Latvijos premjeras vyriausybę formuos iš trijų dabartinės koalicijos partnerių

Latvijos ministras pirmininkas penktadienį pareiškė, kad po tris savaites trukusių derybų su partijomis jis nusprendė formuoti naują vyriausybę iš dabartinės valdančiosios koalicijos partnerių.

Premjero Valdžio Dombrovskio centro dešinės blokas "Vienybė" spalio 2 dieną užsitikrino 33 mandatus 100 vietų Seime.

V.Dombrovskis sakė, kad po rinkimų svarbiausias darbas buvo pertvarkyti dabartinę koaliciją, kuri turės vadovauti taupymo priemonių įgyvendinimui, tačiau reikėjo surengti derybas, kad šis žingsnis būtų patvirtintas.

Premjeras sakė žurnalistams, kad konservatyvus nacionalistų Nacionalinis susivienijimas "Viskas - Latvijai! - "Tėvynei ir Laisvei" ir Judėjimas už Latvijos nacionalinę nepriklausomybę", kuris prie naujosios vyriausybės formavimo prisidėjo paskutinis, visgi sutiko tapti koalicijos nariu.

"Taigi dabar ketiname žengti pirmyn ir tartis dėl galimų ministrų portfelių", - pridūrė premjeras.

Buvusi mažumos koalicija, kuriai taip pat priklausė Žaliųjų ir valstiečių sąjunga, naujajame parlamente turės įtikinamą daugumą - 63 vietas.

Kaip pranešama, "Vienybė" nori gauti naujoje vyriausybėje ministro pirmininko ir šešių ministrų postus, Žaliųjų ir valstiečių sąjungai pasiūlyti šeši ministrų portfeliai, o Nacionaliniam susivienijimui - vienas.

Dabar Latvijoje yra 14 ministerijų, bet priimtas sprendimas panaikinti Regionų plėtotės ir savivaldybių reikalų ministeriją ir prijungti jos funkcijas prie Aplinkosaugos ministerijos.
Naujoji vyriausybė formuojama be centro kairiosios pakraipos bloko "Santarvės centras", kurį remia daugiausia rusakalbiai šalies gyventojai ir kuris rinkimuose užėmė antrą vietą, iškovojęs 29 mandatus.

V.Dombrovskis vedė derybas su "Santarvės centru" dėl dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje, tačiau jas sustabdė, nes nepavyko susitarti tam tikrais opiais klausimais, susijusiais su Latvijos sovietine praeitimi, kuri vis dar kursto etninę įtampą tarp latvių ir rusakalbių gyventojų.

Kaip penktadienį sakė V.Dombrovskis, vienintelė kliūtis, trukdžiusi Nacionaliniam susivienijimui prisijungti prie valdančiosios koalicijos, pašalinta, nes jis sutiko nekelti repatriacijos ir nacionalinių mažumų švietimo politikos pakeitimo klausimų.

Taigi su Nacionaliniu susivienijimu bus vedamos derybos dėl galimo postų pasidalinimo būsimojoje vyriausybėje. Nors Nacionalinis susivienijimas teigia turinti kandidatų ir į teisingumo, ir į švietimo ministrų pareigas, premjeras skeptiškai vertina galimybes skirti šiam susivienijimui du ministrų postus.

"Tai mažai tikėtina", - sakė V.Dombrovskis.

Neoficialiomis žiniomis, Nacionaliniam susivienijimui pasiūlytas teisingumo ministro portfelis, į kurį pretenduoja anksčiau jau buvęs šiame poste Gaidis Bėrzinis, taip pat Dzintaras Rasnačas.

Diskusija dėl pareigybių pasidalinimo būsimoje vyriausybėje bus tęsiama pirmadienį valdančiosios koalicijos tarybos posėdyje.

V.Dombrovskis taip pat pabrėžė, jog būtų nepageidautina, kad vyriausybės nariai dalyvautų renginiuose, kurie gali sukelti daug atsiliepimų visuomenėje, taip pat tarptautiniu mastu. Turimi omenyje, pavyzdžiui, latvių legionierių atminimo dienos renginiai.

Savo ruožtu Nacionalinio susivienijimo atstovai į klausimą dėl jų dalyvavimo šiuose renginiuose atsakė, kad kiekvienas Latvijos pilietis turi teisę pareikšti savo nuomonę ir dalyvauti renginiuose.

Nacionalistinės partijos "Viskas - Latvijai!" lyderis Imantas Paradniekas sakė žurnalistams, kad Latvijoje niekas negali uždrausti "laisvai pareikšti savo nuomonę ir judėti". Tačiau jis taip ir neatsakė į klausimą, ar ši partija aktyviai dalyvaus kovo 16 dieną vyksiančiuose latvių legionierių atminimo renginiuose, remdamasis tuo, kad šio klausimo dabar nėra dienotvarkėje.

"Tarptautinės problemos gali būti sukeltos tik nepriimtinais veiksmais", - pažymėjo I.Paradniekas.

Pasak jo, su "Vienybe" pasiektas susitarimas, kad Nacionalinis susivienijimas nedarys specialaus pareiškimo, bet tai nedraudžia politikams pareikšti savo nuomonę.

"Nacionalinis susivienijimas, kaip susivienijimas, nedarys pareiškimų, bet tai netrukdo mums tvirtai laikytis programos sąlygų ir laisvai pareikšti savo nuomonę", - pabrėžė partijos "Viskas - Latvijai!" lyderis.


Šiame straipsnyje: Valdis DombrovskisLatvija

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių