Kryžkelę priėjusioje Rusijoje į Kremlių grįžta prezidentas V.Putinas

Vladimiras Putinas pirmadienį pradės savo trečiąją kadenciją Rusijos prezidento poste - tuo metu, kai šalis yra priėjusi posūkio tašką šalies istorijoje po Sovietų Sąjungos žlugimo: šio lyderio šalininkai tikisi istorinių reformų, tačiau opozicija baiminasi stagnacijos.

V.Putinas bus prisaikdintas per iškilmingą ceremoniją Kremliuje ir grįš į postą, kuris jam priklausė 2000-2008 metais.

Tačiau jam teks vadovauti kitokiai Rusijai, sukrėstai masinių protestų prieš valdžią.

Kadenciją baigiantis prezidentas Dmitrijus Medvedevas, kuria, pasak pašaipių kritikų, pastaruosius ketverius metus tik šildė vietą Kremliuje V.Putinui, tikriausiai perims iš savo mentoriaus premjero postą pagal susitarimą dėl apsikeitimo pareigomis, supykdžiusią protestuotojus.

V.Putinas per savo pirmąsias dvi kadencijas vadovavo naujai Rusijos stabilumo erai, perėmęs šalies vairą per chaosą, kuris temdė jo nepastovaus būdo pirmtako Boriso Jelcino epochą.

Tačiau dabar Rusijos visuomenėje vyksta spartūs pokyčiai, nematyti nuo Sovietų Sąjungos griuvimo: kylanti vidurinė klasė vis labiau kritikuoja Kremlių, o internetas tampa nauju kanalu šiai kritikai, aplenkiant pompastišką valstybinę žiniasklaidą.

Protestai Maskvoje prieš V.Putino dominavimą politikoje ir klastojimų aptemdytus pernai gruodį vykusius parlamento rinkimus pritraukdavo daugiau nei 100 tūkst. žmonių ir tapo precedento neturinčiu iššūkiu valdžiai.

Oficialiosios parlamento opozicijos lyderiai pastaraisiais metais beveik nesivargindavo kritikuoti V.Putiną, tad šiuos protestus įkvėpė nauji, aktyviai internetu besinaudojantys veikėjai, tokie kaip kovotojas prieš korupciją Aleksejus Navalnas.

Balandį savo paskutiniame kreipimesi į parlamentą prieš paliekant premjero postą V.Putinas pripažino, kad rinkimų laikotarpis buvo „įtemptas“, tačiau pareiškė laukiantis visų politinių jėgų vienybės.

Tačiau po didžiausių demonstracijų opozicijos protestai išsikvėpė, o jos lyderiai stengiasi peržengti skirtumus itin margoje draugijoje, sudarytoje iš ultrakairiųjų, nacionalistų ir liberalų.

Nors V.Putinas kovo 4 dieną vykusius prezidento rinkimus laimėjo triuškinama 63,6 proc. balsų dauguma, opozicija tvirtina, kad jo populiarumas buvo padidintas nešvariais valdžios triukais, taip pat sako, jog nepasitenkinimas tebesiveržia.

„Netgi režimui ištikimi žmonės supranta, kad pagrindinės Rusijos problemos - gyventojų skaičiaus mažėjimas, korupcija, valstybės institucijų griovimas ir priklausomybė nuo naftos eksporto - nebus išspręstos po gegužės 7-osios“, - liberalių pažiūrų opozicijos lyderis Borisas Nemcovas rašė savo tinklaraštyje radijo Echo Moskvy" svetainėje.

Kritinis opozicijos išbandymas įvyks gegužės 6 dieną, kai jos lyderiai pažadėjo surengti „milijonų eitynes“. Šios demonstracijos parodys, ar opozicija tebėra pajėgi sutelkti didžiules protestuotojų minias, kokios išeidavo į gatves šių metų pradžioje.

Tačiau įsigaliojus konstitucijos pataisai, numatančiai, kad Rusijos prezidento kadencija truks šešerius, o ne ketverius metus, analitikai perspėjo, kad V.Putinas gali patirti rūpesčių, jeigu nesiims reikiamų veiksmų tuo metu, kai išties reikalingos permainos.

Maskvoje įsikūrusio Levados centro politinių studijų direktorius Borisas Dubinas sakė, kad žmonės kol kas pasiruošę susitaikyti su naująja vadovavimo šaliai sistema, tačiau pirmoji V.Putino mandato pusė bus lemiama.

„Jeigu per ateinančius trejus metus didžiosios problemos nebus sprendžiamos ir toliau smarkiai reikšis, kartu su naftos kaina, kuri nėra labai didelė - gali kilti rimtų problemų“, - jis sakė naujienų agentūrai AFP.

V.Putinas, kuris per savo pirmąją kadenciją Kremliuje buvo kritikuojamas nesugebėjęs įvykdyti pažadų imtis radikalių reformų, šįkart žadėjo per ateinančius trejus metus padaryti Rusijos ekonomiką viena iš penkių didžiausių pasaulyje, taip pat pagerinti aplinką investicijoms.

Prognozuojama, kad užsienio politikoje V.Putinas tvirtai gins Rusijos interesus ir nevengs provokuoti Vakarų šalių pykčio. Ši pozicija jau tapo akivaizdi kelias pastarąsias savaites Maskvos požiūryje į krizę Sirijoje ir NATO priešraketinės gynybos planus Europoje.

Tačiau jis taip pat paskelbė savo prioritetu planus įkurti Eurazijos Sąjungą - naują buvusių sovietinių respublikų organizaciją, kuri, kaip mano analitikai, būtų grįžimas prie Sovietų Sąjungos, dėl kurios žlugimo buvęs KGB agentas V.Putinas viešai apgailestavo.


Šiame straipsnyje: Vladimiras Putinas

NAUJAUSI KOMENTARAI

putinis

putinis portretas
aš niekur ir nybuvau išėjęs a jus kada savo korumpuotas sviniakas praskersit ar taip ir smirdėsit apsidirbe pašonėj, baltijos jūra tai obščiakas, a konservuotuoti fašistai visai zasranai achulėlino, prasmirdino padlynos visa pajūry
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių