Kylama į kovą prieš nelegalius ES darbdavius

Anksčiau ES klestėjusiems nelegaliems darbdaviams artinasi sunkios dienos. Europos Parlamento (EP) Piliečių laisvių komitetas antradienį patvirtino sankcijas neteisėtai ES gyvenančių imigrantų darbdaviams, o visas EP dėl šios direktyvos balsuos gruodžio mėnesį.

"Braškių ir statybų vergai"

Kaip rašoma Europos Parlamento svetainėje, Europa traukia geresnio gyvenimo bet kokia kaina ieškančius imigrantus. Manoma, kad ES teritorijoje neteisėtai gyvena 4,5-8 mln. užsieniečių. Daliai jų pavyksta už nedidelį atlygį susirasti kvalifikacijos nereikalaujantį darbą pragariškomis sąlygomis. Briuselis, siekdamas numatyti visoje ES veiksiančias sankcijas nelegalių imigrantų darbdaviams, siekia į darbo rinką pritraukti daugiau leidimus dirbti ES turinčių darbuotojų.

Braškių, pomidorų ir statybų vergai – tokiais epitetais vadinami sukčiaujančių darbdavių įdarbinti neteisėtai ES šalyse gyvenantys užsieniečiai, paprastai įdarbinami žemės ūkio, valymo paslaugų, viešbučių ir viešojo maitinimo sferoje.

Manoma, kad į ES kasmet suguža po pusę milijono nelegalų. Įdarbinantieji neteisėtai ES gyvenančius žmones prisideda prie šiuolaikinės vergijos įtvirtinimo, iškreipia konkurenciją. Būtent dėl pastarosos aplinkybės dirbantys sąžiningai neretai priversti tenkintis mažesniu atlyginimu nei iš tikrųjų būtų verti.

Nedeklaruojamas darbas – tai teisių į sveikatos apsaugos ir pensijos atsisakymas. Be to, neteisėtai ES besidarbuojantys atvykėliai iš trečiųjų šalių rizikuoja bet kurią minutę būti išsiųsti į tėvynę: iš Prancūzijos pernai išsiųsti 25 tūkst. nelegalų.

Pasak EP Piliečių laisvių komiteto pranešėjo šiuo klausimu Claudio Favos (Socialistų frakcija, Italija), išnaudojami juodadarbiai, sutinkantys neteisėtai dirbti nekvalifikuotą ir prastai apmokamą darbą, pripildo skrupulų neturinčių darbdavių kišenes.

Daugės tikrinimų

Europos Komisijos 2007 m. gegužę pateiktame direktyvos projekte siūloma numatyti minimalias europines sankcijas nelegalius imigrantus įdarbinantiems darbdaviams ir reikalauti iš jų imtis prevencinių priemonių, leidžiančių išvengti nelegalų įdarbinimo – pavyzdžiui, atidžiau tikrinti samdomų asmenų leidimus gyventi šalyje.

Nors Europos Komisija siūlė numatyti, kad būtų tikrinama bent 10 proc. kiekvienos šalies teritorijoje įsisteigusių bendrovių įrašų apie darbuotojus (šiuo metu numatyta 2 proc. riba), komitetas, siekdamas išvengti per didelės inspekcijų naštos, siūlo rengti „pakankamai efektyvius patikrinimus“, skelbiama Europos Parlamento interneto svetainėje.

Šykštus mokės dukart

Naujų taisyklių pagrindas – šešėlinę ekonomiką skatinančio darbdavio, o ne beteisio ir išnaudojamo imigranto baudimas. Jomis siekiama sustabdyti nelegalų išnaudojimą bei sumažinti jų galimybes susirasti darbą.

Remiantis siūloma direktyva, pagauti nelegaliai trečiosios šalies piliečius įdarbinę darbdaviai privalės sumokėti ne tik baudas, bet ir bet kokį nelegalams priklausantį atlygį ir kitas išmokas. Nusižengusiems darbdaviams gali tekti padengti ir nelegalų išsiuntimo iš šalies išlaidas. Iš sukčiavusių įmonių būtų atimta teisė penkerius metus gauti viešąsias išmokas ar subsidijas, įskaitant ES finansavimą.

Viešumas ir baudžiamoji atsakomybė

Baudžiamąją atsakomybę siūloma numatyti darbdaviams, pakartotinai įdarbinantiems ar piktybiškai išnaudojantiems nelegalus, taip pat tiems darbdaviams, kurie žino, jog jų samdomas trečiosios šalies pilietis yra nepilnametis ar prekybos žmonėmis auka.
EP Piliečių laisvių komitetas taip pat patvirtino nuostatą, įpareigojančią paviešinti direktyvos nuostatas pažeidusius darbdavius.

Parlamentas nelegalus namų ūkiuose įdarbinantiems, tačiau jų neišnaudojantiems fiziniams asmenims siūlo numatyti šiek tiek švelnesnes sankcijas ir supaprastintus samdomų darbuotojų tikrinimo formalumus. Bet kuriuo atveju, ES šalių institucijos privalės suteikti darbdaviams aiškias gaires ir nuolat konsultuoti leidimų gyventi tikrinimo klausimais.

Daugiau teisių beteisiams juodadarbiams

Patvirtinus direktyvą, ES valstybės bus įpareigotos nustatyti tvarką, pagal kurią išnaudojami darbuotojai migrantai galės teikti skundus prieš savo darbdavius. Kaip ir prekybos žmonėmis aukų atveju, bendradarbiaujantiems su atitinkamomis institucijomis nelegaliems darbuotojams gali būti išduotas laikinas leidimas pasilikti šalyje, nurodo Europos Parlamento interneto svetainė.

Nelegaliam darbuotojui nesumokėtas atlyginimas, atlygis už viršvalandžius ir visos kitos išmokos turės būti pervedamos automatiškai, net ir nepateikus specialaus skundo – net ir tais atvejais, kuomet nelegaliai dirbęs imigrantas jau išsiųstas iš ES.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių