Latvija patvirtino vėlesnį pensinį amžių nuo 65 metų

Latvijos parlamentas ketvirtadienį patvirtino planą, pagal kurį išėjimo į pensiją amžius 2014-2025 metais bus palaipsniui didinamas nuo 62 iki 65 metų, siekiant išsaugoti tvarią socialinio draudimo sistemą mažėjančioje ir senstančioje visuomenėje.

Šie teisės aktai buvo priimti 49 balsais prieš 39, niekam nesusilaikius. Tarp šių poįstatyminių aktų šalininkų buvo valdančiosios koalicijos deputatai ir grupė nepriklausomų parlamento narių, p dvi opozicijos frakcijos - Žaliųjų ir valstiečių sąjunga bei prorusiškas kairysis „Santarvės centras“ - balsavo prieš pensinio amžiaus kartelės kėlimą.

Šis kompromisinis sprendimas buvo pasiektas per debatus, nes Gerovės ministerija norėjo sparčiau didinti pensinį amžių, kad 65 metų ribą jis pasiektų jau 2020-aisiais.

Pensininkai sudaro apie ketvirtadalį iš 2 mln. Latvijos gyventojų, o demografijos specialistai perspėjo, kad mažas gimstamumas ir senstantis visuomenė yra tiksinti bomba valstybinei pensijų sistemai.

Gegužę paskelbti naujausi gyventojų surašymo duomenys rodo, kad 2000-2011 metais Latvijos gyventojų sumažėjo 13 proc., kai tūkstančiai žmonių pasinaudojo darbo mobilumo galimybėmis, atsivėrusiomis 2004 metais šaliai įstojus į Europos Sąjungą (ES). Šį rodiklį taip pat paveikė mažas gimstamumas.

2011 metais Latvijoje gyveno tik 2,06 mln. žmonių, o palyginus su padėtimi 2000 metais, gyventojų sumažėjo daugiau nei 300 tūkstančiais.

Nuo 2009 metų šalyje gyvena beveik 560 tūkst. pensininkų, o vidutinis pensijos dydis yra 245 eurai (846 litai), rodo ES statistika.

Latvijos socialinio draudimo sistema surenka mažiau lėšų negu paskirsto, mažėjant mokesčių mokėtojų ir didėjant pensininkų skaičiui. Šiuo metu šalyje vienam pensininkui tenka 1,3 dirbančiojo, nors 2000 metais šis rodiklis buvo 1,8.

Latvija nusprendė imtis pensinio amžiaus reformų anksčiau nei rekomendavo Pasaulio bankas, kuris savo ataskaitoje nurodė, jog tokią reformą būtų optimalu pradėti 2015 metais.

Pasaulio banko ataskaitoje taip pažymima, kad 70 proc. žmonių, kuriems 2012 ir 2013 metais sukaks 62-eji, tikriausiai gyvens iš senatvės pensijų ir neįgalumo pašalpų, o pensinio amžiaus didinimas anksčiau nei 2014 metais neduotų siekiamų rezultatų.

Be to, sprendimas pradėti kelti pensinio amžiaus kartelę nuo 2014 metų gali tik padidinti žmonių, pasirenkančių pirmalaikį išėjimą į pensiją, o tai gali tapti papildoma našta socialinio draudimo sistemai. Dėl to Pasaulio bankas rekomendavo pradėti šią reformą nuo 2015 metų sausio 1 dienos.

Pagal naujuosius teisės aktus, žmonėms, kurie nori išeiti į pensiją anksčiau ir yra užauginę penkis arba daugiau vaikų, reikalaujamas darbo stažas sutrumpintas nuo 30 iki 25 metų.


Šiame straipsnyje: pensijapensinis amžius

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių