmonių.

Kaip praneša BNS korespondentas, mišiose, kurias aukojo Latvijos liuteronų evangelikų arkivyskupas Jаnis Vanagas, dalyvavo Latvių legiono veteranai, taip pat Nacionaliniam   susivienijimui atstovaujantys įstatymų lridėjai Raivis Dzintaras, Janis Dombrava ir Inara Murniecė.

Daugelis pamaldų dalyvių segėjo Latvijos vėliavos spalvų juosteles, kurios buvo dalijamos Katedros aikštėje.

Penktadienį Rygoje beveik vienu metu vyko trijų tarpusavyje konfrontuojančių judėjimų aktyvistų renginiai, kai teismas atmetė sostinės savivaldybės sprendimą juos uždrausti.

Per Antrąjį pasaulinį karą maždaug 140 tūkstančių Latvijos piliečių buvo pašaukti tarnauti kariuomenėje nacių Vokietijos pusėje, specialiai suformuotame Latvijos SS legione. Iš jų maždaug 50 tūkstančių žuvo mūšiuose arba per sovietines represijas pokariu.

Latvių legionas buvo įsteigtas 1943 metų vasarį, o kovo 16-ąją Latvijos legionierių atminimo diena minima todėl, kad tą dieną 1944 metais Opočkos apylinkėse prie Velikajos upės 15-oji ir 16-oji latvių legiono divizijos įveikė sovietų armijos karius.

Iki 1998 metų kovo 16-oji Latvijoje buvo minima kaip Latvių legiono diena, bet įstatymu tokia diena nebuvo patvirtinta. Tai buvo padaryta 1998 metų vasarą. Tačiau po dvejų metų parlamentas pripažino padaręs klaidą, leidęs oficialiai minėti dieną, kai rusai patyrė skaudų pralaimėjimą, ir išbraukė legionierių atminimo dieną iš kalendoriaus.

Protestuodami prieš šiuos renginius, demonstracijas taip pat dažnai organizuoja Rusijos rusų ir žydų bendruomenių aktyvistai, tvirtinantys, kad Latvijos legionierių dienos minėjimas yra nacizmo garbinimas.

Rusijos URM 2004 metų vasarį pareiškė, jog pagal Niurnbergo proceso rezultatus, „Waffen SS“ latvių legiono veikla pripažinta nusikalstama.NAUJAUSI KOMENTARAI

a

a portretas
sadistai ir iskkrypeliai

Copy

Copy portretas
Rusija vistik labai humaniška šalis.Tokią rakštį,kaip Latvija,besielgiančią chamiškai a ir iššaukiančiai,šlovinančią nacizmą,turinčią tiesiog prastą skonį,turbūt galėtų ir pamokyti,išvis nebeduotidujų ar nutraukti naftos pardavimą,tegu pas nacistus prašo.

  portretas
Turiu klausima. Tas kuris padedavo fasistams nera fasistas?
VISI KOMENTARAI 27
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių